Czym czyścić meble? Domowe sposoby

08.05.2021

 

Jeśli chcemy, aby nasze meble pomimo upływu lat zachowały swój estetyczny wygląd, musimy o nie dbać – regularnie usuwać kurz oraz czyścić ich powierzchnię odpowiednimi środkami. Warto wiedzieć, że do pielęgnacji nie trzeba wcale używać specjalistycznych detergentów. Zamiast nich warto korzystać z naturalnych środków czyszczących, które z łatwością przygotujemy samodzielnie. Domowe sposoby czyszczenia mebli oznaczają nie tylko sporą oszczędność, ale także troskę o środowisko naturalne i tak modny obecnie trend na "bycie eko". 


W tym artykule:

1. Co warto wiedzieć o czyszczeniu i pielęgnacji mebli

2. Domowe sposoby ma czyste i zadbane meble

3. Zrób to sam - domowy preparat do drewna


 

 

Czyszczenie mebli drewnianych w kuchni i salonie

Istnieje wiele domowych sposobów czyszczenia mebli z drewna, stosowanych w zależności od rodzaju ich wykończenia (powłoka ochronna lub jej brak, kolor i rodzaj drewna).

Drewniane meble nielakierowane i bez politury

Bezpośrednio po usunięciu kurzu przemywamy drewniane powierzchnie naparem z czarnej herbaty (do jednego litra wrzącej wody wrzucamy kilka torebek lub wsypujemy kilka łyżek). Po wystygnięciu delikatnie nanosimy napar ściereczką na wymagające odświeżenia meble do salonu lub kuchni po czym wycieramy je do sucha, pogłębiając w ten sposób naturalny kolor drewna.

Meble bez politury lub lakieru można też przemywać gąbką do naczyń nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Bardzo ważne jest w tym przypadku szybkie wysuszenie czyszczonej powierzchni, ponieważ w przeciwnym razie woda wsiąknie w głąb drewna, powodując jego ciemnienie.

Równie dobrze swoją rolę podczas czyszczenia i renowacji drewnianych mebli spełni inna mikstura domowej roboty. Wykonujemy ją, mieszając nawilżającą oliwę z oliwek (szklanka), usuwający plamy ocet winny (pół szklanki) i rozjaśniający sok z cytryny (kilka kropli). Najwygodniej jest przelać taki płyn do rozpylacza, dodając wodę i odrobinę olejku zapachowego, na przykład lawendowego. Rozpylamy go na powierzchni drewnianych mebli, które następnie kolistymi ruchami polerujemy szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia.

Dobre i tanie meble kuchenne i do salonu znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

     

Meble niepoliturowane i nielakierowane podczas impregnacji łatwo jest także wystylizować na stare, wcierając w nie pędzlem rozgrzany olej lniany. Dopiero po trzech godzinach zbieramy jego nadmiar, a po kolejnych kilku polerujemy powierzchnię mebli ryżową szczotką zawiniętą we flanelową szmatkę aż do momentu uzyskania zamierzonego połysku.

W jeszcze inny sposób można czyścić drewno dębowe. Podgrzaną mieszankę z piwa (1 litr), wosku pszczelego (1 łyżeczka) i cukru pudru (1 łyżka) nakładamy na powierzchnię mebla i po wyschnięciu wykonujemy polerowanie.

A jak usunąć z drewna uciążliwe, białe ślady po rozlanej wodzie lub mokrych szklankach? Wystarczy potrzeć je korkiem od wina, a następnie przetrzeć lekko zwilżoną szmatką i gotowe. Z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie też ocet wymieszany w równych proporcjach z oliwą z oliwek.

SPECJALISTA RADZI !

Do pielęgnacji drewnianych powierzchni wybieraj jedynie sprawdzonych i pewnych preparatów. Nie ryzykuj uszkodzenia ulubionej komody źle dobranym detergentem.

Drewniane meble lakierowane lub z politurą

Drewniane meble z połyskiem (politurą lub lakierem) są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż surowe, ponieważ mają gładką powierzchnię, która nie chłonie brudu. Czyszcząc zestaw mebli kuchennych lub drewniane wyposażenie salonu, zamiast stosować detergent można użyć szmatki zamoczonej w delikatnie podgrzanym occie i po wyschnieciu natrzeć ich powierzchnię woskiem pszczelim, zamykając pielęgnację polerowaniem.

Jeśli zauważymy na drewnianych meblach jakieś zarysowania, wystarczy zastosować terpentynę i ponownie nabłyszczyć zmatowiałe miejsce. Innym sprawdzonym sposobem jest nałożenie na uszkodzenie cienkiej warstwy wazeliny i pozostawienie na kilka godzin aż do wyschnięcia. Następnie wcieramy wazelinę suchą szmatką w drewno lub przykładamy wilgotną ściereczkę, dociskając ją do powierzchni mebla nagrzanym żelazkiem.

Do usunięcia zabrudzeń z drewnianych mebli lakierowanych można także użyć szmatki namoczonej w wodzie z dodatkiem mydła i amoniaku (jedna szklanka na litr wody), nie zapominając o ich szybkim wytarciu po zakończeniu czyszczenia.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji mebli ze skóry domowymi sposobami?

Utrzymanie w czystości mebli ze skóry, na przykład foteli lub sofy do salonu, wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy częste ścieranie kurzu oraz czyszczenie raz na parę tygodni – innymi metodami w przypadku skóry naturalnej i sztucznej. W żadnym razie nie wolno używać wybielaczy, rozpuszczalników ani preparatów z alkoholem, naftą lub amoniakiem, które mogłyby zaszkodzić skórze (spowodować jej odbarwienie lub pękanie). Zdecydowanie polecamy natomiast sprawdzone domowe sposoby:

Skórę ekologiczną (sztuczną) czyści się bawełnianą szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem szarego mydła, a następnie wyciera. Po odczekaniu godziny naciera się ją tłustym preparatem, takim jak na przykład olej, który nabłyszczy tapicerkę i sprawi, że będzie bardziej odporna na zabrudzenia.

Nieco inaczej trzeba się obchodzić z meblami ze znacznie delikatniejszej skóry naturalnej. Jeśli zauważymy na nich zaplamienia, możemy zastosować roztwór oleju roślinnego (pół szklanki) i octu (3/4 szklanki), który aplikujemy na zabrudzone miejsce tapicerki atomizerem, po czym wycieramy miękką ścierką. Następnie wcieramy w skórzane powierzchnie wosk pszczeli i po odczekaniu co najmniej godziny zabieramy się za polerowanie.

Ciekawym i znanym od bardzo dawna sposobem na odświeżenie skórzanej tapicerki jest nasmarowanie jej ubitym na sztywną pianę białkiem kurzego jajka. Po kilku godzinach całość woskujemy i polerujemy, poprawiając w ten sposób wygląd skóry i nadając jej delikatny połysk.

Jeśli zauważymy, że skóra z upływem lat twardnieje, możemy przywrócić jej elastyczność, przygotowując mieszankę z oleju spożywczego (3 łyżki), chudego mleka (3 łyżki), terpentyny (3 łyżki) oraz octu (1 łyżka). Taki preparat wsmarowujemy miękką ściereczką w tapicerkę, po czym wykonujemy standardową impregnację.

Mycie białych mebli do kuchni i salonu

Białe meble kuchenne oraz meble do salonu z połyskiem warto odświeżyć, nacierając je pokruszoną kredą rozmoczoną w wodzie. Po jej usunięciu fronty woskujemy, przywracając im pierwotny połysk. Równie skuteczną metodą jest czyszczenie białych mebli wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który błyskawicznie usunie tłuste plamy.

Z kolei meble kuchenne modułowe mające matowe fronty kuchenne w kolorze białym odzyskają swój pierwotny odcień po natarciu ich roztworem wody i octu lub wody i sody oczyszczonej. Ważne jest jednak, aby myjąc szafki kuchenne nie wykonywać ruchów okrężnych, co może spowodować powstanie nieestetycznych smug.

Białe meble kuchenne Prowansja 260 sosna andersen/dąb lancelot

Domowe sposoby na czyszczenie mebli z rattanu oraz wikliny

Tego typu mebli nie wolno myć przy użyciu wody, aby nie zmatowiały i nie poszarzały. Doskonale do mycia rattanu oraz wikliny nadaje się natomiast woda (5 łyżek) z dodatkiem soku z cytryny lub octu (2 łyżki) oraz wody utlenionej (2 łyżki). W tak przygotowanej miksturze moczymy szczotkę ryżową i przecieramy powierzchnię mebli, usuwając z niej wszelkie zabrudzenia.

Zarówno czyste meble rattanowe, jak i wiklinowe warto zabezpieczyć przed pękaniem i wysychaniem. Sprawdzoną metodą jest nacieranie ich podgrzanym olejem roślinnym, który jednocześnie posłuży do konserwacji mebli, jak i odświeżenia ich wyglądu.

Powrót