Dobór odpowiedniego materaca

10.08.2011

 

Dobór odpowiedniego materaca ma duże znaczenie jeżeli chodzi o komfort naszego snu. Przy wyborze nie powinniśmy się kierować jego wyglądem, ale funkcją i właściwościami. Przed dokonaniem zakupu, na wybranym materacu powinniśmy się położyć, aby sprawdzić, jak reaguje na nacisk naszego ciała. Błędem jest siadanie na materacu!

Właściwy materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Powinien stanowić dobrą podporę dla naturalnych krzywizn naszego ciała. Zbyt twardy materac powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się, a mięśnie są bardzo napięte. Natomiast miękki materac, powoduje, że zapadamy się, co powoduje zniekształcenie kręgosłupa i związane z tym bóle pleców i kręgosłupa.

Trwałość i właściwości materaca uzależnione są od materiału, z jakiego został wykonany. Do najpopularniejszych można zaliczyć materace sprężynowe bonellowe i kieszonkowe. Bonellowe, w zależności od rodzaju warstwy ochronnej, mogą być twarde lub miękkie. Liczba zwojów świadczy o sprężystości i grubości materaca. Natomiast materace kieszonkowe posiadają sprężyny umieszczone w kieszonkach. Ponieważ nie są one ze sobą połączone, umożliwiają niezależną pracę każdej ze sprężyn, a co za tym idzie, bez problemu dopasowują się do kształtu ciała.

Kolejny rodzaj to materace lateksowe. Są one bardzo elastyczne i nie odkształcają się pod wpływem ciężaru ciała.

Innym rodzajem są materace termoelastyczne. Charakteryzują się tym, że pod wpływem temperatury ciała, pianka odwzorowuje kształt leżącej osoby i tym samym wywiera mniejszy nacisk na naczynia krwionośne.

Idealnym rozwiązaniem jest zakup pokrowca do materaca, co umożliwia regularne dbanie o czystość, a także możliwość jego odwracania, co tym samym wpływa na przedłużoną żywotność materaca. Pokrowce w większości przypadków wykonane są z bawełny, która ma duże właściwości oddychające i wchłaniające wilgoć.

Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego stelaża pod materac. Oprócz prostych, standardowych wzorów, dostępne są również stelaże, które możemy regulować do własnych potrzeb (ręcznie bądź za pomocą pilota).

Jeżeli wybrany materac spełnia wszystkie nasze wymagania, możemy cieszyć się dużym komfortem snu i wypoczynku.

 

 

Powrót