Wybór rolet wewnętrznych

09.01.2014

Rolety wewnętrzne oprócz pełnienia czysto praktycznej funkcji, również stanowią elegancki akcent wykończenia naszego okna. Na rynku można spotkać szeroką gamę wzorów i kolorów. Obecnie modne są mocne, żywe kolory, jednak stonowane odcienie też mają całą rzeszę swoich zwolenników.
 Przy zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na wystrój naszego pomieszczenia, w szczególności na kolor  ram okiennych, barwę ścian i styl wnętrza. Decydując się na dany kolor, należy wziąć pod uwagę ilość światła wpadającego do danego pomieszczenia. Okna skierowane na południe i zachód można przesłonić neutralnymi kolorami, gdyż osłonią nas przed intensywnym światłem, zaś okna ustawione w kierunku wschodnim i północnych możemy ozdobić mocniejszymi kolorami, które ocieplą dane pomieszczenie.
 Kolejnym etapem jest wybór materiału. Rolety grubsze i ciemniejsze zatrzymują więcej światła, natomiast cienkie, w jasnych kolorach, sprawiają, że pomieszczenie jest jaśniejsze. Część tkanin pokryta jest cienką warstwą gumy. Po opuszczeniu podgumowanej rolety w pomieszczeniu robi się ciemno. Przy tego typu roletach należy jednak pamiętać, że w okresie intensywnego nasłonecznienia i wysokich temperatur taka roleta może być wypychana z prowadnic.
 Przed wyborem konkretnego modelu powinniśmy pomyśleć o tym, że rolety będą pełnić nie tylko funkcję ochronna, ale także dekoracyjną, dlatego należy dokładnie zastanowić się nad odpowiednim wyborem.
 Najpopularniejsze są rolety tradycyjne, w całej gamie kolorów i wzorów. Zasłaniają one całą powierzchnię okna. Montowane są do ścian bądź sufitów, w zależności od sytuacji.
 Innym rodzajem są rolety rzymskie. Stanowią doskonałą formę dekoracji. Bardzo ładnie prezentują się w nowoczesnym wnętrzu. Rolety te, podnoszone do góry, układają się w równoległe fałdy, natomiast po rozłożeniu materiał jest wyprostowany.
 Bardzo efektywnym rozwiązaniem są rolety kaskadowe, do których zalicza się rolety weneckie i austriackie. Są to rolety marszczone pionowo i poziomo na całej długości, co sprawia, że są bardzo puszyste i nawet po rozwinięciu pozostają na nich fałdy. Rolety austriackie marszczą się lekko wzdłuż górnej krawędzi, a po podciągnięciu dodatkowo jeszcze w pionie, natomiast po opuszczeniu są bardzo podobne do zwykłej zasłony. Rolety weneckie, opuszczone układają się w fałdy, a podniesione też wyglądają interesująco. Rolety kaskadowe idealnie pasują do stylowych, eleganckich wnętrz.
 Kolejnym, popularnym typem są rolety bambusowe. Swoim wyglądem przypominają matę i stanowią dopełnienie nowoczesnego wnętrza, urządzonego w stylu ekologicznym.
 Dobrym rozwiązaniem są również minirolety, które montuje się bezpośrednio do ramy okiennej, przez co materiał przylega do szyby. Dzięki temu rozwiązaniu możemy uzyskać lepszy efekt zaciemnienia.

Powrót