Ochrona mebli ogrodowych

09.08.2011

Ochrona mebli ogrodowych

 

Meble drewniane przez długi okres czasu narażone są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wystawione na działanie słońca, wiatru czy deszczu bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Aby jak najdłużej zachowały swój urok, powinny zostać zabezpieczone specjalnym środkiem.

 

Jak chronić meble ogrodowe?

Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów służących do zabezpieczenia mebli ogrodowych. Chronią one drewno na różny sposób.

Impregnat chroni przed grzybami, pleśnią oraz przez zbyt dużym wchłanianiem wilgoci. Zabezpiecza się nim surowe drewno. Dobrym środkiem są impregnaty z dodatkiem wosku. Nie powinny być jednak stosowane jako warstwa końcowa, gdyż nie zabezpieczają one drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Aby meble ogrodowe mogły nam służyć przez wiele lat, po impregnacji, należy je pokryć dodatkowym środkiem ochronnym.

Meble ogrodowe mogą być również zabezpieczone lakierem. Takie zabezpieczenie stosowane jest jako dodatkowe po zaimpregnowaniu. Powłoka lakieru sprawa, że powierzchnia staje się gładka i w zależności od użytego lakieru matowa lub błyszcząca. Z upływem czasu lakier zacznie schodzić z drewna, dlatego trzeba dokładnie usunąć starą warstwę i nałożyć nową.

Innym sposobem ochrony mebli ogrodowych jest zastosowanie oleju. Można nim zabezpieczyć każdy rodzaj drewna. Olej tworzy powłokę, która zabezpiecza drewno przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Drewno zabezpieczane samym olejem powinno być malowane nim co roku.


Jak usunąć zabrudzenia?

Aby meble ogrodowe stanowiły estetyczny element naszego ogrodu powinny być regularnie czyszczone. Pojawiające się ciemne plamy mogą świadczyć o istnieniu pleśni bądź grzybów. Najlepszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie mebli odpowiednim środkiem. Można tez umyć woda z szarym mydłem, a gdy te sposoby nie pomogą należy wyczyścić zainfekowaną powierzchnię drobnym papierem ściernym. Po użyciu papieru, powierzchnia musi zostać koniecznie zabezpieczona, aby uniknąć ponownego rozprzestrzenienia się pleśni.
 

Jak przechowywać meble drewniane?

Po zakończeniu sezonu, należy postarać się o odpowiednie miejsce do przechowywania mebli. Nie wolno umieszczać ich w pomieszczeniu bardzo suchym i ciepłym, ponieważ drewno może się rozsychać. Najlepszym rozwiązaniem jest pomieszczenie chłodne, ale przewiewne, które będzie chroniło meble przed mrozem i wilgocią.

Mebli z drewna nie powinno się przykrywać folią, gdyż może to stworzyć idealne warunki do rozprzestrzenienia się pleśni. Jeżeli nie ma innego wyjścia i konieczne jest okrycie mebli, to należy to zrobić okładziną, która przepuszcza powietrze.

 


 

  

Powrót