Budowa i wykończenie domu - jak oszczędzać bez straty na jakości? Co pomoże oszczędzać przyszłości?

12.07.2022

Wykończenie domu w dobie rosnącej inflacji, wydaje się być nie lada wyzwaniem. Wysokie ceny sprawiają, że coraz częściej rozglądamy się za produktami zastępczymi z niższej półki cenowej. Czy takie działanie jest właściwe? Czy można oszczędzić na materiałach, wykończeniowych nie tracąc na jakości? Jak dobierać materiały wykończeniowe przy budowie domu, by w przyszłości nie żałować swoich decyzji? Chcemy Ci pokazać, że warto oszczędzać, a rezygnacja z drogich produktów nie musi oznaczać gorszej jakości i słabszego efektu końcowego. Przy odrobinie kreatywności możesz wykończyć dom tanio i efektownie. Jesteś ciekaw jak to zrobić? Sprawdź i przekonaj się sam!

 

Sprawdzone rozwiązania na oszczędzanie przy postawieniu domu

 


W tym artykule:

1. Planuj i kalkuluj już przy budowie domu

2. Nie oszczędzając, też możesz oszczędzić!

3. Zastanów się, czego potrzebujesz – zrezygnuj ze zbędnych detali

4. Oszczędzaj mądrze, a zmniejszysz koszt budowy domu

5. Szukaj dobrych produktów w rozsądnej cenie!

6. Pilnuj budżetu budowlanego i wykończeniowego


 

Planuj i kalkuluj już przy budowie domu

Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wiele decyzji podejmowanych na etapie budowy domu rzutuje na przyszłą eksploatację, zużycie energii elektrycznej i energii cieplnej, a co za tym idzie na koszty utrzymania budynku.

Oto proste przykłady, które oddają sens dobrego rozplanowania i trafnych wyborów.

 

Com i jego wykończenie

 

Przykład 1 - ekonomiczne okna

Wybierając okna, zastanów się, czy koniecznie muszą być duże i efektowne. Choć będą wpuszczały do wnętrza więcej światła, to również będą generowały większe koszty ogrzewania. Pamiętaj, że decyzje podejmowane podczas budowy domu będą najtrudniejsze do zmiany. O ile wystrój wnętrza zmienić można zawsze, o tyle wymiana okien, drzwi czy dachu to już ogromna inwestycja. Wybieraj mądrze, przed podjęciem decyzji rozważ wszystkie za i przeciw. Taka analiza zawsze pozwala na wykluczenie tych najbardziej nieekonomicznych decyzji.

 

Planuj w odpowiedniej kolejności

 

Przykład 2 - odpowiednia izolacja

W domach jednorodzinnych, straty ciepła wynikające z niewłaściwej izolacji dachu, sięgają nawet 25%. To naprawdę bardzo dużo. Chcesz oszczędzić? zadbaj o właściwe ocieplenie. Odpowiednia izolacja poddasza powinna być jednym z priorytetów, który w perspektywie czasu pozwoli obniżyć koszty eksploatacji budynku i jednocześnie zapobiec niewystarczającej izolacji dachu.

 

Przykład 3 - Sprytne rozwiązania inwestycją na przyszłość!

Są takie prace wykończeniowe, które wykonane mądrze mogą zaprocentować w przyszłości. Dla przykładu układanie przewodów elektrycznych z powodzeniem można przeprowadzać w rurkach osłonowych, dzięki nim w przyszłości będzie łatwiej je wymienić i nie trzeba będzie skuwać ścian.

 

prace wykończeniowe

 

Pokazując Ci te przykłady, chcemy uświadomić każdemu, że każdy element prac budowlanych i wykończeniowych powinien być dobrze przemyślany. Jest wiele rozwiązań, które zaowocują oszczędnością w przyszłości, Ale są i takie, które mogą przynieść oszczędność już podczas wykończenia domu. Oto one:

 

Tanie materiały budowlane

 

Nie oszczędzając, też możesz oszczędzić!

Choć może z pozoru zabrzmi to absurdalnie, aby móc cieszyć się tanim i oszczędnym domem nie warto nadmiernie oszczędzać podczas jego budowy. Aby cieszyć się niższymi kosztami utrzymania, wybieraj materiały wysokiej jakości, które sprawią, że twój dom, będzie funkcjonalny i ekonomiczny! Błędy na etapie wylewania fundamentów, budowy ścian lub izolacji budynku mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Książkowym przykładem błędnych decyzji może być wybór nieodpowiednich materiałów termoizolacyjnych. Nieodpowiedni materiał to niestety prosta droga złego mikroklimatu w pomieszczeniach, a w konsekwencji do pojawienia się w nich grzyba i pleśni. Dla porównania, użycie termoizolacji o wysokich parametrach technicznych pozwala kilkudziesięciocentymetrową oszczędność w skali całego sezonu grzewczego.

 

planowanie prac wykończeniowych zmniejsza koszty budowy

 

 

Zastanów się, czego potrzebujesz – zrezygnuj ze zbędnych detali

Kamienny kominek, drewniany taras, dodatkowa sypialnia na poddaszu, przesuwane drzwi w stylu loft, wygodna antresola, wanna lub prysznic z hydromasażem... – im dłużej będziesz rozmyślał nad projektem wnętrza, tym bardziej wymyślne rozwiązania będą przychodziły Ci do głowy. Tymczasem wielu z nich z pewnością nie potrzebujesz. Co wcale nie musi oznaczać, gorszej aranżacji. Nie działaj pochopnie i pamiętaj, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny i komfortowy, a nie gadżeciarski i przesadnie wystylizowany. Nie staraj się stworzyć wnętrza z katalogu, te są efektowne jedynie na fotografii, przygotuj wstępny projekt domu i trzymaj się założeń.

 

Tanie materiały wykończeniowe

 

Oszczędzaj mądrze, a zmniejszysz koszt budowy domu

Wbrew pozorom, wcale nie jest trudno znaleźć materiały dobrej jakości w przyzwoitej cenie. I w tym miejscu chcemy obalić największy mit, który mówi, że tylko drogie produkt gwarantują najwyższą jakość. Nic bardziej mylnego, Na polskim rynku jest naprawdę wiele firm, które oferują wykończeniowe materiały w różnych cenach. Oczywiście bywa, że najwięcej trzeba zapłacić za markę, ale jeśli zrezygnujesz z produktów znanej firmy, na rzecz tej mniej popularnej wcale nie musisz stracić na jakości.

 

Szukaj dobrych produktów w rozsądnej cenie!

Płytki, panele, baterie łazienkowe, prysznice, wanny, a także meble do różnych wnętrz, mogą łączyć ze sobą atrakcyjną cenę i dobrą jakość. Jeśli nie czujesz się specjalistą w danej dziedzinie, nie bój się prosić o poradę sprzedawców, często posiadają wiedzę, która ułatwi Ci podjęcie trafnej decyzji.

Na etapie planowania prac wykończeniowych dobrze przemyśl także rozmieszczenie oświetlenia: zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz w pokoju dwóch lamp sufitowych i kinkietów na ścianach – może lepiej kupić jedną lampę sufitową, a w razie potrzeby postawić na lampę stojącą? Przy dobrym rozmieszczeniu oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach także zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

 

Dom z dwuspadowym dachem

 

Pilnuj budżetu budowlanego i wykończeniowego

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, któremu chcąc nie chcąc trzeba podporządkować wszystkie ponoszone wydatki. Gdy w końcu jest w stanie surowym zamkniętym, często myślimy, że najgorsze już za nami. Nic bardziej mylnego. Właśnie na etapie wykańczania i dekoracji można najłatwiej w paść w pułapkę przepłacania za materiały. Właśnie dlatego warto określić budżet wykończeniowy już na etapie projektu domu. Jeśli od początku, będziesz się trzymać wyznaczonego palu i wstępnych założeń, łatwiej będzie Ci zmieścić się w budżecie

Kiedy ustalisz już budżet, pamiętaj o tym, by pilnować nie tylko pieniędzy przeznaczonych na budowę, ale także tych wydawanych na bieżące wydatki. Lepsza kontrola domowych finansów pozwoli Ci uchronić się przed niespodziewanym zwiększeniem wydatków na budowę domu, a jeżeli uda się zaoszczędzić dodatkowe środki, będzie można je odłożyć lub wykorzystać na coś extra dla domu.

Kilka słów podsumowania

Warto oszczędzać mądrze i tylko tam, gdzie faktycznie oszczędność przyniesie zamierzony efekt. Planując każdy etap budowy, wybierając odpowiednie materiały, działając według planu, z pewnością osiągniemy cel, jakim będzie funkcjonalny, ekonomiczny i oszczędny dom.

Po wszystkie materiały budowlane, dobrej jakości w przystępnej cenie zapraszamy do naszego sklepu!

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Trójwymiarowe panele ścienne — nowoczesna sztuka projektowania wnętrz!


Co lepsze do salonu? Rolety rzymskie czy zasłony?


Funkcjonalne, designerskie i praktyczne - kabiny prysznicowe w nowoczesnej łazience


 

Powrót