Czym myć lodówkę, by usunąć brzydki zapach? Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z wnętrza lodówki? Podpowiadamy!

02.05.2022

Nikt nie lubi przykrego zapachu, wydobywającego się z lodówki. Często sprawia to, że nawet nie masz ochoty do niej zaglądać lub tracisz apetyt. Zwłaszcza po świętach w każdej lodówce ma się do czynienia z mieszaniną zapachów, która nie jest przyjemna dla nosa. Jak odświeżyć lodówkę? Jak usunąć z lodówki brzydkie zapachy? W tym artykule podpowiem Ci jak i czym umyć lodówkę oraz w jaki sposób radzić sobie z panującymi w niej zapachami!

 

Jak myć lodówkę?

 


W tym artykule:

1. Czystość to podstawa, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu z lodówki

2. Użycie środków chemicznych

3. Przechowywanie sposobem na nieprzyjemne zapachy

4. Usuń nieprzyjemny zapach z lodówki za pomocą domowych sposobów



 

Czystość to podstawa, by uniknąć nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie lodówki. Jeśli chcesz cieszyć się zawsze czystą oraz higieniczną chłodziarką musisz zachowywać w niej czystość. Konieczne jest robienie co jakiś czas przeglądu produktów. W koszu powinny znaleźć się wszystkie przeterminowane produkty, nieświeże wędliny, mięsa i sery, gdyż to one przede wszystkim bywają źródłem nieprzyjemnych zapachów. Dobrze jest otworzyć słoiki, sprawdzając, czy w ich środku nie ma pleśni i pozbyć się zepsutych produktów. Do kosza powinny trafić również stare owoce, czy warzywa nienadające się do spożycia, gdyż ich przetrzymywanie też może skutkować brzydkim zapachem.

Zastanawiasz się, jak często należy przeprowadzać czyszczenie lodówki? Nową lodówkę trzeba umyć zawsze przed rozpoczęciem użytkowania. Do samego jej odświeżenia co parę dni wystarczy najczęściej namoczona ściereczka z octem, lub w przypadku lodówek z powłoką antybakteryjną, woda z delikatnym płynem do mycia naczyń. Przede wszystkim szuflady i półki wymagają uwagi, gdyż konieczne jest usunięcie resztek jedzenia, mogących gromadzić się w zakamarkach. Dokładne czyszczenie przy użyciu akcesoriów do sprzątania jest obowiązkowe przynajmniej raz w miesiącu.

 

Mycie octem i ciepłą wodą

 

Użycie środków chemicznych

Mycie lodówki samą wodą raczej nie wystarczy, jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach. Sama woda nie zwalczy też zarazków. Roztwór wody z dodatkiem płynu, czy mycie lodówki octem też nie zawsze poradzi na mocne zabrudzenia.

Czym myć lodówkę, aby zapewnić jej dokładne wyczyszczenie? Możesz użyć środków chemicznych mających jednocześnie działanie antybakteryjne. Pamiętaj jednak, że środki do czyszczenia lodówki, muszą być przeznaczonymi do tego produktami, które nie będą wchodziły w reakcje z żywnością. Środki te powinny radzić sobie z zaschniętymi, starymi zabrudzeniami. Do mycia potrzebne mogą być rękawiczki ochronne.

 

Jak myć lodówkę

 

Przechowywanie sposobem na nieprzyjemne zapachy

Bardzo ważne jest właściwie przechowywanie żywności, gdyż pozwala uniknąć problemu związanego z nieprzyjemną wonią. Świetnym rozwiązaniem wkładanie produktów spożywczych w pojemniki ze szkła oraz przeznaczonego do kontaktu z żywnością atestowanego plastiku. Stosowanie takich szczelnych opakowań na produkty spożywcze sprawia, że ich zapachy w naszej lodówce nie będą się ze sobą mieszały. Pamiętaj, że produkty znajdujące się w workach foliowych psują się szybciej i nieprzyjemna woń wydobywająca się z lodówki w ich przypadku będzie nieunikniona.

 

uporządkowana lodówka

 

Usuń nieprzyjemny zapach z lodówki za pomocą domowych sposobów

W pochłanianiu brzydkich zapachów panujących często we wnętrzu lodówki, pomimo jej częstego mycia i prawidłowego przechowywania, przydatne będą produkty, które w większości każdy posiada w swoim domu. Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu są bardzo skuteczne.

 

Woda z octem

Ocet jest skutecznym środkiem, który skutecznie odkaża sprzęty AGD. Pół szklanki octu dodane do litra ciepłej wody świetnie sprawdzi się do mycia lodówki, zarówno wewnątrz urządzenia, jak i na zewnątrz, usuwając w niej brzydki zapach. Jeśli potrzebujesz mniejszej ilości roztworu, zmieszaj dwie filiżanki ciepłej wody oraz dwie łyżki octu. Pamiętaj jednak, że do lodówek ze specjalną powłoką antybakteryjną zabrania się używania octu.

 

Kawa

Kawa mielona jest świetnym pochłaniaczem wszelkich nieprzyjemnych zapachów. Wsyp do małej miseczki cztery łyżki mielonej kawy i postaw ją w lodówce, a brzydki zapach zostanie zneutralizowany w przeciągu doby. Kawa dosyć szybko wietrzeje, więc aby wnętrze urządzenia na dłużej zachowało ładny zapach, wymieniaj zawartość miski przynajmniej raz na dwa tygodnie. Możesz też ziarenka kawy powbijać w połówkę jabłka.

 

Kawa usuwa zapachy z lodówki

 

Ziemniak

Innym produktem, jaki posiadasz w domu, a skutecznie pochłania zapachy, jest ziemniak. Postaw go na półce w lodówce, a dokładnie rozprawi się on z nieprzyjemnym aromatem. Wymieniaj go co 2-3 dni.

 

Jabłko i goździki

Dobrym sposobem na pozbycie się niechcianego zapachu z lodówki jest użycie jabłka i goździków. Goździki pochłaniają wilgoć oraz nieprzyjemną woń. Nabij je na jabłko i postaw na półce w lodówce, a po jej otwarciu nie zaskoczy Cię uciążliwy zapach. Jabłko trzeba co jakiś czas wymieniać, bo ono samo po czasie może powodować nieprzyjemny zapach z lodówki.

 

Cytryna

Cytryna to popularny środek, by usunąć przykry zapach w lodówce. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i umieścić na półce. Możesz też pokroić ją na grube plasterki i umieścić na różnych poziomach. W takiej cytrynie możesz też umieścić goździki, które też są pochłaniaczem zapachów. Wymieniaj owoc co parę dni. Możesz użyć też pomarańczy.

 

Cynamon

Cynamon charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i bardzo dobrze usuwa nieprzyjemny zapach. Wystarczy położyć laskę cynamonu na półce w lodówce, by zobaczyć jakie korzyści to przyniesie.

 

Soda oczyszczona

Soda w domu ma wiele zastosowań: ułatwia czyszczenie sprzętów AGD, odtyka rury, usuwa kamień i usuwać brzydki zapach z lodówki. Do mycia sprzętu sodą oczyszczoną wymieszaj ją z wodą, tak by uzyskać gęstą pastę. Aby usunąć brzydki zapach z lodówki, wystarczy nasypać sodę oczyszczoną do miseczki i umieścić na półce.

 

Proszek do pieczenia

Jeśli nie masz sody oczyszczonej, aby zniwelować brzydki zapach w lodówce, wykorzystaj proszek do pieczenia. Warto przetestować ten domowy pochłaniacz zapachów.

 

Węgiel aktywny

Kolejnym z produktów, który pomoże pozbyć się zapachu z lodówki, jest węgiel leczniczy. Wystarczy rozdrobniony węgiel wsypać na talerzyk, a potem postawić na półce w lodówce.

Również brykiet można wykorzystać jako pochłaniacz zapachów. Jedną czy dwie kostki owiń w gazetę i połóż z tyłu lodówki dla usunięcia nieprzyjemnych woni.

 

Żwirek

Żwirek dla kota pochłania wilgoć i pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Dzięki swoim właściwościom absorbującym usuwa nawet intensywne zapachy również z lodówki. Przekonaj się o jego skuteczności, wsypując kilka jego łyżeczek na miseczkę i postaw w lodówce. Zobaczysz, jak szybko oczyścisz wnętrze lodówki z brzydkiego zapachu.

 

Pochłaniacz zapachu

Pochłaniacze zapachów posiadają filtr węglowy, który służy do oczyszczania powietrza. Niektóre posiadają też właściwości antybakteryjne, co pozwoli też zadbać o jakość żywności.

 

jak usunąć zapach z lodówki

 

Pilnując regularnego mycia z wykorzystaniem artykułów gospodarstwa domowego, sprawdzając przydatność żywności i używając pochłaniaczy zapachów, zapewnisz sobie czystość lodówki na najwyższym poziomie.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Kuchnia na drewno — ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie


Jak pomalować płytki w kuchni?


Okap czy pochłaniacz - co lepsze?


 

 

Powrót