Czyszczenie pierza

03.04.2021
 

 

Aranżując wymarzoną sypialnię, której centralnym punktem będzie wygodne łóżko, największą uwagę poświęcamy na wybór właściwego materaca, tymczasem równie ważny jest wybór pościeli. Mamy odmienne gusty i upodobania, dlatego wybieramy pościel wypełnioną różnymi wkładami. To, na czym i pod czym śpimy, ma ogromne znaczenie i niebanalny wpływ na jakość naszego odpoczynku.

Jednym z najpowszechniejszych wypełniaczy poduszek i kołder jest puch. Mimo, że metody i techniki wypełniania pościeli zmieniają się i rozwijają, pierze cieszy się niegasnąca popularnością. Poduszki wypełnione pierzem są miękkie wygodne i praktyczne, wymajają jednak regularnej pielęgnacji. Warto podkreślić, że pościel nie jest jedynym produktem, do produkcji którego używane jest pierze. Wypełnia się nim również poduszki ogrodowe, które zdobią meble ogrodowe, fotele ogrodowe, leżaki ogrodowe, krzesła ogrodowe, hamaki i ławki ogrodowe i zapewniają przyjemny relaks w ogrodzie. Czyszczenie pierza to nie lada wyzwanie. Chcesz wiedzieć, jak robić to prawidłowo? Podpowiadamy!

Etykieta - wszystko co musisz wiedzieć o puchu

Zanim przystąpisz do samodzielnego prania poduszki lub kołdry, upewnij się, że producent nie zastrzegł, że jego produkt nie nadaje się prania chemicznego. Jeśli tego nie zrobisz, możesz nieodwracalnie uszkodzić pościel. Wyjątkowa delikatność pierza sprawia, że jego pranie wymaga szczególnej ostrożności. Jeśli producent nie widzi przeciwwskazań dla czyszczenia kołdry i poduszek w pralce automatycznej, możesz odświeżyć pościel wybierając pranie delikatne.

Oto kilka podpowiedzi i sprawdzonych sposobów na czyszczenie pierza.

Nie przeciążaj pralki

Istnieje kilka zasad, o których musisz koniecznie pamiętać, przystępując do czyszczenia z pierza. Pierwszą i najważniejszą z nich jest ograniczenie ilości elementów czyszczonych jednocześnie. Co to w praktyce oznacza? Nic innego jak to, że każdy element pościeli musisz wyprać oddzielnie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że poduszki i kołdra zachowają swój oryginalny kształt. A ponad to, że pralka nie zostanie przeciążona. Musisz pamiętać, że mokre pierze jest bardzo ciężkie.

Sprawdź poszewkę

Zanim wstawisz pierwsze pranie sprawdź dokładnie, czy w którejś poszewce nie pojawiła się dziurka, przez którą pierze mogłoby się wydostać podczas prania. Jest to dobry moment na ewentualne naprawy i pozszywanie powstałych pęknięć. Aby mieć pewność, że poszewka jest cała wystarczy wytrzepać poduszkę lub kołdrę.

Pamiętaj! Jeżeli puch będzie się wydostawać z pościeli podczas prania może w najgorszym wypadku spowodować uszkodzenie bębna pralki.

Zerknij na prognozę pogody

Nie jest to żadnym wielkim odkryciem, że pranie najlepiej robić w cieple słoneczne dni. W przypadku prania pierza dobra pogoda ma dwa razy większe znaczenie. Pióra żeby porządnie wyschnąć potrzebują sporo czasu. Dlatego decydując się na czyszczenie pierza warto poczekać na dzień o sprzyjającej aurze.

Dzięki ciepłym promieniom słonecznym suszenie poduszek będzie trwać stosunkowo krótko. Co ważniejsze puch nie zwilgotnieje, co mogłoby mieć miejsce podczas pochmurnego dnia. Nie bez przyczyny nasze babcie powtarzały, że najlepszą porą roku do prania poduszek z pierza jest suche upalne lato.  

Ustaw odpowiednią temperaturę

Jeśli Twoja pralka wyposażona jest w program prania puchu - a niektóre nowoczesne modele funkcję taka mają - nie musisz zaprzątać sobie głowy wyborem odpowiedniej temperatury. Tego rodzaju program sam poradzi sobie z dopasowaniem każdym rodzajem poduszek z pierza. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli posiadasz pralkę starszego typu, która nie ma zaprogramowanej funkcji prania pierza. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybór programu do prania rzeczy delikatnych i ręczne ustawienie niskiej temperatury – najlepiej w granicach 30-40°C.

Łagodny proszek lub płyn - czyszczenie pierza

Delikatny środek piorący jest bardzo ważny, jeśli nie chcesz, aby czyszczenie poduszek z pierza zakończyło się katastrofą wybierz płyn lub kapsułki piorące przeznaczone do materiałów delikatnych. Proszki do prania, z których korzystamy na co dzień, mogą okazać się w tym przypadku zbyt agresywne. Hipoalergiczne, delikatne płyny do prania o prostym składzie sprawdzą się w tej sytuacji najlepiej.

Czyszczenie kołder i poduszek nie należy do najłatwiejszych czynności. Wypełniacz jest podatny na działanie środków chemicznych i wysoką temperaturę. Nieprawidłowe pranie i suszenie pierza może doprowadzić do wydzielania się nieprzyjemnego zapachu, a także powstawania wilgoci a nawet pleśni. Aby zachować najważniejsze właściwości pościeli oraz jej wypełniacza, zaleca się profesjonalne czyszczenie pierza przynajmniej raz na 5 lat w zależności od jakości i gatunku surowca. Poduszki natomiast poduszki powinny być czyszczone co 2-3 lata.

Pranie poduszek z pierza – nasz trick

Prostym sposobem na równomierne rozmieszczenie pierza w komorze poduszki jest włożenie do bębna pralki specjalnych kulek do prania puchu. Alternatywą dla tego rodzaju kuleczek mogą być piłeczki tenisowe.

Suszenie poduszek z pierza

Najlepszym miejscem do suszenia poduszek z pierza jest balkon lub zwyczajna suszarka. Staraj się przynajmniej raz na kilka godzin obrócić poduszki na drugą stronę i delikatnie je otrzepać – pozwoli Ci to przywrócić im ich naturalną puszystość. Suszenie poduszek z pierza może być nieco czasochłonne – czasami może ono trwać nawet kilka dni. Idealnym miejscem do suszenia poduszki i kołdry jest ogród


Jak często prać poduszki z pierza?

Ostatnią kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, mówiąc o praniu poduszek i kołder z pierza, jest częstotliwość samego prania. Większość poradników radzi, aby poduszki wypełnione pierzem prać przynajmniej raz do roku. Jeśli masz jednak potrzebę prać je nieco częściej, na przykład raz na pół roku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak się stało. Pamiętaj jednak, że zbyt częste pranie może przyśpieszyć proces niszczenia pierza, dlatego staraj się prać je nie więcej niż 4 razy w roku.

Powrót