Grzejniki łazienkowe

Wielkość łazienki a grzejnik – jak wybrać ten odpowiedni?

Moc grzejnika łazienkowego i jego straty ciepła

Najważniejszym elementem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika do łazienki jest wielkość samego pokoju. Aby wnętrze było dobrze ogrzane, najlepiej wyliczyć dane straty ciepła. Chodzi konkretnie o powietrze, które nie ogrzewa łazienki, ale ulatuje szczelinami lub oknem na zewnątrz. Przy budowaniu nowego domu czy odbieraniu mieszkania od dewelopera, strata powinna być zaznaczona w projekcie.

Jeśli jednak przeprowadzasz remont w łazience i wymieniasz instalację, trzeba posiłkować się danymi, które dotyczyły starych kaloryferów. W takim przypadku należy policzyć moc grzewczą. Uśredniając, przyjmuje się wtedy 100-130 W/m2 powierzchni danej łazienki. Niestety, te obliczenia nie należą do najdokładniejszych. Nie uwzględniają takich czynników jak wysokość pomieszczenia, liczba okien znajdujących się w nim oraz jego usytuowanie względem pozostałych pokoi.

Ze względu na szacowanie rachunków, w przypadku remontów, zamiast obliczać straty ciepła, przewiduje się wystarczającą moc grzejników łazienkowych, która pozwoli skutecznie ogrzać pomieszczenie. Dolicz dodatkowe 20-25% do tego, co już oszacowałeś. Tak zwiększona moc kaloryfera pozwoli uwzględnić ewentualne straty ciepła. Na tym etapie, mając na kartce zapisany konkretny wynik, możesz wybrać odpowiedni grzejnik.

Wymiary kaloryferów

Drugorzędną, ale istotną kwestią są wymiary kaloryferów. O ile w przypadku grzejników drabinkowych do łazienki nie ma zbyt dużego problemu z dopasowaniem, o tyle wybierając niestandardowy kształt można pomylić się o parę centymetrów, które najczęściej decydują o tym, czy kaloryfer da się zawiesić na danej ścianie czy też nie.

Dlatego zanim zaczniesz szukać kaloryfera, wymierz dokładnie ścianę w łazience, na której chcesz go zawiesić.

Mini przegląd grzejników łazienkowych. Poznaj nowości oraz klasyki gatunku

Grzejniki drabinkowe były i są najpopularniejsze, ale coraz częściej ustępują miejsca swoim nowoczesnym kuzynom. O jakie konkretnie kaloryfery chodzi?

Są tanie, a dzięki regulacji temperatury nie zużywają zbyt wiele prądu. Zawiesza się je na ścianach, a powietrze dzięki nim rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W związku z tym łazienka bardzo szybko może zostać ogrzana.

Aktualne trendy wnętrzarskie wskazują na niestandardowe formy aranżacji. Zalicza się do nich między innymi poszukiwanie wzorów, kształtów oraz kolorów w użytecznych formach, stale obecnych w budownictwie. Grzejnik dekoracyjny do łazienki idealnie wpisuje się w powyższy opis. Najwyższy czas przełamać stereotypy i wybrać nie tylko praktyczny oraz użyteczny, ale również ładny, designerski kaloryfer!