Gruntowanie ścian

29.03.2022

Gruntowanie ścian to podstawowy zabieg jeśli chcemy, aby nasze ściany przyciągały uwagę domowników oraz odwiedzających nas gości. Odpowiednie przygotowanie prac, a następnie zdzieranie starych powłok malarskich to pierwszy krok do sukcesu. Czym gruntować ściany i jak prawidłowo to wykonać? Gruntowanie ściany ma za zadanie wzmocnienie jej powierzchni oraz przygotowanie go do położenia powłok malarskich. W poniższym tekście wymienimy pokrótce te najważniejsze właściwości gruntowania oraz podstawowe pytania z tym procesem związane. Zwrócimy również uwagę na przygotowanie podłoża oraz całej powierzchni ściany. Poniżej vademecum 'gruntowanie ścian krok po kroku'.

 


W tym artykule:

1. Co daje gruntowanie ścian?

2. Jaki grunt pod pierwsze malowanie?

3. Ile kosztuje grunt do ścian?

4. Jak zrobić grunt do ścian?

5. Jaki grunt na tynk gipsowy?

6. Jak nakładać grunt na ściany?

7. Czym nakładać grunt na ścianę?

8. Jaki grunt na gładź przed malowaniem?

9. Jak długo schnie grunt na ścianie?

10. Podsumowanie



 

Co daje gruntowanie ścian?

Proces gruntowania ścian ma na celu przede wszystkim wyrównanie i wzmocnienie podłoża. Dodatkowo zagruntowania ściana charakteryzuje zmniejszona chłonność podłoża, a co za tym idzie, powoduje zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej. Doceniana cechą, którą również możemy osiągnąć, dzięki zastosowaniu gruntowania ścian jest zmniejszenie rozwoju pleśni oraz grzybów. Dodatkowym atutem przemawiającym za potrzebą gruntowania ścian jest to, iż jego brak może nas słono kosztować finansowo oraz czasowo. W przypadku ścian niezagruntowanych mogą pojawić się dodatkowe przebarwienia oraz brzydkie widoczne pod światło pasy. Brak gruntowania ścian to także brak dobrej przyczepności, jaką powinny mieć powłoki malarskie.

 

Grunt można stosować do gładzi gipsowych. Występują także w postaci rozcieńczonej farby

 

Jaki grunt pod pierwsze malowanie?

Świeże ściany, czyli takie, jakie możemy nazwać deweloperskimi, można odpowiednio zagruntować. Prace polegają na zeskrobaniu starych powłok malarskich (starej farby). Jaki grunt wykorzystać zatem pod pierwsze malowanie? Należy zwrócić szczególną uwagę, jakiego rodzaju farby chcemy użyć do pomalowania ścian. Warto również sprawdzić siłę krycia farby. Aby gruntować ściany, należy wykorzystać inny produkt do farb lateksowych, a inny w przypadku farb akrylowych. Wszystkie znajdziemy w kategorii materiały budowlane. Jeżeli nie jesteśmy specjalistami w gruntowaniu ścian, stosujmy jedną sprawdzoną zasadę — korzystajmy z produktów tego samego producenta do gruntowania jak i malowania ścian. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję idealnego dopasowania oraz przylegania farby do gruntu. Inna równie ważna sprawa to dokładne czytanie etykiet.

 

Ile kosztuje grunt do ścian?

Na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór rożnorodnych preparatów do gruntowania do niemalowanych ścian w stanie deweloperskim jak i na gruntowanie pomalowanych ścian. Produkty z najniższej półki cenowej charakteryzują się mniejszym stężeniem cząsteczek. Im produkt jest droższy, tym jego właściwości są lepiej dostosowane do chłonności podłoża. Warto dodać, że istnieją uniwersalne preparaty, do wykorzystania na każdy rodzaj podłoża. Można je wykorzystać pod każdy rodzaj podłoża np. pod farby, panele, gładzie, tynki zewnętrzne oraz płytki. Koszt 1 uni gruntu to wydatek rzędu około 11 złotych za jeden litr preparatu. Jeżeli nie czujemy się pewni, jaki grunt wybrać, najlepiej zapytać fachowca.

 


Polecany artykuł: Farba do mebli ogrodowych — jaką wybrać? 5 polecanych produktów


 

Jak zrobić grunt do ścian?

Gesso, bo tak inaczej nazywamy grunt malarski to biały podkład o kremowej konsystencji. Jest to mieszanina kredy i spoiwa. Gesso w sklepie z kategorii chemia budowlana, jest stosunkowo drogie, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki produkt wykonać samodzielnie. Aby wykonać gesso, będziemy potrzebowali:

  • klej kostny w granulkach,

  • kreda pozłotnicza,

  • olej lniany.

Wybrane materiały, należy odpowiednio wymieszać, a następnie odczekać, aby nabrały odpowiedniej konsystencji.

 

Jaki grunt na tynk gipsowy?

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie tynku gipsowego do wykończenia ścian i sufitów, zwróćmy szczególną uwagę na to, aby zostało odpowiednio przygotowane podłoże pod taki tynk. Tynk gipsowy to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj tynków wewnętrznych. Znajdzie on zastosowanie na ściany oraz sufity. Przed przystąpieniem do gruntowania należy dokonać wyboru odpowiedniego produktu. Do tynku gipsowego, najlepiej będzie wybrać grunt głęboko penetrujący (głęboko wnikają w strukturę ściany). Ten grunt nakładamy w celu wzmocnienia powierzchni. Głównym zadaniem gruntu penetrującego jest wyrównanie chłonność podłoża. Można go stosować do podłoży np. płyty kartonowo-gipsowe, cementowe, wapienne czy właśnie nowe tynki gipsowe.

 

 

Preparat gruntujący można stosować z farbą akrylową. Prace należy rozpocząć od przygotowania ścian

 

Jak nakładać grunt na ściany?

Przed rozpoczęciem gruntowania, należy produkt otworzyć, a następnie dokładnie ręcznie wymieszać. Najlepiej rozpocząć tak, aby grunt nałożyć na niewielki fragment ściany. Przede wszystkim należy gruntować ściany przed malowaniem. Przed każdym malowaniem należy ścianę odtłuścić mydłem malarskim. Jeżeli mamy wątpliwości co do powłoki gruntowej, warto przeprowadzić tzw. test suchą dłonią. Jeżeli po przetarciu dłonią pozostanie ona czysta. Dalsze gruntowanie możemy pominąć.

 

Czym nakładać grunt na ścianę?

Grunt możemy nakładać na powierzchnie, ściany za pomocą pędzla bądź wałka malarskiego. Zdecydowanie najlepiej pokryć gruntem w pierwszej kolejności na narożnikach oraz innych miejscach trudno dostępnych. Dopiero w kolejnym etapie warstwa preparatu powinna trafić na całą powierzchnię ściany. Malowanie ścian najlepiej wykonać ruchami góra-dół, abyśmy dotarli we wszystkie miejsca. Niezależnie od rodzaju podłoża oraz stanu podłoża, należy nałożyć bezwzględnie jedynie 1 warstwę produktu. Informacja taka powinna być zawarta na karcie technicznej produktu.

 


Polecany artykuł: Czym pomalować szafki kuchenne


 

Jaki grunt na gładź przed malowaniem?

Bardzo często popełnianym błędem, jaki możemy popełnić, są ściany szpachlowane gotowymi gładziami polimerowymi. W takim przypadku lepiej zastosować grunty wodne. Niektóre farby gruntujące jest trudno rozprowadzić, aby mieć pewność, że powłoka dobrze przywarła do podłoża. Na gładź najlepiej zastosować grunt, który będzie redukował chłonność podłoża. Najlepiej rozcieńczyć taki grunt z wodą w proporcjach 1:1, gdyż takie proporcje gwarantują najlepsze wchłanianie. Powinna wystarczyć jedna warstwa preparatu, dopiero po wyschnięciu można nanieść drugą warstwę.

 

 

Niektóre preparaty można stosować na nowe ściany

 

Jak długo schnie grunt na ścianie?

Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, najlepiej jest zasięgnąć informacji, która widnieje na etykiecie produktu. To tam znajdziemy najpewniejsze informacje, które zostały potwierdzone przez producenta w związku z danym konkretnym gruntem. Najczęściej jednak ściana całkowicie wyschnie w przeciągu 24 godzin. Użycia gruntu może wymagać także sufit w naszym mieszkaniu, bądź domu.

 


Polecany artykuł: Łazienka — co zamiast płytek? Modne alternatywy dla kafelków


 

Podsumowanie

Gruntowanie ścian przed malowaniem ma na celu zmniejszyć chłonność ściany oraz poprawę słabej przyczepności farby. Poprawia się struktura ściany. Absolutnie niezbędne jest to, aby dobrać odpowiedni grunt pod odpowiedni rodzaj podłoża. Grunt też okaże się przydatny, aby naprowadzić miejscowe poprawki, można go rozprowadzić za pomocą wałka. Warto również przed malowaniem ścian zaopatrzyć się w taśmę malarską wraz z papierem ściernym. Farbę gruntującą na ściany należy nanieść taką ilość razy, ile zaleca producent. Po zakończeniu prac mamy ładnie pomalowaną ścianę.


ZAINSPIRUJ SIĘ

Jaki impregnat do drewna wybrać? Polecamy 5 produktów Jaki impregnat do drewna wybrać? Polecamy 5 produktów
Jaką farbę do łazienki wybrać? Zainspiruj się! Jaką farbę do łazienki wybrać? Zainspiruj się!
Farby do parkietu - jak wybrać odpowiednią? Ile może kosztować? Sprawdź! Farby do parkietu — jak wybrać odpowiednią? Ile może kosztować? Sprawdź!

 

Powrót