Basen stelażowy - jak go rozłożyć i obudować?

04.02.2021

Każdy właściciel ogrodu, dysponujący odpowiednio dużą przestrzenią powinien rozważyć wyposażenie go we własny basen do ogrodu. Ma on wiele zalet: daje możliwość schłodzenia organizmu w czasie upalnej pogody oraz bardzo pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka. Pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz pomaga zadbać o szczupłą sylwetkę. Własny basen, w porównaniu z miejscami tego rodzaju, które są dostępne publicznie, zapewnia nieporównywalnie większy poziom prywatności. Jest także o wiele bardziej higieniczny z uwagi na mniejszą liczbę korzystających z niego osób.

Producenci oferują różne rodzaje basenów: stałe, dmuchane, rozporowe oraz stelażowe. Baseny stelażowe są bardzo popularne, zaś za ich wyborem przemawia atrakcyjna cena, stabilna konstrukcja oraz łatwość montażu. Jak rozłożyć zakupiony basen stelażowy w ogrodzie oraz jak zainstalować wokół niego atrakcyjną obudowę? Nasi eksperci udzielają w tym zakresie fachowych porad.

 

basen na stelażu w Merkury Market

 

Czym jest basen stelażowy?

Konstrukcja basenów tego rodzaju oparta jest na stelażu, a więc systemie wzajemnie połączonych rur metalowych, odpornych na duże obciążenia. Jego zadaniem jest zapewnienie stabilizacji ścianom basenu oraz nadanie konstrukcji odpowiedniego kształtu. Poszycie wykonane jest na ogół z trzech warstw grubego winylu. Kształt takich basenów jest różnorodny. Największe odmiany osiągają długość nawet 10 m. Baseny ogrodowe są bardzo stabilne, dzięki czemu nie istnieje niebezpieczeństwo ich przewrócenia. Baseny stelażowe mogą zostać zainstalowane jako konstrukcja wolnostojąca lub zostać wbudowane w ziemię.

 

Wybór miejsca na basen

Najpierw trzeba dokonać wyboru miejsca osadzenia basenu. Musi ono mieć odpowiednie rozmiary, tak aby nie tylko pomieścić jego konstrukcję, ale także zapewnić odpowiednią przestrzeń wokół niego do swobodnego i bezpiecznego poruszania się osób, które z niego korzystają. Basen nie powinien zostać ustawiony blisko źródeł napięcia elektrycznego. Trzeba też wystrzegać się bliskości drzew, ponieważ ich gałęzie mogą utrudnić używanie basenu, a opadające liście, patyki czy pyłki są w stanie szybko i trwale zabrudzić wodę.

Pamiętać też należy, że jeżeli basen ma mieć powierzchnię większą niż 50 m2, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na jego budowę. W tym celu trzeba sporządzić projekt techniczny basenu. Następnie należy projekt wraz z wnioskiem złożyć we właściwym miejscowo urzędzie gminy lub miasta.

 

basen stelażowy w Merkury Market

 

Zalety basenu osadzonego w gruncie

Taka koncepcja oferuje szereg zalet: basen jest bardzo stabilny, a jego powłoka lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniem. Zapewnia to także większą wygodę w korzystaniu z niego. Wchodzenie do pływalni jest prostsze, z uwagi na zmniejszenie wysokości konstrukcji ponad poziomem gruntu. Także zainstalowanie akcesoriów basenowych, takich jak barierki czy trampoliny jest znacznie łatwiejsze. Taki basen daje także możliwość wybudowania wokół niego obudowy, która bardzo pozytywnie wpłynie na jego wygląd. Oprócz tego, baseny w ogrodzie można także doposażyć w system jacuzzi, co zwiększy przyjemność jego użytkowania. Wadą basenu osadzonego w gruncie jest niemożność schowania go na zimę, w związku z czym trzeba go przykrywać specjalną płachtą lub pokrywą.

 

Budowa: osadzenie basenu

Zobacz, jak w prosty sposób przygotować miejsce na basen i jak rozłożyć zbiornik.

 

Wykopanie otworu na basen

Ważne jest, aby miejsce, w którym nastąpi wykopanie niecki na basen, nie było piaszczyste lub sypkie. Betonowa niecka oraz basen po napełnieniu go wodą stanowią konstrukcję bardzo ciężką, ważącą nawet kilkaset kilogramów. Niewłaściwe podłoże, niezapewniające odpowiedniej sztywności struktury całej pływalni, mogłoby zagrozić jej stabilności, a nawet spowodować osunięcie się całej niecki wraz z basenem w głąb gruntu. Otwór na basen powinien mieć odpowiednią wielkość, tak aby pomieścił cały stelaż basenu oraz pompę wody.

 

Zabezpieczenie ścian — utwardzenie otworu na basen

Sam otwór odpowiedniej wielkości powinien zostać solidnie utwardzony. Istnieją w tym zakresie różne rozwiązania. Stelaż basenu można osadzić na betonowych blokach ustawionych w wykonanej niecce, która zostanie uprzednio wyłożona właściwie zaimpregnowanym drewnem lub sklejką szalunkową. Można też dokonać w czasie budowy dodatkowego utwardzenia otworu betonem. Całą konstrukcję niecki, łącznie z obudową drewnianą, należy zalać betonem lub wymurować z pustaków betonowych.

 

basen stelażowy w Merkury Market

 

Jak zadbać o podłoże?

Dolna powierzchnia wykopanego otworu w gruncie powinna zostać uprzednio dokładnie wyrównana, a ziemię trzeba wypoziomować. Ustawianie basenu na nierówności może doprowadzić do jego nierównomiernego napełnienia się wodą i w konsekwencji nadmiernego obciążania konstrukcji w tylko niektórych punktach, co spowoduje szybsze zużywanie się stelażu.

Następnie, po wylaniu betonu, w celu stworzenia dodatkowej izolacji termicznej, całość powinna zostać wyłożona scalonymi ze sobą płytami XPS.

 

Rozłożenie basenu i napełnienie go wodą

W tak wykonanej niecce można przystąpić do rozkładania konstrukcji basenu stelażowego. Jego szkielet tworzą dwa rodzaje rurek. Te o większej grubości wsuwa się do rękawów poziomowych, a bardziej cienkie instaluje się w rękawach pionowych. Całość łączy się ze sobą za pomocą złączek przypominających literę T. Po zakończeniu tych prac można przystąpić do wlania do basenu wody.

Przed napełnianiem basenu należy upewnić się, czy nie została uruchomiona pompa odpowiedzialna za usuwanie wody. Kiedy poziom cieczy osiągnie wysokość 2 - 3 centymetrów, konieczne jest rozprostowanie powstałych zmarszczek w powłoce, jakie ma dno. Musi ono leżeć zupełnie swobodnie. Później nie będzie to możliwe, ponieważ nie pozwoli na to zbyt duży ciężar wody. Basen należy napełnić wodą do linii znajdującej około 10 cm poniżej jego krawędzi.

 

Stelaż do zabudowy basenu

Właściwie zbudowany stelaż do zabudowy basenu ułatwia korzystanie z niego oraz stanowi element bardzo atrakcyjny wizualnie. Konieczne jest stworzenie takiej konstrukcji, która będzie zapewniała na miejscu w pełni wygodne wchodzenie do basenu. Najlepszym rozwiązaniem będzie przedłużenie istniejącego już przy domu tarasu, tak aby zejście do pływalni stanowiło jego naturalne przedłużenie. Rama stelaża powinna otaczać całą powierzchnię basenu i zostać wykonana z belek drewnianych o przekroju około 70 × 30 mm. Wykonaną w ten sposób ramę trzeba posadowić na utwardzonym fundamencie. Można do tego użyć takiego materiału jak betonowe bloczki fundamentowe. Stelaż ramowy powinien mieć wykonane podpory przynajmniej co 1,5 m. Im ich liczba jest większa, tym cała konstrukcja jest bardziej stabilna i wytrzymała.

Następnie do ramy stelaża przytwierdzić trzeba drewniane deski, tak aby pokryły one całą konstrukcję ramy stelaża i stworzyły jednolitą płaszczyznę. Pamiętać trzeba, aby w pokryciu umieścić drzwiczki zapewniające dostęp do instalacji zapewniającej obsługę basenu, a więc przede wszystkim pompy i filtra.

 

Filtracja wody basenowej

Pompa filtrująca do basenu stanowi jeden z głównych i niezbędnych elementów instalacji basenowej. Powinna być wytrzymała i odporna na działanie środków chemicznych, wysokiej temperatury i korozji. Działanie pompy polega na tym, że zasysa ona wodę z basenu i wtłacza ją do filtra, dzięki czemu następuje jej oczyszczenie. Następnie woda ta jest z powrotem przepompowana do basenu.

 

pompa do basenu stelażowego w Merkury Market

 

Impregnacja desek

Właściwa impregnacja powierzchni obudowy basenu stelażowego pełni bardzo ważną funkcję, musi bowiem zapewnić nie tylko całkowitą jej odporność na warunki atmosferyczne, ale także na ciągłe zachlapywanie wodą pochodzącą z basenu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. olejowosków.

Zaletą systemów bazujących na olejach i woskach jest to, że tworzą one warstwę impregnującą, która głęboko wnika w strukturę drewna. Ma ona otwarte pory i aktywnie oddycha. To sprawia, że pokryta nimi powierzchnia z deskami jest w pełni odporna na zużycie mechaniczne, uszkodzenia chemiczne oraz ma właściwości wodoodporne. Oprócz tego olejowoski zapewniają także antypoślizgowość i pogłębiają kolor desek.

 

Podsumowanie

Tak wykonany basen stelażowy, osadzony w ziemi, zapewni w pełni bezpieczne i efektywne korzystanie z niego przez wiele lat. Dzięki skonstruowaniu odpowiedniej obudowy korzystanie z niego będzie łatwe oraz zapewniające odpowiedni komfort. Zabezpieczenie jej konstrukcji dobrej jakości olejowoskiem uczyni ją bardzo trwałą i odporną na uszkodzenia. Sam basen może stanowić bardzo efektowny element aranżacyjny.

Jak obudować basen stelażowy, który może bardzo efektownie wieńczyć przydomowy taras? Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom nie będzie to trudne.

 


 

Powrót