Dlaczego wysoka zabudowa kuchni jest praktyczna?

22.02.2023

Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w każdym domu. To w niej przygotowuje się posiłki, przechowuje jedzenie, zastawę, sprzęty. Bardzo często staje się sercem domu, gdzie spotykasz się z domownikami i gośćmi, spędzając wspólnie czas. Urządzając kuchnię, musisz jednak zadbać nie tylko o piękny wygląd całej zabudowy, który sprawi, że będziesz chętnie w niej przebywać. Bardzo ważna jest też jej funkcjonalność.

Wysoka zabudowa w kuchni jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Szafki kuchenne, które sięgają po sam sufit, to bardzo często stosowane rozwiązanie w urządzaniu polskich kuchni. Wysoką zabudowę można zastosować tak w otwartych dużych przestrzeniach, jak i w małej kuchni pozwalając na optymalne jej zagospodarowanie. Dlaczego wysoka zabudowa kuchni jest praktyczna? Czy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy!

Wysoka zabudowa kuchenna - zakończenie ściany meblościanki


W tym artykule:

1. Zalety zabudowy do samego sufitu

2. Wysoka zabudowa w kuchni z zastosowaniem szafek

3. Na co zwrócić uwagę planując układ szafek

4. Wysoka zabudowa do małej kuchni

5. Wysoka zabudowa do kawalerki

6. Jakie wykończenie wybrać dla zabudowy kuchennej?



Zalety zabudowy do samego sufitu

Obecnie bardzo modny jest minimalizm. Użytkownicy kuchni pragną, aby wnętrza były estetyczne, a większość akcesoriów i sprzętów była schowana. Kuchnia z wysoką zabudową to idealny sposób na wprowadzenie do tego pomieszczenia lekkości, nowoczesności i odczucia czystości. Szafki kuchenne po sufit pozwalają efektywnie zagospodarować każdą przestrzeń, dając sporą ilość dodatkowego miejsca na przechowywanie, wprowadzając harmonię i ład. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w dużych wnętrzach, jak i tych o ograniczonej ilości miejsca. Eleganckie szafki do kuchni tworzą estetyczną gładką ścianę. Schowasz w nich bez problemu AGD pod zabudowę. Możesz umieścić w nich lodówkę i zmywarkę oraz wiele praktycznych rozwiązań jak wysokie kosze typu cargo dające łatwy dostęp do produktów spożywczych i akcesoriów. Dodatkowo wysoka zabudowa w kuchni pozwala umieścić piekarnik i mikrofalówkę w wygodnym miejscu, bez konieczności schylania, by zajrzeć do środka, czy wyjąc potrawy.

Cała ściana szafek - nowoczesna kuchnia

Wysoka zabudowa w kuchni z zastosowaniem szafek

Jeśli w swojej kuchni nie chcesz lub nie możesz zamontować meblościanki, to cała ściana szafek w wysokiej zabudowie będzie świetnym pomysłem. Posiadając całą ścianę szafek, z zastosowaniem systemów otwierania przez naciśniecie frontu typu push, wysuwane kosze cargo i różne możliwości regulacji i przechowywania zyskujesz estetyczne i praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. W kuchni z wysoką zabudową zmieścisz dużo więcej niż w szafkach o klasycznej wysokości. Posiadanie takiego umeblowania zdecydowanie wpłynie na wygląd kuchni. Znikną z powierzchni blatów wszystkie niepotrzebne rzeczy, bo w najwyższych półkach można schować rzadko używane sprzęty i akcesoria. Mogą być one też miejscem na składowanie zapasów żywnościowych, stanowiąc coś w rodzaju mini spiżarni. Dobierając odpowiedni typ zawiasów, zdecydujesz, jak będą otwierać się Twoje górne szafki — do góry czy tradycyjnie na boki.

Wysoka zabudowa sprawdzi się w małych kuchniach

Na co zwrócić uwagę planując układ szafek

W kuchni z wysoką zabudową możesz wykorzystać każdą przestrzeń. W takich szafkach masz miejsce na zabudowę sprzętu AGD, a nawet umieszczenie okapu. Okapy podszafkowe są stosowane coraz częściej, gdyż schowane w szafce są praktycznie niewidoczne. Planując zabudowę wysokimi szafkami, pamiętaj, aby nie przeszkadzały one w pracy przy blacie roboczym. Powinno się je montować około  50-60 cm nad batem roboczym. Jeśli posiadasz wolnostojący sprzęt AGD, np. lodówkę, to szafki możesz powiesić też nad nią, zyskując w ten sposób praktyczny schowek.

Efektownie szafki będą wyglądały, jeśli powiesisz je odrobinę niżej sufitu, tak by zamontować ozdobne halogeny. Pamiętaj, że aby wysoka zabudowa wyglądała estetycznie, musisz posiadać równy sufit. Jeśli tak nie jest i pomiędzy szafkami i sufitem nie są równe szczeliny, to pomyśl o suficie podwieszanym, który okaże się tu dobrym rozwiązaniem.

Wysoka zabudowa do małej kuchni

Mała kuchnia jest miejscem, w którym niezwykle trudno jest rozplanować ułożenie szafek w taki sposób, by nie tylko zachować miejsce na swobodne poruszanie się i gotowanie, ale i zyskać przestrzeń na przechowywanie. Zabudowa kuchenna zamontowana, aż pod sam sufit, pozwala poradzić sobie z problemem, jakim jest brak miejsca na sprzęt kuchenny i naczynia. Szafki kuchenne zamontowane w ten sposób już na pierwszy rzut oka optycznie powiększa wnętrze i zwiększa ilość powierzchni użytkowej. Kuchnia z takim dodatkowym rzędem szafek zyskuje na funkcjonalności. Pochowasz w nich porcelanę, czy mniejsze sprzęty, które są używane tylko okazjonalnie. Dodatkowe szafki są też idealnym schowkiem na zapasy produktów zarówno spożywczych, jak i higienicznych. W domu z małymi dziećmi możesz w wysokich szafkach przechowywać też bezpiecznie chemie gospodarczą, czy nawet lekarstwa. Jeśli zdecydujesz się na uchylne otwieranie szafek do góry, to nie powinieneś mieć większego problemu z dostaniem się do nich. W razie potrzeby dostęp do segmentów ułatwi Ci mała drabinka lub krzesło, które podstawisz do mebli.

wysoka zabudowa w kuchni

Wysoka zabudowa do kawalerki

Wysoka zabudowa jest świetnym rozwiązaniem do kawalerki. Jest bardzo nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze na niewielkiej przestrzeni. Takie zagospodarowanie, sprawia, że kuchnia często otwarta na salon jest estetyczna i pozwala przechowywać rzeczy, na które nie masz miejsca w pozostałej części niewielkiego mieszkania. Niezwykle ważne jest tu przygotowane projektu, tak by zastosowane rozwiązania i układ mebli nie przytłoczyły przestrzeni i tworzyły spójna całość z resztą pomieszczeń. Zabudowa kuchenna pod sufit sprawia, że wnętrze staje się przestronne i przejrzyście zaplanowane. Sprawdzi się więc idealnie do przechowywania nawet w najmniejszy wnętrzu. Warto dobrać kolorystykę frontów do aranżacji salonu.

Szafki do samego sufitu tworzą wysoką zabudowę

Jakie wykończenie wybrać dla zabudowy kuchennej?

Na piękny wygląd całej zabudowy wpływ ma zastosowane wykończenie. Zależy ono przede wszystkim od tego, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze kuchenne, lub w przypadku otwartej kuchni, dla zachowania spójności aranżacji — od stylu, w jakim urządzona jest pozostała część mieszkania czy domu.

W nowoczesnych wnętrzach w wysokiej zabudowie najczęściej stosuje się fronty na wysoki połysk, które dają wizualnie efekt optycznie powiększający przestrzeń. Takie powierzchnie niemal lustrzane, odbijają światło, przez co ilość szafek nie przytłacza, a wnętrze wygląda na większe niż w rzeczywistości. W minimalistycznych aranżacjach unika się też stosowania uchwytów. Szafki otwiera się, przez naciśniecie frontu typu push.

W małych kuchniach w klasycznej stylistyce, szafki kuchenne w wysokiej zabudowie również będą ciekawym rozwiązaniem. W takiej aranżacji szafki wysokie mogą stanowić przeszklone witryny. Sprawdzi się tu szkło przezroczyste lub mleczne, które pozwoli wyeksponować zastawę, ocieplając wnętrze. W kuchniach stosowanych na tradycyjne, vintage, czy prowansalskie możesz zastosować ciekawe uchwyty do drzwi i szuflad. Meble zyskają wtedy pożądany wygląd.

Szeroka gama kolorystyczna frontów sprawia, że Twoje meble spełnią wszystkie oczekiwania wizualne. Kolory możesz dowolnie łączyć, oczywiście z zachowaniem estetyki. Bardzo modne ostatnio jest łączenie frontów w kolorze, macie lub połysku, z frontami w kolorystyce imitującej drewno.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!


Czym pomalować szafki kuchenne


Jak zagospodarować szafki kuchenne


Zalety kuchni modułowej


 

Powrót