Czy czarna kuchnia jest praktyczna? Fakty i mity na temat czarnych mebli kuchennych

09.09.2022

Czarna kuchnia to wyjątkowe rozwiązanie, które jest alternatywą dla kuchni w kolorze bieli, beżu i szarości, czyli wszystkich tych kolorów, które zdominowały w ostatnich latach nasze wnętrza. Choć kuchnia w kolorze czarnym zachwyca i inspiruje, jednocześnie budzi pewne obawy związane z użytkowaniem i utrzymaniem.

Czy czarna kuchnia jest praktyczna? Czy warto, podążając za trendami mody, zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie? W tym artykule znajdziesz fakty i mity związane z codziennym użytkowaniem czarnej kuchni. Jeśli chciałbyś postawić na czarne meble kuchenne w aranżacji, ale wciąż się wahasz, sprawdź, co radzą specjaliści.

 

Czarna kuchnia doskonale prezentuje się z drewnianym blatem

 


W tym artykule:

1. Czarna kuchnia – modny trend wnętrzarski?

2. Co z tą funkcjonalnością?

3. Jaki materiał na czarne funkcjonalne meble?

4. Czarna kuchnia – dla kogo?

5.  Czarna kuchnia z drewnem

6. O czym należy pamiętać, urządzając czarną kuchnię?

7. Oświetlenie i dodatki do czarnej kuchni


 

 

Czarna kuchnia – modny trend wnętrzarski

Moda na czarne kuchnie przybrała w ostatnim czasie na sile. Trudno się temu dziwić, wiedząc, że pomieszczenie w tym kolorze prezentuje się nadzwyczaj elegancko i oryginalnie. Czarny kolor nadaje wnętrzu głębi i sprawia, że jest ono tajemnicze i intrygujące.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem czernią w aranżacji kuchni, pojawiły się liczne pytania i wątpliwości. Czy czarna kuchnia jest praktyczna? Czy nie będzie sprawiać kłopotów w codziennym użytkowaniu i czyszczeniu? To ważne pytania, dlatego warto znaleźć na nie odpowiedź.

Czarna kuchnia - co z tą funkcjonalnością?

Meble do kuchni w czarnym kolorze prezentują się naprawdę efektownie, niestety nie da się zaprzeczyć, że na frontach w tym kolorze zabrudzenia są szczególnie widoczne. Na czarnym widać nawet niewielkie ilości kurzu, tłuste plamy oraz inne zabrudzenia, pojawiające się w kuchni podczas gotowania. Ślady palców, zachlapania, smugi mogą stać się zmorą nie jednej pani domu. Ale czy pod tym względem kuchnia biała, czerwona, niebieska lub szara jest bardziej praktyczna? Nie. Palmy i zacieki są na nich tak samo widoczne. Kluczem jest tu regularne i systematyczne sprzątanie.

Jeśli popatrzymy na kuchnię przez pryzmat praktyczności, to niemal żaden materiał nie wydaje się być doskonały. Każdy ma jakieś minusy i każdy się brudzi. Może więc warto położyć na jedne szali praktyczność, a na drugiej nowoczesne wnętrze zgodne z trendami i sprawdzić, w którą stronę w naszym przypadku szala się przechyli?

 

Niezwykle eleganckie dolne i górne szafki w czerni  i blaty w jasnym kolorze

 

Jaki materiał na funkcjonalne czarne meble 

Są takie cechy, które mogą znacząco wpłynąć na funkcjonalność mebli - w tym również tych czarnych. Jednym z nich jest materiał wykonania. I tu ważna wiadomość — nowoczesne kuchnie XXI wieku, często oferują takie rozwiązania, które mogą być naprawdę bardzo funkcjonalne.

 

Czarna kuchnia może być dobrym rozwiązaniem!

Obalamy więc w tym miejscu pierwszy i największy mit mówiący, że czarna kuchnia nie może być praktyczna. Ciemne meble, mogą być funkcjonalne. Warunek — to odpowiedni materiał.

 

Wnętrze w stylu nowoczesnym

 

Wykonując projekt kuchni, warto dobrze rozeznać temat wykończenia frontów.

Czarne meble kuchenne w najnowszych kolekcjach dostępne w Merkury Market to propozycje w wykończeniu matowym, półmatowym i na wysoki połysk. Każde z rozwiązań na zarówno wady jak i zalety. Naszym zdaniem czarna kuchnia na wysoki połysk, przegrywa nieco w starciu z matową.

Na frontach w połysku zachlapania i odciski palców są dużo bardziej widoczne. Z drugiej strony czarna kuchnia w połysku jest prostsza do wyczyszczenia. Mat w tym zakresie jest dużo bardziej wymagający. Jeśli chcemy utrzymać czarną kuchnię w dobrym stanie i nienagannym wyglądzie, jedynym słusznym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie i odpowiednia pielęgnacja.

 

Czarna kuchnia drewniany blat

 

Czarna kuchnia – dla kogo?

Czarne meble kuchenne, będą doskonałym rozwiązaniem do wnętrz urządzonych w stylu loftowym, minimalistycznym i nowoczesnym. Szlachetny kolor drewna zestawiony z matową czernią na frontach pięknie podkreśli surowość industrialnych wnętrz.

Czarna kuchnia to również propozycja do wnętrz w stylu kolonialnym i retro. Przełamana jasnymi dodatkami wykreuje wnętrze klimatyczne i ponadczasowe.

Warto pamiętać, że czerń nie jest sprzymierzeńcem małych wnętrz, może je optycznie pomniejszyć i przytłoczyć. Specjaliści radzą, by czarny kolor wykorzystywać do aranżacji dużych przestronnych pomieszczeń. W małych lepiej używać jej z umiarem.

Czarna kuchnia dla miłośników elegancji i luksusu

Czarną kuchnię polubi każdy, kto ceni elegancję, nowoczesność i ciemne kolory. Niektórzy kojarzą monochromatyczne pomieszczenia ze skrajnym minimalizmem, jednak może być to mylne wrażenie.

Bardzo modnym trendem ostatniego sezonu są kuchnie dwukolorowe. Biało czarna kuchnia z matowymi frontami najlepiej sprawdzi się w minimalistycznej stylizacji. Uroku dodadzą jej jasne płytki, czarne płytki i kamienne lub drewniane blaty. Połączenie czerni i bieli lub czerni i drewna w nowoczesnych kuchniach to propozycja stylowa i ponadczasowa.

 

Czarne fronty szafek i sprzęty AGD

 

Czarna kuchnia z drewnem

Drewno i czerń to szlachetne i ponadczasowe połączenie i jeden z najgorętszych trendów stylizacyjnych ostatnich lat. Drewniane meble z czarnymi frontami dodadzą wnętrzu przytulności. Czy nowoczesna kuchnia i drewno to funkcjonalne połączenie? Zdecydowanie tak. Drewno ładnie wykończy zarówno fronty matowe jak i na wysoki połysk.  Jeśli zależy nam na tym, żeby w naszej kuchni zagościł wyjątkowy, elegancki i jednocześnie przytulny klimat, zestawienie czerni i drewna będzie strzałem w 10!

Choć biała kuchnia od lat króluje we wnętrzach, to jednak patrząc na rosnącą popularność czerni, może się to wkrótce zmienić. Czarna kuchnia może niebawem stać się najgorętszym trendem wnętrzarskim i to niezależnie od tego jak bardzo jest czy nie jest praktyczna. Czarna kuchnia z drewnianym blatem sama w sobie będzie prezentować się pięknie i dekoracyjnie.

 

Oświetlenie i dodatki do czarnej kuchni

Oświetlenie i dodatki, to jeszcze jeden ważny element funkcjonalnej czarnej kuchni. Ciemne wnętrze ożywią kwiaty ustawione na parapecie, blacie lub stylowych kwietnikach. Czerń we wnętrzu z powodzeniem można przełamać jasnymi dodatkami, ozdobami i bibelotami. Na otwartej półce wyeksponować można np.: elegancką porcelanę. Do klasycznej czerni idealnie pasuje srebro, złoto, pudrowy róż lub zieleń. Złote dodatki, baterie lub kafelki sprawią, że wnętrze stanie się stylowe i luksusowe. Nad blatem roboczym i nad wyspą roboczą warto umieść dużą lampę. Dobrze doświetl także strefę gotowania i zmywania.

 

Meble w czarnej kuchni

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Kuchnia nie musi być biała — sprawdź jakie kolory królują w tym sezonie


Jakie ściany do szarych mebli kuchennych?


Jak maksymalnie wykorzystać miejsce w szafkach kuchennych?


 

Powrót