Gres, klinkier czy terakota - jakie płytki tarasowe wybrać?

30.11.2020

Płytki są bardzo popularnym sposobem wykończenia zewnętrznych elementów domów. Cenimy je szczególnie jako trwałą i estetyczną okładzinę na schodach, balkonach i tarasach. Produkowane w niezwykłej gamie wzorów, pozwalają na stworzenie ładnej i wyjątkowo odpornej podłogi na tarasie. W tym artykule opowiemy o rodzajach płytek tarasowych, ich właściwościach, podpowiemy jakie kleje i fugi wykorzystać i jak przygotować podłoże, żeby powstała idealna posadzka.

 

Rodzaje płytek tarasowych

Płytki tarasowe -  Merkury Market

Płytki ceramiczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością jako najbardziej uniwersalny i różnorodny materiał wykończeniowy. Płytki tarasowe nie tylko powinny być ładne, dopasowane do elewacji budynku i naszego gustu, ale zdecydowanie odporniejsze od płytek ceramicznych stosowanych we wnętrzach.

Podstawowe rodzaje płytek, które gwarantują nam odpowiednie parametry użyteczności w trudnych warunkach zewnętrznych to:

Wszystkie świetnie znoszą warunki pogodowe, niskie temperatury i kontakt z wodą, ale różnią się właściwościami.

Gres - Merkury Market

Gres

Należy do najbardziej popularnych i trwałych płytek tarasowych. Wyjątkową trwałość, na uderzenia i ściskanie zawdzięcza wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Do produkcji wykorzystuje się naturalne składniki mineralne i barwniki, nadające płytkom charakterystyczne kolory. Należy pamiętać, że nie każdy gres, nadaje się na tarasy. Wersja szkliwiona może być bardziej śliska niż gres polerowany lub o chropowatej powierzchni, ale każda jest mrozoodporna, niezbyt nasiąkliwa i odporna na ścieranie. Zdarza się gres, który nie jest mrozoodporny, ale zdecydowanie takie płytki to wyjątek/ Warto czytać opisy przy produktach, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Płytki tarasowe o polerowanej powierzchni, bez szkliwa, mogą wymagać dodatkowej impregnacji specjalnym preparatem. Porowata struktura łatwiej wchłania barwniki i tłuszcze, co może wywołać nieestetyczne plamy. Preparat zabezpiecza płytkę i podnosi jej trwałość.

Klinkier - Merkury Market

Klinkier

Taras z płytki klinkierowej jest bardzo odporny na działanie czynników takich jak woda, słońce czy uderzenia, jednocześnie ujmuje swoim naturalnym wyglądem i kolorystyką wypalanej cegły, czerwieni czy brązu. Na rynku pojawiły się już inne kolory: odcienie beżu, żółci, grafitu lub czerni.

Klinkier jest głównie wykorzystywany jako płytki schodowe. Producenci wyrabiają je w specjalnych wersjach, umożliwiających łatwy montaż na stopniach schodów.:

  • płytka bazowa, przeznaczonej do wykładania podłogi,

  • stopnice – w rozmiarach na powierzchnie stopni schodów,

  • cokoły – do wyłożenia brzegów ściany przy zejściu,

  • podstopnice – licówka na stopnie,

  • stopnica narożna – płytka przeznaczona na krawędzie schodów, w miejscu łączenia dwóch kierunków zejścia.

 

Klinkier również wymaga stosowania impregnatów, dodatkowo należy zapoznać się z zaleceniami producenta co do wyboru kleju do montażu płytek. Niezalecane są preparaty z dodatkiem wapna, bo mogą powodować na płytkach nieestetyczne wykwity. Warto zadbać o szczegóły, bo płytki tego typu są dość drogą inwestycją w porównaniu z gresem.

Terakota - Merkury Market

Terakota

Większość płytek określanych jako terakota jest przeznaczona jedynie do wewnątrz budynków. Nieliczne tylko na stosować w trudnych warunkach, jakie panują na tarasie. Szczególna uwage powinniśmy zwrócic na szkliwienie – bardzo gładka powierzchnia może być zbyt śliska do stosowania na tarasie. Wystarczy wybierać modele mniej szkliwione lub o strukturalnej powierzchni.

Największą zaletą terakoty jest jej wyjątkowa estetyka. Płytki często mają wzory drewnopodobne, a kształtem naśladują deski. Terakota ma bogatszą kolorystykę niż pozostałe płytki tarasowe i przystępna cenę.

Kleje, fugi i akcesoria do montażu płytek ceramicznych - Merkury Market

Jak wybrac klej, fugę i przygotować podłoże na tarasie?

 

Wybranie płytek na taras to początek drogi do wymarzonego miejsca letniego relaksu. Podstawa trwałości podłogi na tarasie są nie tylko dobrej jakości płytki, ale również zastosowany klej, fugi i poprawne przygotowanie podłoża.

Należy pamiętać, żeby dobrać klej lub zaprawę odpowiednią do podłoża, miejsca zastosowania i rodzaju płytek.

Oznaczenia pomagające w wyborze, stosowane na opakowaniach i w opisach preparatów:

C1 - klej do płytek normalnie wiążący,
C2 - klej do płytek o podwyższonych parametrach,
F - klej szybkowiążący,
T - klej o zmniejszonym spływie (polecany na ściany),
E - klej o wydłużonym czasie otwartym (polecany do układania płytek wielkoformatowych,
S1 - klej odkształcalny (polecany m.in. na balkony i tarasy),
S2 – klej wysoce odkształcalny.

Płytki gresowe - Merkury Market

Na efekt i zadowolenie z użytkowania ma wpływ również przygotowanie podłoża pod płytki. Powinno być dokładnie oczyszczone oraz odtłuszczone. Zadbajmy o wyeliminowanie wszelkich nierówności i spękań. Jeśli jest zbyt chłonne, konieczne zastosujmy preparat gruntujący. Wszystko po to, aby osiągnąć równą, stabilną, niepylącą powierzchnię o odpowiedniej przyczepności.

Fugowanie zabezpiecza i wypełnia spoiny między płytkami. Można je rozpocząć po wyschnięciu zastosowanej zaprawy lub kleju. Fugi należy kłaść bardzo starannie, dokładnie wypełniając wszelkie szczeliny. Stosujemy wersje elastyczne i mrozoodporne, bo zapobiega to pękaniu, wykruszaniu się fug i gwarantuje długie użytkowanie tak wykończonego tarasu.

 

Powrót