Dlaczego psy jedzą trawę

01.03.2021

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, może zauważyłeś podczas spacerów, że Twój kudłaty przyjaciel czasem je trawę. Zastanawiałeś się, dlaczego tak jest? A może wręcz martwiłeś się, że coś mu dolega. Psy mogą jeść trawę z różnych powodów. Dlaczego psy jedzą trawę? Niestety to pytanie zadają sobie nie tylko ich współwłaściciele, ale również weterynarze. I niestety nie ma jednej naukowo udowodnionej teorii. Warto jednak przeanalizować, kiedy i w jakiej ilości psiak sięga po zieloną przekąskę.

 

Pies na trawie

Jak to jest z tą trawą?

Jedzenie trawy samo w sobie nie jest złe, ale warto przyjrzeć się, w jakich sytuacjach pupil to robi. Niektórzy, widząc psa podgryzającego trawkę, wiążą to zachowanie z niedoborem witamin oraz innych składników odżywczych. Inni przypisują to problemom z układem trawienia. Są jednak tacy, których to zupełnie nie dziwi. Jedzenie trawy przez psa, traktują jako coś normalnego, tłumacząc ten fakt tym, że pies sam wie, czego potrzebuje jego organizm.

W rzeczywistości obydwa scenariusze mogą być prawdziwe. Jeśli Twój pies skubie trawę, może to oznaczać zarówno nieszkodliwy nawyk, jak i sygnalizować poważne kłopoty lub zaburzenia behawioralne i zdrowotne. Aby prawidłowo określić podłoże problemu, należy wziąć pod uwagę częstotliwość, ilość zjadanej trawy i reakcję psa na taki rodzaj pokarmu. 

Pies na łące

Dlaczego zatem pies je trawę?

Zjawisko podjadania trawy przez psy (a także koty) jest bardziej powszechne, niż Ci się wydaje. Niektóre czworonogi jedzą trawę z powodu źle zbilansowanej diety. Takie zachowanie może być związane z niedoborem składnika lub większej ilości składników odżywczych w diecie. Zaobserwować to można głównie wtedy, gdy właściciel gotuje posiłki sam. Zła dieta powoduje, że pies je trawę w zasadzie codziennie, ale zjada ją powoli i wybiórczo. Psy to naprawdę mądre stworzenia — wybierają jedynie te źdźbła trawy, które uzupełnią niedobory składników odżywczych w ich organizmie. Problem zjadania trawy znika najczęściej po suplementacji błonnika. Dieta i karma bogata w błonnik powinna załatwić sprawę.

Aby mieć pewność, czy podgryzanie spowodowane jest złym odżywianiem, warto przeanalizować skład diety pupila.

Dlaczego psy jedzą trawę?

Pies je trawę i wymiotuje — czy to źle?

Drugą przyczyną, dla której pies sięga po zieloną trawę są problemy żołądkowo-jelitowe lub trawienne. W takim przypadku temat jest dużo bardziej skomplikowany. Pies je trawę, ponieważ ta łaskocze i podrażnia jego podniebienie oraz drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego wywołując wymioty.

Pies je trawę, gdy odczuwa problemy żołądkowe, mdłości, przy zatruciach pokarmowych oraz przy problemach z wątrobą lub trzustką. Wymioty nie są jednak regułą, a niektóre badania przeprowadzone na psach dowodzą, że czworonogi, które jedzą trawę bardzo często, w ogóle nie wymiotują.

A może to zarobaczenie?

Może tak być, choć wcale nie musi. Faktycznie przy silnym zarobaczeniu pies może odczuwać dyskomfort i próbować sobie pomóc zjadając trawę. Robi to zazwyczaj bardzo łapczywie, szybko i w dużej ilości. Jeśli pies po wyjściu na dwór rzuca się prosto na trawę, niech to będzie sygnałem, że z pupilem dzieje się coś złego i konieczna jest wizyta u weterynarza.

Co jeśli pies je trawę w nadmiernej ilości?

Najważniejsze, żeby obserwować swojego czworonoga. Jeśli pies je trawę w naprawdę dużej ilości, a ponadto, jeśli takiemu zachowaniu towarzyszą niepokojące zmiany takie jak biegunka lub zaparcia, silne wymioty, ból żołądka czy apatia, konieczna jest wizyta u specjalisty. Pies sam nie powie, co mu dolega, daje Ci jednak wyraźne sygnały, na które powinieneś reagować.

Pies na spacerze

Jedzenie trawy, a zaburzenia behawioralne psa

Niestety czasem jedzenie trawy przez czworonoga ma podłoże behawioralne. Jeśli Twój pupil odczuwa nudę i niepokój spowodowany brakiem Twojej uwagi, może zacząć jeść trawę. Będzie to jego sposób na radzenie sobie ze stresującą sytuacją. Niestety, jeśli sytuacja powtarza się często, zareaguj i zabierz pupila do weterynarza, możne się okazać, że jest to forma zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jeśli ten wykluczy kłopoty zdrowotne, najlepiej udać się z pupilem do behawiorysty.

Pies zjada trawę — uważaj!

Niektórzy uważają to za zupełnie naturalne i nie robią z tego wielkiej tragedii. Jest w tym dużo prawdy, dla czworonogów jest to zupełnie normalne zachowanie — niektóre po prostu to lubią. Dlatego zjadanie trawy w niedużej ilości od czasu do czasu, nie powinno Cię niepokoić. Nie musisz od razu biec z pupilem do lekarza weterynarii.

Trawa może być dla psa trucizną!

Jedno, o czym musisz wiedzieć i pamiętać to, że niektóre gatunki traw i roślin są trujące albo bardzo ciężkostrawne. Zjedzenie przez psa konkretnych gatunków może przysporzyć Wam kłopotów i rewolucji żołądkowych, a w najgorszym wypadku doprowadzić do śmierci. Poniżej znajdziesz listę roślin, traw i krzewów, których twój pies nie powinien jeść.

Rośliny niebezpieczne dla psów: narcyz, naparstnica, wiciokrzew, hortensja, azalia, kasztanowiec zwyczajny, cis pospolity, konwalia majowa, ostróżka, ostrokrzew kolczasty, złotokap, bukszpan, jemioła i gwiazda betlejemska.

Wypuszczając psa przed dom, zastanów się, czy chwilę wcześniej nie spryskiwałeś trawnika lub krzewów środkami chemicznymi — pies zje je wraz z trawą, a to może być dla niego bardzo niebezpieczne. Po rozpyleniu chemikaliów odczekaj chwilę, zanim wypościsz psa na dwór. A jeśli to możliwe zrezygnuj ze stosowania środków chemicznych. Nie są dobre ani dla Ciebie, ani dla psa.

Sztuczna trawa w ogrodzie

Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w ogrodzie na balkonie lub tarasie, jest sztuczna trawa - jej pies na pewno nie będzie chciał jeść. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór sztucznej trawy, zapraszamy na zakupy, nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszy produkt. Przy okazji odwiedź dział, w którym znajdziesz akcesoria oraz karmy dla zwierząt.

Podsumowanie

Nie martw się na zapas, pozwól psu jeść trawę, kontroluj sytuację i zachowanie psa. Dbaj o zbilansowaną dietę, kupuj karmy dla psa, zamiast gotować jedzenie samodzielnie. To, co dobre dla Ciebie, nie koniecznie służy Twojemu towarzyszowi. Możesz wprowadzić do posiłków psa warzywa, niektóre lubią ich smak. W żadnym wypadku nie rezygnuj jednak z karmy. Jest najlepiej przygotowanym i zbilansowanym pożywieniem. Dzięki niej psy cieszą się dobrym stanem zdrowia. Pozwól psu na próbowanie nowych smaków, czasem pies gryzie trawę z ciekawości, przeżuwa ją, ale nie połyka. Trawa może smakować psu, stąd chęć jej kosztowania. Nie zabraniaj mu na siłę jej jeść. Zachowania zwierzaków są czasem niezrozumiałe, ale nie znaczy to, że są niebezpieczne.

Powrót