Jak prawidłowo zamontować karnisz?

28.04.2022

Wiele osób w czasie prac wykończeniowych lub remontowych we własnym domu i mieszkaniu zastanawia się, w jaki sposób ma zamontować karnisz. Sprawa wydaje się prosta, jednak często pojawiają się problemy. Mocowanie karnisza musi być solidne tak, aby bez problemu utrzymało zarówno firany, jak i ciężkie zasłony. Karnisz powinien być ozdobą, która udekoruje dodatkowo wnękę okienną. Zobacz, jak zamontować karnisz tak, aby wszystko wyglądało idealnie i aby było w pełni funkcjonalne.


W tym artykule:

1. Co przygotować do montażu karnisza?

2. Jak dobrze wymierzyć położenie karnisza nad oknem?

3. Jak wykonać montaż karnisza?

4. Montaż karnisza sufitowego

5. Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

6. Jaki karnisz zakupić?



Co przygotować do montażu karnisza?

Montaż karnisza to praca, w której będą przydatne narzędzia takie jak: wiertarka, wkrętarka (lub wkrętarko-wiertarka), wiertła, mocny klej montażowy, wkręty, kołki rozporowe, kołki specjalistyczne oraz taśmy do mierzenia. Wiertło i kołki, na których zawiśnie karnisz, powinny być dobrane do rodzaju podłoża. Ważne jest zatem to, z czego jest wykonana ściana, w zależności od tego dobierz grubości oraz długości kołka i wkrętów.

Średnicę wiertła dobieramy najlepiej do rozmiaru kołka rozporowego tak, aby otwór bez problemu był dopasowany do prac. Kołki, a co za tym idzie wiertła, nie powinny być jednak za małe, muszą bowiem utrzymać ciężar firan i zasłon.

Dobrze też jest przygotować odkurzacz, którym od razu posprząta się pył i okruchy tynku po wierceniu. Przyda się tez czysty, suchy pędzelek do ściągania pyłu oraz szmatki do czyszczenia powierzchni.

Jak dobrze wymierzyć położenie karnisza nad oknem?

Jak zamontować karnisz? Krok pierwszy to wyznaczenie miejsca, gdzie ma znajdować się przedmiot. Zmierz najpierw karnisz — zarówno długość całego karnisza, jak i długość pomiędzy miejscami mocowania karnisza do ściany (wsporniki do mocowania). Podziel te wartości przez połowę. Zmierz okno i również tę wartość podziel przez pół — oznacz miejsce na oknie i od tego miejsca wyznacz w prawo i w lewo długości połowy karnisza. Dzięki temu wyznaczysz miejsca, gdzie mają być wywiercone otwory i gdzie będą znajdowały się wsporniki do karniszy.

Niektóre karnisze, zwłaszcza te długie, mają dodatkowy wspornik w samym środku, dzięki czemu mierzenie karnisza może być łatwiejsze.

Linię umieszczenia karnisza warto narysować 10 - 15 cm ponad górną ramą okna. Dzięki takiej odległości między karniszem a górną ramą okna, skrzydło okienne swobodnie będzie się otwierało, sam karnisz wraz z firanami i zasłonami będzie idealnie dekorował okno. Umożliwi to też swobodny rozkład firan albo zasłon.

Podczas zaznaczania długości na ścianie zadbaj o to, by linie były proste! W miejscu zawieszenia karnisza wyznacz prostą linię. Użyj poziomnicy laserowej lub tradycyjnej i upewnij się, że linia jest idealnie pozioma. Dzięki temu karnisz będzie wisiał prosto, nie będziesz miał problemów z tym, żeby wyznaczyć linię poziomą.

Jak wykonać montaż karnisza?

Czas teraz na montaż karnisza. W miejscach, które wcześniej wyznaczyło się, należy wywiercić otwory. Przed wierceniem zorientuj się, z jakiego materiału wykonana jest ściana, gdyż inaczej wierci się w przypadku cegły dziurawki, a inaczej w betonie. Długości wsporników mocowanych w ścianie mogą być różne, warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Warto w czasie wiercenia pod otwór podstawić rurę włączonego odkurzacza, dzięki temu pył i drobiny od razu będą posprzątane i pokój się nie zakurzy. Wierć, trzymając wiertarkę prostopadle do ściany. Po wierceniu oczyszczamy pędzelkiem powierzchnię. Wkładamy kołki rozporowe lub kołki specjalistyczne do otworów i dobijamy je gumowym młotkiem tak, by całkowicie ukryły się w otworach. Możemy użyć kołków uniwersalnych, będą tak samo dobre, jak rozporowe.

Teraz czas na właściwy montaż karniszy. Do ściany przykłada się wsporniki (przykłada się do ściany podstawę wspornika i przytrzymuje ją równo, może przydać się tu pomoc drugiej osoby) i w wyznaczonych miejscach wkręcamy wkręty. Używa się do tego ręcznego wkrętaka, można też przykręcić wsporniki z pomocą wkrętarki. Warto sprawdzić, czy wspornik dobrze się trzyma, nie obraca i nie rusza. To na wspornikach przecież opiera się cały ciężar firan i zasłon, które wiszą na karniszu.

Do wsporników montuje się dekoracyjną część wspornika. Następnie mocujemy ramię wspornika — do montażu tej części używa się najczęściej klucza imbusowego. Teraz bez problemu można założyć rurę karnisza wraz z zamocowanymi na niej żabkami.

Przed założeniem rury przelicz żabki i rozmieść je równo tak, aby taka sama ilość żabek była umieszczona po prawej i lewej stronie. To bardzo ważne zwłaszcza w momencie, gdy na karniszu zamontowany jest środkowy wspornik.

Na koniec załóż na końcach karnisza ozdobne elementy i przymocuj je śrubkami. Montaż karnisza wykonany!

Montaż karnisza sufitowego

Nieco inaczej montuje się karnisze, które przykręcane są do sufitu. Tutaj linię należy wyznaczyć nie na ścianie, ale na suficie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by karnisz nie był zamontowany za blisko ściany, między karniszem a ścianą powinno znajdować się co najmniej 15 cm przerwy. Do takiego montażu stosuje się mocne kołki rozporowe, długość wybranego karnisza może być jednak znaczna, gdyż często karnisze sufitowe mają o wiele więcej punktów do wiercenia, niż karnisze naścienne. Można też na nich wieszać o wiele cięższe zasłony lub firany.

 

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Nie zawsze jeszcze czas, ochota i możliwości na to, by zamontować karnisz, wiercąc otwory w ścianach. W takim przypadku uchwyty wsporników można zamontować przy pomocy kleju. Takiego typu innego mocowania użyjemy wtedy, gdy wiercenie w ścianie jest niemożliwe lub niebezpieczne (np. przez możliwość poprowadzenia w ścianie kabli lub innych instalacji).

W takim przypadku do montażu karnisza użyj kleju montażowego. Przyklej wsporniki do ściany i odczekaj, aż klej wyschnie dobrze, a dopiero potem zamontuj pozostałe części karniszy. Pamiętaj jednak, że na takim karniszu zwykle ciężkie zasłony cięte na metry nie zdołają się utrzymać, wiesza się tutaj zatem raczej zwiewne firanki lub firany kupowane na metry.

Jaki karnisz zakupić?

W ofercie sklepu internetowego Merkury Market znajdziesz piękne karnisze drewniane, metalowe oraz z tworzywa sztucznego. Atrakcyjne ceny i niebanalny wygląd sprawią, że kupując karnisz, będziesz na pewno zadowolony z artykułów.

Przy zakupie zwracaj przede wszystkim uwagę na długość karnisza i dopasuj ją do wielkości okna. Warto, aby karnisz wystawał około 15 - 20 cm poza linią okna. Dzięki temu okno będzie ładnie obramowane i pięknie udekorowane. Pamiętać należy, że na długość karnisza składa się długość rur oraz dodatkowych zakończeń i ozdobników, powinna być większa niż tylko szerokość framugi okiennej.

Ważne jest także to, jaki jest kolor produktów i ich wygląd. Dobierz karnisz pod takim względem, aby pasował do całej aranżacji. Warto na nim zawiesić firany, które będą też podkreślały piękno pomieszczeń. Przydadzą się też akcesoria do rolet, karniszy i dekoracji okiennych. Dla lepszego efektu wizualnego rurka powinna być też ciekawie zakończona w dekoracyjny sposób.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Firany i zasłony do salonu sposób na eleganckie i zwiewne wnętrze


Very Peri – kolor roku 2022! Jak wygląda i jak go aranżować w różnych wnętrzach?


Ładne, trwałe i modne - nowoczesne dywany do domu

Pliki do pobrania

ulotka_montaz_karniszy.pdf

Ulotka instruktau017cowa

Powrót