Wykładziny na nasze podłogi

21.01.2014

Alternatywą podłogi drewnianej czy płytek są wykładziny. Ich funkcjonalność i ogromny wybór sprawia, że cieszą się one dużą popularnością i można je układać w każdym pomieszczeniu.
Wśród wykładzin możemy wyróżnić wykładziny elastyczne oraz dywanowe.
 Wykładzina elastyczna jest materiałem trwałym i doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie zwykle układamy płytki. Wybierając wykładzinę elastyczną musimy zwrócić uwagę na jej grubość – grubsza warstwa jest gwarancją lepszej trwałości. Wykładziny te są odporne na wilgoć i zabrudzenia, są łatwe w utrzymaniu czystości; wystarczy je wyczyścić wodą z użyciem detergentu. Wykładzin elastycznych nie powinno układać się na podłogach drewnianych, ponieważ szczelne zakrycie drewna spowoduje zatrzymanie wilgoci, a co za tym idzie, gnicie podłogi.
 Wykładzina dywanowa sprawia, że wnętrze wydaje się być ciepłe i przytulne, a dodatkowo chroni przed hałasem i chłodem. Od dywanu różni się tym, że kładziona jest na całej powierzchni podłogi.
 Wybierając wykładzinę dywanową warto zastanowić się nad jej rodzajem. W pokoju dziennym wykładzina powinna być elastyczna, wytrzymała i odporna na zabrudzenia, natomiast w sypialni możemy pozwolić sobie na wykładzinę z długim włosem.
 Ważnym czynnikiem jest również kolor. W dużych pomieszczeniach można ułożyć wykładzinę w ciemniejszym kolorze, zaś do mniejszych pomieszczeń powinniśmy wybrać wykładzinę jasną, która optycznie powiększy powierzchnię.
 Wykładzinę w mieszkaniu możemy ułożyć samodzielnie. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zmierzyć wielkości pomieszczenia i dodać 10 cm do każdego wymiaru. Przy mierzeniu należy pamiętać o tym, aby nie pominąć żadnej wnęki.
 Podłoże powinno być odpowiednio przygotowane; powinno być równe i dokładnie posprzątane. Sposób układania zależy od wielkości i intensywności użytkowania danego pomieszczenia. W małych pomieszczeniach możemy zastosować tzw. swobodne układanie, co oznacza, że wykładziny takiej nie trzeba kleić. Taki sposób ułożenia powoduje, że wykładzina może się naciągać a co za tym idzie, przecierać.
 Innym sposobem układania jest użycie taśmy dwustronnej. W tym przypadku przed rozwinięciem należy nakleić taśmę dwustronną i przykleić ją do podłogi w kratkę (boki 1m), wzdłuż ścian i wszystkich załamań ścian. Przy klejeniu taśmy należy zostawić na niej zewnętrzny pasek zabezpieczający. Następnie należy rozwinąć wykładzinę i złożyć ją na pół. Z połowy podłogi należy zdjąć ochronny pasek z taśmy, położyć na nią wykładzinę, dokładnie dociskając w kierunku ścian. 
 W pomieszczeniach większych niż 20m2 lub w miejscach dużego natężenia ruchu wykładzinę należy przykleić klejem, co zwiększy jej trwałość. Podobnie jak w przypadku taśmy, wykładzinę należy złożyć na pół. Na odsłoniętej części należy rozprowadzić klej, odczekać kilka minuty i rozłożyć wykładzinę dociskając w stronę ścian. To samo trzeba wykonać na zwiniętej połowie. Przed położeniem mebli, należy poczekać 24 godziny. Jeżeli wykładzinę trzeba łączyć, to należy to zrobić w taki sposób, aby łączenie było jak najmniej widoczne, odcinając nadmiar wykładziny.
 Uzupełnieniem całości prac jest zastosowanie listew wykończeniowych z różnego rodzaju tworzyw.  

Powrót