Dobór odpowiedniego materaca

29.06.2023

Dobór odpowiedniego materaca ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o komfort naszego snu. Przy wyborze nie powinniśmy się kierować jego wyglądem, ale funkcją i właściwościami. Przed dokonaniem zakupu na wybranym materacu powinniśmy się położyć, aby sprawdzić, jak reaguje na nacisk naszego ciała. Błędem jest siadanie na materacu!

Odpowiedni dobór materaca to ważna decyzja, ponieważ wpływa na jakość snu i ogólną wygodę podczas odpoczynku.

 

materace - jak wybrać?

 


W tym artykule:

1. Jakie czynniki wpływają na jakość materaca?

2. Jak dobrać twardość materaca?

3. Jakie materiały do produkcji materacy możemy wyróżnić?

4. Jaki rozmiar materaca będzie najlepszy?

5. Jak ważna jest higiena?

6. Pokrowce na materace oraz nakładki

7. Jak ważny jest stelaż po materac?

8. A co z cenami?



 

Jakie czynniki wpływają na jakość materaca?

Kupując materac, nie powinniśmy zostawiać tej kwestii przypadkowi. Wśród ogromnej liczby produktów jest bowiem ten, który będzie idealny dla naszych potrzeb. Materace mogą różnić się różnymi parametrami, warto zwrócić przede wszystkim na twardość materaca, rozmiar, materiał, z jakiego produkt jest wykonany oraz aspekty higieniczne.

 

Jak dobrać twardość materaca?

Właściwy materac nie powinien być zbyt miękki ani zbyt twardy. Powinien stanowić dobrą podporę dla naturalnych krzywizn naszego ciała. Zbyt twardy materac powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się, a mięśnie są bardzo napięte. Natomiast miękki materac powoduje, że zapadamy się, co może sprzyjać powstawaniu zniekształceń kręgosłupa i związane z tym bóle pleców i kręgosłupa.

Osoby śpiące na plecach zazwyczaj preferują średnio-twarde materace, podczas gdy osoby śpiące na boku mogą czuć się bardziej komfortowo na miększym materacu. Osoby o większej wadze niż standardowa mogą potrzebować bardziej stabilnego i twardszego materaca w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia.

Jeśli na jednym materacu mają spać dwie osoby, różniące się wagą, materac powinien być dobrany twardością do cięższej osoby.

 

Jakie materiały do produkcji materacy możemy wyróżnić?

Trwałość i właściwości materaca uzależnione są od materiału, z jakiego został wykonany. Do najpopularniejszych można zaliczyć materace sprężynowe bonellowe i kieszonkowe. Bonellowe, w zależności od rodzaju warstwy ochronnej, mogą być twarde lub miękkie. Liczba zwojów świadczy o sprężystości i grubości materaca. Natomiast materace kieszonkowe posiadają sprężyny umieszczone w kieszonkach. Ponieważ nie są one ze sobą połączone, umożliwiają niezależną pracę każdej ze sprężyn, a co za tym idzie, bez problemu dopasowują się do kształtu ciała.

Kolejny rodzaj to materace lateksowe. Są one bardzo elastyczne i nie odkształcają się pod wpływem ciężaru ciała.

Innym rodzajem są materace termoelastyczne. Charakteryzują się tym, że pod wpływem temperatury ciała pianka odwzorowuje kształt leżącej osoby i tym samym wywiera mniejszy nacisk na naczynia krwionośne.

Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Na przykład, materace z pianki pamięciowej zapewniają doskonałe dopasowanie do kształtu ciała i redukcję punktowego nacisku, podczas gdy materace sprężynowe mogą zapewnić lepszą wentylację i odpowiednie podparcie dla pleców. Dobrze jest zorientować się, jakie właściwości materacy najbardziej nas interesują i pod tym względem dobrać materiał i twardość materaca.

 

Jaki rozmiar materaca będzie najlepszy?

Wybierzmy materac odpowiedniej wielkości, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do komfortowego snu. Standardowe rozmiary materacy to sięgają od 70 cm szerokości do 200 cm szerokości. Zwykle materace mają 200 cm długości.

Najlepiej wybrać taki rozmiar, który najlepiej odpowiada potrzebom i dostępnej przestrzeni w sypialni. Materac powinien być idealnie dopasowany do stelaża i ramy łóżka.

 

Jak ważna jest higiena?

Na materacu spędzamy co najmniej 7 siedem godzin dziennie. To wcale nie tak mało, zatem dobrze jest zadbać o to, by materac był higieniczny, by nie absorbował kurzu i brudu i by można było go łatwo czyścić.

Jeśli mamy alergie lub jesteśmy wrażliwi na roztocza, warto wybrać materac, który jest odporny na alergeny i łatwy do czyszczenia. Niektóre materace mają specjalne pokrycia antyalergiczne i są odporne na roztocza i pleśń.

 

Pokrowce na materace oraz nakładki

Idealnym rozwiązaniem jest zakup pokrowca do materaca, co umożliwia regularne dbanie o czystość, a także możliwość jego odwracania, co tym samym wpływa na przedłużoną żywotność materaca. Pokrowce w większości przypadków wykonane są z bawełny, która ma duże właściwości oddychające i wchłaniające wilgoć.

Jeśli nasz stary materac jest w dobrym stanie, ale przestała nam odpowiadać jego twardość, możliwe jest zakupienie specjalnych nakładek na materace, które skorygują twardość materaca.

 

Jak ważny jest stelaż po materac?

Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniego stelaża pod materac. Oprócz prostych, standardowych wzorów dostępne są również stelaże, które możemy regulować do własnych potrzeb (ręcznie bądź za pomocą pilota).

 

A co z cenami?

Cennik materacy jest naprawdę zróżnicowany. Zwykle droższe materace są większe i do ich produkcji użyto wysokiej jakości materiałów. Takie produkty posłużą nam wiele lat. Nie każdego jednak stać od razu na taki zakup. Jak zatem znaleźć odpowiedni dla siebie produkt?

Określmy swój budżet przed rozpoczęciem poszukiwań. Materace mają różne ceny w zależności od marki, jakości i materiałów. Starajmy się znaleźć dobry balans między jakością a ceną, aby znaleźć materac, który spełni nasze potrzeby.

Jeżeli wybrany materac spełnia wszystkie nasze wymagania, możemy cieszyć się dużym komfortem snu i wypoczynku.

 

Powrót