Dom bez pozwolenia 70m2 - przepisy

23.01.2022

Z dniem 3 stycznia 2022 roku weszła w życie kolejna nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zwana pod nazwą „Dom bez formalności”. Nowelizacja przyniosła wiele szerokich zmian, które mają na celu uproszczenie procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu. Wśród nowych przepisów znalazły się te, które mają zminimalizować formalności dotyczące pozwolenia dla domów mieszkalnych jednorodzinnych do 70 m2. W nowelizacji pozwolenie zostało zastąpione pozwoleniem składanym do organu administracji architektoniczno-budowlanej.


W tym artykule:

1. Dom 70m2 na zgłoszenie - przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia

2. Jakie warunki należy spełnić, by stać się szczęśliwym posiadaczem domu do 70 m2?

3. Krótkie wyjaśnienie nowych przepisów o budowie domu do 70 m2

4.  Dokumenty wymagane do zgłoszenia

5. Kiedy budowa będzie możliwa bez uzyskania pozwolenia?

6. Kierowanie budową



drewniany dom do 70m

 

Nowe przepisy dają możliwość budowy domów jednorodzinnych bez skomplikowanej i czasochłonnej procedury wydawania pozwolenia. Domy bez pozwolenia w dalszym ciągu muszą powstawać z zachowaniem prawa budowlanego, czyli np. minimalnych wymaganych odległości od sąsiednich działek. Budynek musi być też zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi warunkami zabudowy. Uproszczona procedura otwiera jednak furtkę, z której z pewnością skorzysta wiele osób. Nowy dom, nowoczesne wyposażenie i wykończenie wnętrz, zaciszny ogród to marzenie wielu z nas, dlaczego więc nie skorzystać z nowych przepisów i nie zrealizować marzeń?

 

 Dom 70m2 na zgłoszenie - przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia

Kolejnym etapem upraszczania przepisów, które objął tak zwany Polski Ład, jest nowelizacja prawa budowlanego w zakresie pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2. Nowe uregulowania prawne dopuszczają możliwość budowy domów do 70 m2, bez skomplikowanej procedury starania się o pozwolenie na budowę.

W myśl nowych wytycznych podstawą rozpoczęcia prac będzie zgłoszenie, składane do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

 

projekt domu do 70m

 

Jakie warunki należy spełnić, by stać się szczęśliwym posiadaczem domu do 70 m2?

Uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m2 obejmują:

  • możliwości budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia wyłącznie na zgłoszenie,
  • budowa ma na celu zaspokojenie potrzeb mieszkańców,
  • budowa będzie mogła być realizowana bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy,
  • nie będzie wymagane prowadzenia dziennika budowy,
  • budowany dom do 70 m2 musi być budynkiem wolnostojącym, posiadającym nie więcej niż dwie kondygnacje,
  • liczba budynków do 70 m2 nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.

 

 

projekt małego domu do 70 m

 

Krótkie wyjaśnienie nowych przepisów o budowie domu do 70 m2

Przedmiotem zgłoszenia, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m² z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m². Domy tego typu z założenia mają być niewielkie i posiadać prostą konstrukcję. To jednak wystarczająca powierzchnia na podstawowe pomieszczenia a w nich wygodne meble do salonu, meble do sypialnimeble łazienkowe lub kuchnie.

Prosta konstrukcja przy budowie domów ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa. Ustawa dopuszcza, aby domy na zgłoszenie były dwukondygnacyjne, bowiem zgodnie z definicją zawartą w warunkach technicznych, za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

Jak wynika z art. 41 i 43 Prawa budowlanego, budowa domów o powierzchni do 70 m² będzie obwarowana następującymi obowiązkami:

  • zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
  • geodezyjnego wyznaczenia terenu, a po wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

 

mały dom jednorodzinny

 

Dokumenty wymagane do zgłoszenia

Uproszczona procedura wymaga prawidłowego wypełnienia wniosku oraz załączania wymaganych dokumentów, którymi są:

  • projekt budowlany,
  • plan zagospodarowania przestrzennego — w przypadku braku takiego planu wymagana będzie decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2. Decyzja ma być wydawana przez właściwy organ w terminie 21 dni.

Ustawodawca wprowadził wymóg, by budowane domy do 70 m² były budynkami wolnostojącymi, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Liczba budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m² powierzchni działki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sformułowanie — jeden budynek na każde 500 m2 - nie oznacza, że dla skorzystania z trybu zgłoszenia wymagane będzie posiadanie działki o powierzchni co najmniej 500 m2. Użyte w przepisie sformułowanie oznacza określone przedziały wielkości tej powierzchni. Dla przykładu na działce o powierzchni 500 m2 lub mniejszej, będzie można wybudować tylko jeden dom o powierzchni zabudowy do 70 m2. Wymóg ten ma być gwarancją, że uproszczona procedura na zgłoszenie, nie będzie wykorzystywana w celu budowy wieloobiektowych osiedli.

Warto podkreślić, że złożenie wniosku będzie możliwe drogą elektroniczną, a więc bez konieczności odwiedzania urzędu.


Kiedy budowa będzie możliwa bez uzyskania pozwolenia?

Dla skorzystania z uproszczonej procedury wymagane będzie złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, że budowa jest prowadzona „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych".


Kierowanie budową

Jedną z kluczowych zmian, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy, jest brak wymogu zatrudniania kierownika budowy. Z przepisów jasno wynika, że do zgłoszenia konieczne będzie dołączenie dodatkowych oświadczeń o tym, że: planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a inwestor (osoba składająca zgłoszenie) przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy oraz że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

"Budowa będzie mogła być realizowana w uproszczonej procedurze, tj.: na podstawie zgłoszenia bez obowiązku prowadzenia dziennika budowy."

 

mały dom z gankiem

 

Zachowanie obowiązujących przepisów

Każdorazowo, budowa nowego domu o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2 będzie musiała spełniać wymogi przepisów wykonawczych do ustawy – Prawo budowlane, w szczególności z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dotyczy to między innymi z zachowania ustawowo określonych odległości od granic działki inwestycyjnej, gwarantujących ograniczenie obszaru oddziaływania realizowanego budynku do działki, na której zostanie on wybudowany.


Ograniczona kontrola organu

Budowa domu wymaga zawiadomienia organów o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (złożenia wniosku wraz z projektem budowlanym). Budowę można rozpocząć niezwłocznie po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Oznacza to, że organy nie będą sprawdzać zgłoszenia pod kątem zgodności projektu zagospodarowania działki z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy, wymaganiami ochrony środowiska oraz ustaleniami uchwały o lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.


Zainspiruj się!

Jak urządzić domek letniskowy?  Wazne jest oświetlenie Jak urządzić mały domek ogrodowy? Co powinno się znaleźć w domkach letniskowych?
Jak ustawić łóżko w małej sypialni Jak ustawić łóżko w małej sypialni
Krzesła tapicerowane w kolorze butelkowej zieleni Tapicerowane krzesła do salonu i jadalni. Najciekawsze trendy i nowości 2022!

 

Powrót