Czym kierować się przy wyborze płytek drewnopodobnych? Oto zbiór informacji na temat gresu

15.01.2019

Coraz popularniejszym pokryciem podłogowym staje się drewnopodobny gres. O czym warto wiedzieć jeszcze przed jego zakupem? Jak wybrać ten odpowiedni dla swojego wnętrza? Weź pod uwagę kilka wskazówek i rad.

5 podstawowych cech drewnopodobnego gresu

Poniżej przeczytasz o najistotniejszych parametrach, za pomogą których wybierzesz odpowiedni produkt, dopasowany do swoich potrzeb.

1. Płytki a ich odporność na ścieranie

Tę cechę posiadają wszystkie pokrycia podłogowe. Określa ona pośrednio czas, kiedy płytki przestaną spełniać swoją funkcję i trzeba będzie wymienić je na nowe. Klasa ścieralności pozwoli ci nie tylko dopasować gres do odpowiedniego pomieszczenia, ale również zorientować się jak bardzo jest wytrzymały. Gres drewnopodobny oznacza się pięciostopniową skalą. Od rzymskiej jedynki do piątki. Im wyższa cyferka, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie, a więc nawet po intensywnym użytkowaniu nie stracą swojego wzoru ani barwy. To pokrycie podłogowe nie jest oznaczone tylko jedną klasą ścieralności. W zależności od danej serii, każda z nich posiada inną cyferkę. Dzięki temu możesz wybrać płytki o parametrach odpowiednio dopasowanych do rytmu, w którym żyje twój dom.

2. Antypoślizgowy gres drewnopodobny

Jeśli szukasz pokrycia podłogowego, które idealnie sprawdzi się w łazience, wybierz płytki drewnopodobne z zabezpieczeniem antypoślizgowym. Dzięki odpowiedniej fakturze, gres tego rodzaju nie rozprowadza wody po całej swojej powierzchni, niwelując możliwość ślizgania się po bardzo cienkiej jej tafli. Płytki oznacza się przez dużą literkę R oraz odpowiednią liczbę. Im jest wyższa, tym bardziej antypoślizgowy gres.

Gres drewnopodobny - czym się kierować

3. Niska chłonność wody

Gres drewnopodobny sprawdzi się idealnie w łazience oraz na zewnątrz domu: tarasie czy w ogrodzie, ze względu na to, jak niewiele absorbuje wody. Dzięki temu płytki nie zwilgotnieją, a ty będziesz mógł łatwo usunąć nadmiar płynów z ich powierzchni, bez ryzyka uszkodzeń.

4. Praktyczne płytki drewnopodobne

Taki rodzaj pokrycia podłogowego nie wymaga dodatkowej impregnacji, lakierowania czy mycia specjalnymi preparatami. Z płytek wystarczy jedynie usunąć nadmiar kurzu, myjąc je mopem lub odkurzając. Ich powierzchnia jest odporna na działanie wody, więc nie mogą zniszczyć się pod wpływem sprzątania. Dodatkowo, mogą służyć jako posadzka, pod którą rozprowadzone jest ogrzewanie podłogowe.

5. Estetyczny wygląd

Każdy z nas docenia piękno naturalnego drewna. Niestety, taka podłoga nie zawsze jest praktyczna, za to droga, trudna w pielęgnacji i podatna na uszkodzenia. Właśnie dlatego powstał gres drewnopodobny. Zachowuje wszystkie walory drewna, a przy tym jest o wiele łatwiejszy w estetycznym utrzymaniu. Płytki imitują nie tylko deseń oraz kolor drewna, ale również jego fakturę. To znaczy, że mogą być lekko chropowate. Na rynku znajdziesz gres przypominający dowolne drewno z drzewa pochodzącego z Polski lub zagranicy. Od ciebie zależy, na który ostatecznie się zdecydujesz.

Płytki drewnopodobne do salonu

Wyróżniamy różne rodzaje tego pokrycia podłogowego

Na rynku możesz znaleźć bardzo wiele gresów drewnopodobnych, dlatego z łatwością wybierzesz ten idealny do swojego wnętrza.

Rozmiar i kształt

Mogą być kwadratowe, w standardowym lub dużym rozmiarze, podobnym do glazury lub terakoty. Najpopularniejsze to jednak te prostokątne, w kształcie przedłużonych cegiełek. Są mniejsze od klasycznych paneli podłogowych. Możesz wybrać również płytki rektyfikowane, czyli takie, które mają wygładzone brzegi oraz takie same rozmiary. Dzięki temu łatwo dopasujesz je do siebie. Aby być w stu procentach pewnym, że płytki będą do siebie pasować, podczas zakupu wybieraj partie z tą samą datą produkcji oraz numerem seryjnym.

Płytki z terakoty lub gresu

Drewnopodobne pokrycie podłogowe może mieć dwojakie pochodzenie: terakotowe lub gresowe. Ten drugi rodzaj materiału jest o wiele bardziej wytrzymały, odporny na mróz, wodę oraz działanie środków chemicznych do pielęgnacji podłóg. Natomiast płytki z terakoty zazwyczaj są tańsze.

Styl dostosowany do twojego wnętrza

Gres drewnopodobny kupisz w różnych odcieniach czy kolorach: wszystko zależy od tego, czego szukasz. Wygląd odpowiadający słojom prawdziwego drewna sprawi, że twoje wnętrze będzie nowoczesne, estetyczne oraz przytulne. Jasne, dębowe lub bukowe płytki sprawdzą się w tradycyjnych salonach oraz kuchniach, gdzie wiele się dzieje się na co dzień. Dzięki wysokiej klasie ścieralności, gres drewnopodobny pozostanie z tobą na długo nawet w pokojach, gdzie często się przemieszczasz. Do łazienki możesz wybrać ciemniejsze lub nawet szare płytki, z wysokim współczynnikiem antypoślizgowym – R. Komfort użytkowania gwarantowany. Można łączyć je z glazurą, pasują również do różnego rodzaju tapet oraz innych ozdób ściennych. O wiele więcej ciekawych produktów aranżacyjnych z płytkami drewnopodobnymi w roli głównej znajdziesz w dziale płytki drewnopodobne.

Płytki podłogowe drewnopodobne w salonie

Sztuka układania płytek drewnopodobnych. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Montaż tego pokrycia podłogowego jest bardziej skomplikowany aniżeli glazury czy klasycznych oraz popularnych paneli. Dlatego warto ostrożnie podejść do tego zadania i zapoznać się z krótką instrukcją, jak zrobić to dobrze.

  • Po pierwsze: dokładnie oczyść betonową wylewkę, sprawdź czy nie jest wilgotna oraz czy na pewno jest pozioma. Ewentualne luki i wypaczenia zredukuj za pomocą zaprawy. Wyrównaj podłogę.
  • Po drugie: zanim zaczniesz układanie, przezornie odtwórz odpowiedni wzór na sucho. Dzięki temu wyeliminujesz wszystkie wątpliwości dotyczące danej pracy bez straty materiału oraz nerwów. Później wystarczy jedynie powtórzyć układanie, tylko z użyciem kleju.
  • Po trzecie: przygotuj podłoże – zagruntuj beton odpowiednim preparatem.
  • Po czwarte: układanie gresu. Kolejna płytka musi być przesunięta o 1/3 długości tej, którą ułożyłeś w poprzednim rzędzie.
Powrót