Czym jest masa samopoziomująca i gdzie ją stosować?

03.05.2023

Nowoczesne wylewki samopoziomujące to produkty, które stosuje się wszędzie tam, gdzie podłoże jest nierówne, a od samej wylewki wymaga się doskonałego wyrównania powierzchni i stworzenia jednorodnego, równego podłoża. Wylewki samopoziomujące stosuje się zwłaszcza wtedy, gdy docelowym wykończeniem mają być podłogi winylowe lub dywanowa wykładzina.

Wykonanie wylewki samopoziomującej nie jest takie trudne, ale wcześniej warto dowiedzieć się, jak właściwie wyglądają prace. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest też zapoznać się z rodzajami i właściwościami wylewek samopoziomujących. Wylewki mogą mieć bowiem różny czas schnięcia oraz różne parametry.

Czym jest masa samopoziomująca i gdzie ją stosować?


W tym artykule:

1. Czym jest wylewka samorozlewna?

2. Jakie są zastosowania masy samopoziomującej?

3. Ile schnie masa samorozlewna?

4. Jakie są rodzaje wylewek samorozlewnych?

5. Czym jest wylewka anhydrytowa?

6. Masy samopoziomujące cementowe — czym są?

7. Czy wylewka samorozlewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

8. Ile kosztuje masa samorozlewna?

9. Jak samodzielnie wylać masę samorozlewną?



Czym jest wylewka samorozlewna?

Wylewka samopoziomująca to nic innego jak masa, która po wylaniu tworzy równą warstwę. Inaczej zwana jest masą samorozlewną.

Wylewka samopoziomująca przystosowana jest do tego, by nakładać ją zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

Jakie są zastosowania masy samopoziomującej?

Wylewki samopoziomujące chętnie stosuje się jako podłoże pod układanie paneli, płytek i wykładzin. Nadają się również pod ogrzewanie podłogowe. Ze względu na różnorodność rodzajów wylewek można dobrać odpowiedni rodzaj masy do własnych potrzeb.

Wylewka doskonale nadaje się do tworzenia równej powierzchni podłogi, zwłaszcza jeśli wcześniejsza warstwa była nierówna. Większość samopoziomujących wylewek to warstwy wyrównujące, ale odpowiednie rodzaje wylewek można też stosować jako główne podłoża.

Jakie są zastosowania masy samopoziomującej?

Ile schnie masa samorozlewna?

Wśród wielu zalet wylewek samopoziomujących, należy wspomnieć o jednej, ale dość sporej wadzie — czasie schnięcia. Z uwagi na swoje właściwości wylewki samopoziomujące schną naprawdę długo. W większości przypadków wylewka samopoziomująca schnie około 48 godzin. Nieliczna grupa produktów ma czas schnięcia zredukowany do kilku godzin.

Długi jest też czas schnięcia wylewki pod kątek późniejszych prac na niej. Zanim zabierzesz się do wykańczania, często musisz odczekać od 7 do nawet 28 dni!

Jakie są rodzaje wylewek samorozlewnych?

Wylewki samopoziomujące to szeroka grupa produktów, które mogą różnić się od siebie właściwościami. Wśród nich wyróżnić można:

  1. wylewki samopoziomujące anhydrytowe,
  2. wylewki cementowe samopoziomujące.

Wylewki możesz podzielić też ze względu na grubość — stosuje się wylewki cienkowarstwowe (których grubość może wynosić tylko 2 mm) i grubowarstwowe.

Czym jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka samopoziomująca anhydrytowa jest produkowane z pomocą anhydrytu, czyli odwodnionego gipsu. Można stworzyć z nich wylewki o grubości od 2 mm do nawet 70 mm.

Ich ogromną zaletą jest wytrzymałość i elastyczność, często stosuje się je pod ogrzewanie podłogowe również ze względu na to, że świetnie przewodzą ciepło i nie pękają pod wpływem wysokiej temperatury.

Anhydrytowa wylewka samopoziomująca nie jest jednak odporna na wilgoć, przez co nie nadaje się do łazienek lub garaży, stosować wylewkę nie powinno się też na zewnątrz.

Masy samopoziomujące cementowe — czym są?

Drugim rodzajem są cementowe masy samopoziomujące. Umożliwia tworzenie grubowarstwowych wylewek, które, w przeciwieństwie do anhydrytów, są odporne na wilgoć, nadają się zatem do łazienek, garaży, kuchni, a odpowiednio trwałe rodzaje wylewać można również na zewnątrz.

Czy wylewka samorozlewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

W zależności od rodzaju wylewki samopoziomującej będziesz lub nie mógł ją zastosować na ogrzewanie podłogowe. Większość tego rodzaju wylewek dobrze znosi wysokie temperatury, masa nie pęka pod ich wpływem ze względu na swoją elastyczność. Do tego dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe jest efektywniejsze.

Do ogrzewania podłogowego nadają się zarówno wylewka samopoziomująca cementowa, jak i anhydrytowa wylewka samopoziomująca. Ta druga jest częściej polecana ze względu na swoją zwiększoną elastyczność.

Czy wylewka samorozlewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Ile kosztuje masa samorozlewna?

Koszt wylewki samopoziomującej zależy przede wszystkim od grubości warstwy i rodzaju wylewki, jaki zastosowano. Samopoziomująca wylewka cementowa będzie też zwykle droższa niż anhydrytowa.

Przyjmuje się zwykle, że na jeden metr kwadratowy wylewki o grubości 8 mm zużywa się około 1,3 kg zaprawy. Za opakowanie zaprawy (worek 25 kg) zapłacisz od 25 do 50 zł.

Wylewka samopoziomująca grubowarstwowa będzie zatem zdecydowanie droższa niż cienkowarstwowa opcja.

Jak samodzielnie wylać masę samorozlewną?

Samodzielne wykonanie masy jest możliwe, jednak należy pamiętać, że wylewka samopoziomująca dość szybko wiąże, zatem dobrze, jeśli przy zadaniu jednocześnie będzie pracowało co najmniej trzy osoby.

Ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża — oczyszczenie go, odkurzenie i zagruntowanie. Po określeniu wysokości docelowej wylewki należy uszczelnić styk podłogi ze ścianą i zabezpieczyć same ściany, a także wykonać odpowiednie dylatacje.

Masę wylewaj pasami o szerokości 30 - 40 cm. Rób to szybko tak, by poszczególne pasy zdążyły się ze sobą połączyć. Masę rozprowadź dodatkowo pacą i wałkiem kolczastym.


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Czym się różni gres od glazury? Oto najważniejsze różnice


Wentylacja w domu i mieszkaniu — jak ją poprawić?


Czym jest dylatacja podłogi i jak zrobić szczeliny dylatacyjne?


 

Powrót