Altana ogrodowa duża czy mała? Sprawdź najlepsze rozwiązanie

14.03.2022

Małe i duże altany ogrodowe są nieodzownym elementem wystroju wielu ogrodów, działek i parków. Zdobią je i fantastycznie aranżują, dostarczając przy tym wygodne miejsce do relaksu, zabawy, spotkań rodzinnych i towarzyskich. Najbardziej popularne altany ogrodowe drewniane to prawdziwy hit nadchodzącego sezonu i najchętniej wybierany przez naszych klientów, element architektury ogrodowej. Zanim lato w pełni rozkwitnie, pomyśl o aranżacji ogrodu. Może i Tobie przyda się klimatyczny azyl na świeżym powietrzu? Altanka, podobnie jak małe domki drewniane jest idealnym rozwiązaniem takich potrzeb.

Dlaczego warto mieć swoją własną altanę ogrodową? W jaki sposób można ją zaaranżować i do czego wykorzystać? Na te i kilka innych pytań dotyczących altanek postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Altanka ogrodowa, budowa altany  z drewna sosnowego - komfort użytkowania

 


 

W tym artykule:

1. Małe i duże altany ogrodowe — ABC wiedzy na temat altanki

- Altana — element małej architektury ogrodowej

2. Altana ogrodowa – materiał wykonania

3. Montaż altanek ogrodowych

4. Altana ogrodowa — aranżacja

- Mała czy duża altana w ogrodzie i na działce

- Małe altany ogrodowe drewniane

- Duże altanki ogrodowe i wiaty

 



 

Małe i duże altany ogrodowe — ABC wiedzy na temat altanki

 

Altana ogrodowa to lekka zadaszona konstrukcja wchodząca w skład małej architektury ogrodowej, wykorzystywana jako element aranżacji zielonej przestrzeni przy domu lub w obrębie działki. Ustawiana na ziemi, trawie lub odpowiednio przygotowanym podeście. Często mylona z pawilonem ogrodowym i pergola ogrodową.

Altanka w klasycznej formie, jest otwartym obiektem zapewniającym schronienie przed intensywnym słońcem i lekkim deszczem. Jest zadaszona, jednak w większości przypadków nie posiada ścian, drzwi i okien. Może być częściowo osłonięta lekką ażurową zabudową, która dla większych walorów estetycznych obsadza się kwitnącymi pnączami. Tak zaaranżowana tworzy wymarzoną strefę spotkań towarzyskich, uroczystości rodzinnych, błogiego relaksu w ogrodzie i wyjątkowe miejsce do zabawy dla najmłodszych dzieci.

Nowoczesne altany ogrodowe to dekoracje przestrzeni ogrodowej, często wykorzystywane jako miejsce grillowania lub przechowywania drobnych narzędzi ogrodowych.

 

Strefa odpoczynku w ogrodach

 


Polecany artykuł: Jaki impregnat do drewna wybrać? Polecamy 5 produktów


 

Altana — element małej architektury ogrodowej

Sklepy ogrodnicze oferują swoim klientom szeroki wybór altanek. Te małe ogrodowe konstrukcje, wyglądem przypominające domki ogrodowe lub domki narzędziowe wykonywane z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego przybierają najróżniejsze formy. W ofercie sklepu Merkury Market znajdziesz altanki ogrodowe o różnych kształtach. Do tych najbardziej powszechnych należą:

  • altana prostokątna;

  • altana kwadratowa;

  • altana sześciokątna;

  • altana ośmiokątna.

Modele budowane na planie kwadratu i prostokąta są bardzo proste i delikatne. Często składają się jedynie z czterech belek podporowych i zamocowanym na nich dachu. Dach pokryty jest zazwyczaj blachą lub gontem bitumicznym. Jedynie w niektórych modelach w miejscu ścian pojawia się ażurowa zabudowa. Jest ona jednak bardzo lekka i nie stanowi ochrony przed zimnem, wiatrem lub intensywnym deszczem. Altanki wykorzystywane są jako wolnostojące elementy aranżacji ogrodu lub jako zadaszenie tarasu.

W takiej altanie ogrodowej zaaranżować można strefę relaksu, ustawiając wygodne meble ogrodowe, jak również strefę kulinarną, w której centrum znajdzie się grill ogrodowy.

Obok małych modeli w sprzedaży dostępne są również bardziej pokaźne sześciokątne, a nawet ośmiokątne. Te do aranżacji wymagają sporej przestrzeni, ale dają w zamian niesamowite możliwości stylizacyjne i miejsce dla całej rodziny. W dużych modelach cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Zanim wybierzesz altanę do swojego ogrodu, koniecznie sprawdź wymiary modelu, który Cię interesuje. Wielkość w tym przypadku na ogromne znaczenie.

 


Polecany artykuł: Czym zasłonić płot z siatki? Pomysły i wskazówki na atrakcyjną aranżację ogrodu


 

Budowa altany - modele o różnych rozmiarach i powierzchni

 

Altana ogrodowa – materiał wykonania

Większość dostępnych na rynku modeli różni powierzchnia, wygląd oraz materiał wykonania. Choć większość altanek to budo drewniane, to jednak niejedyny materiał, z jakiego wykonywane są te małe pawilony ogrodowe. Obok nich spotkać możemy modele metalowe lub szklane!

My zdecydowanie stawiamy na altany drewniane, które są wyjątkowo urokliwe i klimatyczne. Idealnie wpisują się w wygląd strefy ogródka, tworząc w nim zaciszną strefę chilloutu.

Warto pamiętać, że drewno ma jedną ogromną zaletę — jest nią możliwość pomalowania. Dzięki temu z przeciętnie wyglądającej konstrukcji stworzyć można zjawiskową stylizację.

To najczęściej wybierane altanki działkowe impregnowane tworzące doskonałe miejsce do grillowania i biesiadowania w gronie rodziny i znajomych. Bardziej nowoczesne altany są natomiast produkowane z metalu i szkła.

 

Specjalista odpowiada!

Czy trzeba zgłaszać budowę altany ogrodowej? Nie jeśli, spełnione zostanie kryterium rozmiaru oraz charakteru konstrukcji tzn. jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2.

 

Montaż altanek ogrodowych

Większość modeli, które możemy spotkać dziś na rynku, powstaje z myślą o samodzielnym montażu. Altany składają się z kilku elementów, które należy samodzielnie zmontować w granicach działki. Nie jest to zadanie trudne, ani pracochłonne. Jeśli jesteś ciekaw jak poradzić sobie s tym zadaniem, jakie materiały i narzędzia będą Ci potrzebne do samodzielnego montażu, przeczytaj koniecznie nasz artykuł:

 


Polecany artykuł: Budowa altany w ogrodzie. Jak zaplanować prace? O czym pamiętać?


 

Stylowa aranżacja strefy relaksu w ogrodzie

 

Altana ogrodowa — aranżacja

Gdy wszystkie prace związane z budową i instalacją altany zostały wykonane, warto pomyśleć o jej urządzeniu i aranżacji. Z czystym sumieniem polecamy meble ogrodowe, huśtawki, hamaki i leżaki, które są idealnym elementem wystroju małych domków ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że meble to nie wszystko. Jeśli chcesz, by wiata była funkcjonalna, zadbaj o oświetlenie, ewentualne doprowadzenie prądu i sprzęty, które umożliwią grillowanie i gotowanie na powietrzu. Wszystkie elementy wyposażenia musisz przygotować we własnym zakresie.

 

Mała czy duża altana w ogrodzie i na działce

Odpowiedź na to ostatnie pytanie, pozostawiamy Tobie. Wybór idealnego modelu będzie zależny od tego, jaka jest powierzchnia, którą dysponujesz, jak dużą masz rodzinę i do czego będziesz najczęściej jej używał.

 

Małe altany ogrodowe drewniane

Mała drewniana altanka to idealne miejsce na relaks w ogrodzie, niestety często powierzchnia nie daje szerokich możliwości aranżacyjnych. W małej altance na działkę nie zmieszczą się duże meble ogrodowe z drewna, lepiej zastąpić je mniejszymi i lżejszymi z technorattanu. Trudno też wygospodarować oddzielną strefę kulinarną i miejsce dla grilla. Mniejsze modele mają jedna ogromną zaletę, są niezwykle urokliwe i przytulne. Jeśli rozmiar nie ma dla Ciebie dużego znaczenia, wybierając mniejszy model, z pewnością będziesz zadowolony.

 

Duże altanki ogrodowe i wiaty

Duże altany i wiaty na działkę pokaźnych rozmiarów, mają równie duże możliwości stylizacyjne. Stworzysz w nich zarówno miejsce do gotowania jak i chilloutu. Wygodnie ustawisz meble oraz inne elementy wyposażenia, które sprawia, że budowla zyska większą funkcjonalność i ponadczasowy charakter.

Drewniana altana to element wyposażenia, który z pewnością warto mieć. Jej rozmiar i powierzchnia tworzy idealną strefę komfortowego wypoczynku, spotkań towarzyskich i zabaw dla dzieci.


ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania! Jakie oświetlenie do altany ogrodowej w stylu nowoczesnym? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania!
Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie Domek letniskowy od 35m2 do 70 m2 - na zgłoszenie
Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie Jak urządzić ogród wokół domu — pomysły, inspiracje, sugestie

 

Powrót