Zakładamy oczko wodne

10.08.2011

Piękny i zadbany ogród możemy w prosty sposób urozmaicić i nadać mu romantyczny wygląd, poprzez założenie własnego stawu.

Na początku należy zastanowić się, jaki rodzaj stawu chcemy zakładać. Jeżeli chcemy, aby staw był zarybiony, wówczas powinniśmy go umieścić w pobliżu tarasu czy miejsca naszego wypoczynku, aby moc cieszyć się widokiem pływających rybek. Bardziej naturalne oczka powinny znaleźć się w dalszej części ogrodu.

Ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przed założeniem oczka, jest stan nasłonecznienia. Odpowiednie miejsce powinno być nasłonecznione od 4-6 godzin dziennie. Jeżeli wybrane miejsce jest bardzo nasłonecznione, wówczas musimy pamiętać o większej głębokości stawu, co uchroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wody i szybkim rozwijaniem się glonów.

Aby oczko mogło zawsze cieszyć nas swoim widokiem powinniśmy go zakładać z dala od drzew liściastych. Opadające liście mogą stać się źródłem zanieczyszczenia i zepsuć cały efekt naszej pracy.

Właściwie rozplanowany staw można wykonać w szybki i prosty sposób. Najpierw powinniśmy zaznaczyć obrys stawu i rożne strefy jego głębokości. Następnie należny odmierzyć odpowiedni fragment geowłókniny i folii do wyłożenia stawu. Obydwa materiały powinny zostać odmierzone z zapasem 15 cm, aby wykonać zakładkę zapobiegającą przeciekom.

Wykopując dół należy od razu formować półeczki na których będzie można posadzić rośliny. Zaleca się stworzenie pierwszej półki na głębokości 15-20 cm, oraz następnej na głębokości 30-40 cm. Powstałe półeczki powinny być lekko skierowane ku ścianie oczka, aby uniemożliwić roślinkom opadanie do wody. Do obsadzenia świetnie nadają się maty kokosowe, które umożliwiają roślinom dobre ukorzenienie się. W najbardziej stromych ściankach można wykorzystać specjalnie kieszenie, dostępne są w różnych kształtach i kolorach, które pozwolą na hodowlę roślin w wybranym miejscu.

W gotowym wykopie najpierw dajemy geowłókninę, aby ochronić folię przed kamieniami, korzeniami i innymi elementami, które mogą ewentualnie uszkodzić folię. Na geowłókninie należy dokładnie rozłożyć folię. Można też zastosować folię pokrytą drobnymi kamyczkami, która nada naszemu oczku bardziej naturalny wygląd.

Po wyłożeniu stawu żwirem i obsadzeniu roślinami należy rozpocząć zalewanie go wodą. Najpierw powinniśmy to zrobić do połowy, a gdy folia osiądzie i w pełni się ukształtuje, wtedy można uzupełnić woda do pełna.

Końcowym etapem jest zamaskowanie wystającej foli. Można to zrobić w bardzo łatwy sposób, poprzez zamaskowanie jej kamieniami i roślinami, według własnych upodobań estetycznych.

Naturalne piękno oczek wodnych uwidacznia się szczególnie dzięki zróżnicowanej szacie roślinnej oraz hodowli rybek ozdobnych. Abyśmy mogli przez długie lata cieszyć się pięknym widokiem stawu, powinniśmy zapewnić odpowiednią równowagę biologiczną poprzez użycie odpowiednich filtrów i pomp. Bardzo atrakcyjnym dodatkiem do ogrodowego stawu jest pompa fontannowa, która natlenia wodę i zapewnia jej cyrkulację. Fontanny są tym piękniejszy, im bardziej harmonizują z wielkością i otoczeniem oczka wodnego. Aby fontanna wyglądała najefektowniej należy pamiętać, aby maksymalna wysokość słupa wody była równa najmniejszej odległości do brzegu stawu, dzięki czemu ilość wody wyrzucanej do góry, będzie z powrotem wracała do stawu.

Powstałe oczko wodne możemy ciągle uatrakcyjniać poprzez zmianę aranżacji. Najprostszym sposobem jest dosadzanie nowych roślin, możemy również zastosować aranżację świetlną. Sposobów jest mnóstwo, a ich realizacja zależy tylko od naszych możliwości i fantazji.

Powrót