3 sposoby na przechowywanie butów

04.01.2023

Przechowywanie butów to nie lada problem zwłaszcza wtedy, gdy brak w domu lub mieszkaniu miejsca na dużą ilość obuwia. Przechowywanie butów inaczej wygląda też wtedy, gdy za oknem jest sucho i słonecznie, a inaczej, gdy na zewnątrz plucha i śnieg. Obuwie noszone zimą i latem różni się też wielkością, o czym należy także pamiętać, mówiąc o przechowywaniu butów.

Do przechowywania butów służą odpowiednie mapy i ociekacze, a także szafki na buty oraz szafy. Obuwie zimowe, obuwie sezonowe i obuwie sportowe powinno przechowywać się inaczej. Zobacz, jakie sposoby na przechowywanie butów możemy ci zaproponować i wybierz najlepsze dla siebie.

 

jak przechowywać buty?

 


W tym artykule:

1. Jak przechowywać buty bez mebli do przedpokoju?

2. Jak praktyczne są szafki na buty?

3. Czy można przechowywać buty w szafie?



 

1. Jak przechowywać buty bez mebli do przedpokoju?

Jednym z najprostszych sposobów na to, jak przechowywać buty, jest ustawienie ich na podłodze. O ile taki pomysł nie będzie niczym złym wtedy, gdy na zewnątrz panuje dobra pogoda, o tyle w czasie deszczu lub zimy przemoczone buty mogą uszkodzić posadzkę albo parkiet. Na niekorzystne działanie wody, soli i piasku narażone są zwłaszcza podłogi wykonane z paneli laminowanych oraz podłogi z drewna naturalnego.

Maty i ociekacze na buty

Buty zimowe lub przemoczone obuwie nie powinno być zatem stawiane bezpośrednio na podłodze. Czy to jednak oznacza, że należy zakupić drogie wyposażenie, szafki, szafki lub stojaki na buty? Niekoniecznie. Dobrze jest w prosty sposób oddzielić mokre obuwie od podłogi. Świetnie w tej roli sprawdzą się maty i ociekacze na buty.

 

przechowywanie butów w domu

 

Zalety ustawiania butów na podłodze

Trzymanie butów na podłodze ma swoje zalety. Przy niewielkiej ilości obuwia pozwala to na szybki dostęp do butów i szybkie ich ściąganie i ustawianie na wyznaczonym miejscu. Na podłodze (a właściwie na macie lub ociekaczu) buty też łatwiej wyschną niż zamknięte w szafce lub szafie. W taki sposób można też przechowywać zarówno niskie buty, jak i wysokie modele.

Wady butów ustawianych na podłodze

Sposób ten ma oczywiście swoje wady. Na podłodze nie warto układać zbyt dużej ilości obuwia. Nie dość, że ciężko będzie odnaleźć odpowiednie buty, to na dodatek nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie, gdy dużo par będzie porozrzucanych na podłodze.

Przy dużej ilości butów szybko stworzy się chaos i nieporządek, uważaj zatem, by nie ustawiać wielu butów na podłodze. Pamiętaj, że Twój dom nie jest jak przestrzeń w sklepie obuwniczym i nie warto eksponować zbyt wielu par obuwia.

Problemem może też okazać się, przy braku mat lub ociekaczy, niszczenie podłogi. Długi czas wystawienia wykończenia podłogowego na działanie wilgoci, piasku i wody może zniszczyć bardziej delikatne wykończenia.

Przechowywanie butów bezpośrednio na podłodze — podsumowanie

Chociaż jest to rozwiązanie proste i bardzo ekonomiczne, nie warto z niego korzystać zbyt często. Najlepiej ustawiaj na podłodze nie więcej niż dwie lub trzy pary butów, które faktycznie używasz często. Podłogowy ociekacz to też miejsce na mokre buty, które muszą porządnie wyschnąć, zanim odstawisz je do szafki lub szafy na buty. Taki sposób jest doskonały na specjalne okazje, na podłodze buty najczęściej ustawiać będą też odwiedzający Cię goście.

 

2. Jak praktyczne są szafki na buty?

Do przechowywania obuwia najlepiej nadają się dedykowane do tego szafki na buty. Nowoczesna i funkcjonalna szafka na buty to zdecydowana oszczędność miejsca i praktyczny sposób na przechowanie kilku, a nawet kilkunastu par butów na raz. Nowoczesna szafka to atrakcyjny pomysł, który będzie idealnym rozwiązaniem do przechowywania obuwia.

Praktyczne meble — szafki na buty

Szafki na buty mogą mieć różne rozmiary, zwykle są to jednak niewielkie meble o niezbyt dużej głębokości. Szafka na buty może być kupowana jako osobny model, ale równie dobrze może wchodzić w skład większego zestawu. Komplety garderób do przedpokoju często składają się właśnie z takich szafek na buty.

 

przechowywanie butów w przedpokoju

 

Zalety tradycyjnej szafki na obuwie

Zakup dedykowanego mebla do przechowywania butów to rozwiązanie funkcjonalne. Szafka na buty jest skonstruowana tak, by sposób przechowywania butów był efektywny. Na przechowywanie obuwia nadają się różnego rodzaju szafki, zarówno takie z uchylnymi drzwiczkami, jak i półkami, modele z otwartymi wnękami oraz meble ze specjalnymi szufladami. Dobrze skonstruowana szafka zmieści zarówno szpilki, jak i kozaki, buty na obcasie, buty sportowe, botki, buty z wysoką cholewką oraz czółenka.

Wady szafek na bity — zwróć na nie uwagę

W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, a dedykowane meble do przechowywania obuwia zajmują miejsce. To dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, by wybrać pasującą do wnętrza szafkę na buty, nie decydując się na zbyt duże modele. Okazałe szafki będą niepotrzebnie zagracać przestrzeń. Jeśli jednak dysponujesz miejscem, na wolnej przestrzeni możesz ustawić szafkę na buty.

Głębokie modele może i zmieszczą większą ilość obuwia, ale pamiętaj, że sięganie po buty umieszczone z tyłu szafy może być utrudnione.

 

3. Czy można przechowywać buty w szafie?

Wiele osób na przechowywanie butów wybiera szafy. W szafie można przechowywać buty na kilka sposobów. Wiele osób umieszcza je zarówno na dolnych, jak i górnych półkach. Przechowywanie butów w szafie może też odbywać się dzięki szufladom i wieszakom. Dużo zależy od tego, na jaką organizację szafy się zdecydujesz.

Przechowywanie butów w szafie

Na przechowywanie butów często wybiera się dno szafy. Zadbaj o to, by do szafy wkładać wysuszone obuwie, a jeśli nie masz takiej możliwości, to umieścić buty na macie, ociekaczu lub wstawić je w plastikowe pojemniki. Dzięki temu zabezpieczysz szafę przed uszkodzeniami.

Możesz powiesić buty, jeśli w szafie zamocujesz specjalne prawidła i wieszaki na obuwie. Wieszaki to łatwy dostęp do butów, przydadzą się w każdej nowoczesnej garderobie.

Zalety przechowywania obuwia w szafie

Szafa w przedpokoju to często spotykany mebel. Może znajdować się w garderobie lub być zakupiona osobno. Duże szafy warto odpowiednio zagospodarować, znajdując tutaj miejsce dla obuwia, zwłaszcza sezonowego, którego na co dzień nie używa się w danym okresie roku. Takie obuwie dobrze jest posegregować i schować do pudełek i pojemników, odkładając je na najwyższe półki lub dno szafy.

Zwróć uwagę, że szafa to naprawdę duży mebel i nawet pękająca w szwach szafa to mebel, do którego łatwo zmieścić większą ilość bar butów, ubrania, rzeczy osobiste i przedmioty potrzebne w domu. Pudełka i plastikowe pojemniki zdecydowanie pomogą zrobić porządek z butami, zwłaszcza niewysokimi parami (jak baleriny). Kozaki i buty z wyższą cholewką również można posegregować w szafie.

 

szafki na buty w przedpokoju

 

Wady chowania butów do szafy

Dużym problemem takiego rozwiązania może być zdecydowanie brak uporządkowania obuwia, jeśli za przechowywanie weźmiesz się od złej strony. Pamiętaj o porządku, staraj się używać pojemników i pudełek, w innym wypadku szafa szybko stanie się chaotycznie urządzona.

Do szafy nie wkładaj też mokrego obuwia, jeśli masz możliwość wcześniej porządnie wysuszyć buty. Woda może uszkodzić szafę, dlatego stosuj przynajmniej maty, ociekacze lub jakąkolwiek formę innej ochrony.

Buty w szafie — podsumowanie

Szafa na ubrania może z powodzeniem służyć również do przechowywania butów w domu. Warto z tego względu wyposażyć garderobę, a wnętrze szafy zaopatrzyć w pudełka i pojemniki. Dzięki temu obuwie będzie dobrze posegregowane i bezpieczne. Szafa nie nadaje się jednak zbyt dobrze do chowania obuwia codziennie używanego, gdyż wyjmowanie butów z pojemników może być nie raz kłopotliwe.

 


 

Zainspiruj się!

 

Przedpokój w stylu skandynawskim — jak go modnie urządzić?


Wnętrza z pomysłem. Jak urządzić przedpokój w bloku? Sprawdź najnowsze trendy!


Jak zorganizować porządek w małym przedpokoju?

Powrót