Basen bez pompy - jak czyścić? Czysta woda w basenie

26.02.2021

Kto nie marzył o własnym basenie ogrodowym? Niestety koszty wykonania murowanego basenu przyprawiają niekiedy o ból głowy. Idealnym rozwiązaniem staje się wówczas basen ogrodowy wolnostojący. Na rynku dostępne są różne warianty basenu ogrodowego, a sam wybór basenu możemy dopasować do naszych potrzeb i możliwości. Poza wyborem modelu warto dowiedzieć się również jak pozbyć się niechcianych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Czy wystarczy sam proces chlorowania wody, a może czyszczenie basenu będzie wymagało użycia filtrów lub pompy do basenu.

Poza popularnymi basenami dmuchanymi możemy wybrać również baseny rozporowe lub baseny stelażowe. Można również wybrać modele korzystające z pompy filtrującej. Kiedy spełnimy już swoje marzenie, pozostaje nam ostatnia, ale jakże istotna kwestia - czystość. Nic tak nie zakłóca chwil beztroskiej zabawy i relaksu w ogrodzie jak postępujące zmętnienie wody i niepożądane zanieczyszczenia, które prędzej czy później pojawiają się na dnie basenu. Osad w basenie nie prezentuje się najlepiej i skutecznie odstrasza od kąpieli. Na szczęście, możemy się go pozbyć i przywrócić zbiornikowi estetyczny wygląd. Musimy jedynie zastosować się do określonych wskazówek.

 

dziewczynka w basenie

 

Pompa, filtry, dozowniki - sprzęt, który może się przydać

W zależności od wybranego przez nas modelu basenu oraz naszych możliwości finansowych i aktualnych potrzeb możemy wybierać z wiele akcesoriów do oczyszczania. Wśród nich warto wymienić m.in.:

chemia basenowa

Czyszczenie basenu

Uzbrojeni w sprzęt potrzebny do czyszczenia basenu, zabieramy się za zidentyfikowanie problemu.

Mętna woda. Czystość wody jest główną dolegliwością przydomowych basenów. Spowodowane jest najczęściej przez wpadające do wody owady, liście czy mimowolnie wprowadzane drobinki piasku lub ziemi wynikające z korzystania z basenu. Mętnienie wody powodują też rozwijające się w wodzie glony. Czasami problem powstaje również przez użycie niewłaściwych środków czyszczących albo w wyniku wysokiego stężenia jonów wapnia i magnezu w wodzie. O ile duże resztki da się usunąć zwykłym sitkiem basenowym lub za pomocą urządzeń powierzchniowych, tzw. skimmerów, tak wyczyszczenie mikroskopijnych drobin wymaga bardziej zaawansowanych środków. Nadają się do tego filtry piaskowe, wychwytujące stałe resztki albo filtry węglowe, związujące znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia. Zapobiegać mętnieniu wody w basenach można też dodając do niej chemicznych koagulantów. Ich cząsteczki łączą się ze zbyt małymi dla filtrów drobinami brudu i tworzą łatwe do usunięcia skupiska

 

Naloty i osady

Zielony nalot na dnie lub ścianach basenu to również efekt rozwoju alg w basenie. Glony doskonale rozwijają się w nasłonecznionych miejscach, gdzie woda jest nieruchoma. W krótkim czasie rozprzestrzeniają się na cały basen. Aby je usunąć, należy przeprowadzić dezynfekcję, najczęściej za pomocą jej chlorowania. Pierwszym krokiem powinno być fizyczne usunięcie osadu specjalistycznym odkurzaczem lub za pomocą siatki i ręcznego czyszczenia ścian basenu. Przyszłościowym rozwiązaniem problemu będzie poprawienie cyrkulacji wody basenowej, by usunąć zastoje - miejsca rozmnażania się glonów

Ciemny, tłusty osad. Jest to problem, który generujemy sami. Najczęściej są to pozostałości kosmetyków do opalania, które wprowadzamy do wody na własnym ciele, korzystając z basenu. Niestety tego typu osad ciężko wyczyścić przy pomocy zwykłej szmatki, efekty przynoszą dopiero skoncentrowane preparaty czyszczące. Należy jednak uważać niektóre z nich mogą powodować, że nasza woda zrobi się mętna.

Chropowaty osad na ścianach powierzchni basenowej możemy czasem wyczuć dłonią. Powodem jego powstania jest zazwyczaj zbyt wysoki poziom pH wody. Poza uczuleniami skórnymi użytkowników może powodować korozję metalowych elementów basenu ogrodowego. Najważniejsza jest profilaktyka i regularna kontrola poziomu pH. Przyjęta norma to 7-7,4. Aby pozbyć się już istniejącego osadu, należy na krótki okres obniżyć wartość do 6.7-6.8. Dokonujemy tego dostępnymi na rynku środkami chemicznymi.

Różowy osad w skimmerze to oznaka nieprawidłowego poziomu chloru w wodzie. Usuwa się go łatwo, wystarczy wyczyścić basen wilgotną szmatką. Na przyszłość należy ustalić właściwą ilość środka dezynfekującego w wodzie.

Brzydki zapach unoszący się znad naszego basenu oraz śliski osad to nic innego jak działanie bakterii. Za problem odpowiadają zanieczyszczenia biologiczne: drobne owady, liście oraz pyłki roślin. Zachodzące na powierzchni procesy gnilne stanowią idealną pożywkę dla mikroorganizmów zamieszkujących wodę. Rozwiązaniem również okazuje się dodanie odpowiednich ilości chloru do wody w basenie. Jeśli chcemy pominąć chemię basenową, wodę możemy także uzdatniać ozonem. Receptą mogą być też bakteriobójcze lampy UV.

Twarda woda i kamień to problem, który jest niezależny od nas. Osadzanie się kamienia potrafi doprowadzić do uszkodzenia filtrów i urządzeń oczyszczających. Skraca ich żywotność, utrudnia pracę filtrów, a nawet może je uszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczenie wody za pomocą specjalnych systemów.

zabawa w basenie

 

Wyczyścić basen i co dalej? Basenowa higiena

Dodawanie odpowiednich dawek chloru do basenów stanowi najpopularniejszy sposób uzdatniania wody. Chlor likwiduje bakterie i substancje organiczne. Przyjmuje się, że jego stężenie nie powinno przekroczyć 0,5 mg na litr. Dostępny jest w postaci płynnej, a także jako granulat oraz tabletki. Metodą wymagającą większych nakładów finansowych jest elektroliza zwykłej soli kuchennej, dodawanej do wody. Specjalne urządzenia generują z niej chlor. Niestety metoda ta wymaga dodatkowych generatorów, co za tym idzie, podnosi koszty użytkowania basenu. Najprostszym sposobem jest umieszczenie na powierzchni wody specjalnych dozowników, które zaopatrzone w tabletki czy granulat automatycznie dozują odpowiednią dawkę

 

Profilaktyka dla basenu ogrodowego

Systematyczne dbanie o jakość wody w basenie oraz czyszczenie dna basenu jest niezbędne, jeżeli chcemy użytkować go przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Oczywiście sporo zależy od jakości zakupionego produktu jednak oczyszczanie i pielęgnacja są jak najbardziej istotne. Nim jednak będziemy potrzebować czyszczenia, warto pamiętać, aby wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie - w miarę możliwości nie ustawiać basenu blisko drzew i krzewów. Należy regularnie dostarczać świeżą wodę (przynajmniej 3 do 5 proc. objętości zbiornika tygodniowo) oraz usuwać zanieczyszczenia, zanim rozpoczną się procesy gnilne. W tym samym celu należy pamiętać o odpowiednim doborze specjalistycznej chemii.



 

Powrót