Basen a koronawirus. Czy w wodzie można się zarazić?

06.06.2021

Pandemia COVID-19 zmieniła naszą codzienność i sposób spędzania wolnego czasu. Obecnie większość miejsc służących rekreacji i pozwalających na aktywny wypoczynek pozostaje zamknięta,  jednak wkrótce ma się to zmienić. W drugiej połowie maja znów będzie można wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi do parku wodnego, lub na pływalnię. Czy jednak warto skorzystać z tej możliwości?
Z naszego artykułu dowiesz się, czy przebywanie w wodzie wraz z innymi osobami niesie ze sobą zwiększone ryzyko zakażenia się koronawirusem i jak zachować się na basenie, aby nie dopuścić do rozwinięcia się tej groźnej dla zdrowia i życia infekcji dróg oddechowych.

 

W tym artykule:

  1. Czy do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść w wodzie?

  2. Do jakich zaleceń powinny stosować się baseny publiczne?

  3. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z pływalni publicznej?

  4. Wizyta na pływalni czy własny basen przydomowy?

Mały basen ogrodowy
 

Czy do zakażenia SARS-CoV-2 może dojść w wodzie?


Już w maju 2020 roku w piśmie do sanepidu Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wyjaśnił, że „liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. […]

 

 

SPECJALISTA RADZI!

Podkreślając, że COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne”.

W dużym uproszczeniu oznacza to, że wbrew powszechnemu przekonaniu baseny wcale nie są wylęgarnią koronawirusa — oczywiście pod warunkiem, że woda jest poddawana dezynfekcji. Brytyjscy naukowcy udowodnili, że chemia basenowa niszczy osłonkę lipidową wirusa SARS-CoV-2, tym samym go unieszkodliwiając.

 

Chlor znajdujący się w basenie w odpowiednim stężeniu (1,5 mg chloru na litr wody) w ciągu zaledwie 30 sekund zmniejsza ryzyko transmisji koronawirusa  ponad tysiąckrotnie.
Podobnie jak chlor basenowa działa podchloryn sodu oraz aktywny tlen do basenu, dlatego równie skuteczne w walce z epidemią COVID-19 jest regularne ozonowanie wody, które poza koronawirusem zabija także inne wirusy, bakteria, grzyby i roztocza. Co więcej, na basenach coraz częściej używa się specjalnych lamp emitujących działające dezynfekująco promieniowanie UV.
Wszystko to powoduje, że zakażenia koronawirusem poprzez kontakt z wodą basenową praktycznie się nie zdarzają (dotychczas nie potwierdzono żadnego takiego przypadku). Nie oznacza to jednak, że podczas pobytu na basenie nie obowiązują żadne procedury bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – jest ich bardzo wiele i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Z czego to wynika?
Ryzyko zakażenia stwarza nie samo przebywanie w wodzie z innymi osobami, ale brak zalecanego dystansu, którego zachowanie na basenie publicznym jest trudne. Do tego dochodzi konieczność korzystania z szatki i brak maseczek w strefie kąpielowej, co znacznie ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową na basenach.


Basen tarasowy - dozownik chloru
 

Do jakich zaleceń powinny stosować się baseny publiczne?


Ponowne otwarcie w Polsce basenów, centrum fitness i siłowni zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia wszystkie te placówki w czasie pandemii muszą dbać zarówno o bezpieczeństwo swoich pracowników, jak i użytkowników, zmniejszając tym samym ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Jakie standardowe działania prewencyjne są podejmowane w związku z tym na pływalniach?
Przede wszystkim na basenie może przebywać ograniczona liczba osób, zależna od wielkości budynku oraz samej niecki. Ograniczenia osobowe zazwyczaj dotyczą także strefy kąpielowej – konkretne zalecenia znajdują się w formie napisów lub piktogramów w dobrze widocznych miejscach.
Jeśli drzwi zewnętrzne budynku nie są automatyczne, powinny być one otwarte przez cały czas działania obiektu, co pozwoli uniknąć ich dotykania.
Bezpośrednio przed kasą biletową oraz szatnią może znajdować się tylko jedna osoba. Odległość, którą powinny zachować od siebie osoby czekające w kolejce, oznaczona jest przy pomocy znaków stojących lub naklejek na podłodze. Aby przyspieszyć obsługę klientów, wszelkie niezbędne informacje powinny być umieszczone przed drzwiami wejściowymi oraz obok okienka kasowego.
Na terenie całego budynku dostępne są dozowniki z płynem do dezynfekcji (najlepiej, jeśli aplikuje się go bezdotykowo). Dezynfekcja obiektu prowadzona jest również na bieżąco przez personel i dotyczy między innymi kluczy lub transponderów oraz szafek, a także często dotykanych powierzchni wspólnych (klamki, włączniki światła, baterie umywalkowe i natryskowe, baterie wannowe i panele prysznicowe, poręcze).
Standardem na pływalniach jest nie tylko uzdatnianie wody przy pomocy dwutlenku chloru, ale także jej regularna wymiana. Jeśli rutynowa kontrola sanitarna wykaże obecność w basenie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, zostaje on czasowo wyłączony z użytku.
Zajęcia grupowe w wodzie takie jak aerobik lub nauka pływania organizowane są wyłącznie, jeśli możliwe jest ich przeprowadzenie z zachowaniem wystarczającej odległości między uczestnikami.


Jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z pływalni publicznej?


Istnieje kilka prostych zasad higieny i bezpieczeństwa, dzięki którym znacznie zmniejszysz ryzyko zarażenia się koronawirusem podczas przebywania w parku wodnym lub na pływalni: Noś maseczkę ochronną zasłaniającą nos i usta wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – wyjątek stanowi hala basenowa oraz strefa prysznicowa. Najlepiej zostaw maskę razem z ubraniem w szatni i załóż ją, gdy tylko do niej wrócisz.
Jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się koło umywalki, a następnie dezynfekuj je środkiem o zawartości etanolu nie mniejszej niż 60%.
Na terenie całej pływalni staraj się trzymać jak najdalej od innych osób (zalecany dystans to 1,5 metra). W drzwiach zawsze przepuszczaj osoby wychodzące z pomieszczenia. Nie przebywaj w budynku dłużej, niż jest to konieczne.
Rygorystycznie przestrzegaj zasad higieny osobistej. Po przebraniu się w kostium kąpielowy wejdź pod natrysk, a przed zanurzeniem się w basenie skorzystaj z brodzika do płukania stóp.
Podczas kasłania oraz kichania zakrywaj nos i usta zgiętym łokciem lub chusteczką (o ile akurat masz ją przy sobie).  Staraj się  nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z basenu poza godzinami jego największego obłożenia, czyli raczej wieczorem w dni robocze niż w godzinach popołudniowych weekendami.

 

Wizyta na pływalni czy własny basen przydomowy?


Choć koronawirus jest realnym zagrożeniem dla zdrowia, nie stanowi powodu, aby rezygnować z odwiedzin na pływalni. Pamiętaj, że aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania dobrego samopoczucia i z pewnością nie warto z niej rezygnować — oczywiście pod warunkiem zachowania środków ostrożności.
Jeśli jednak w letnie dni masz ochotę popływać lub po prostu wskoczyć do wody, ale wolisz uniknąć kontaktu z innymi ludźmi i konieczności ciągłej dezynfekcji rąk, idealnym rozwiązaniem jest własny basen ogrodowy. W zależności od preferencji możesz zainwestować w duży basen stelażowy albo zdecydować się na znacznie bardziej ekonomiczny basen dmuchany lub idealny dla całej rodziny basen rozporowy.
Basen do ogrodu dla rodziny
Tani basen, podobnie jak jacuzzi ogrodowe, to sprawdzony sposób na udany relaks w ogrodzie. Nie tylko czujesz się w nich całkowicie swobodnie, ale nie musisz również obawiać się koronawirusa i związanym z nim powikłań.

Powrót