Jak ciąć płytki bez sprzętu? Instrukcja krok po kroku

27.01.2021

 

Nie ma większej przyjemności niż samodzielne urządzanie własnego mieszkania. Wybór odpowiednich dodatków, stworzenie kompozycji na ścianie i umeblowania, współgrającego z kolorem wystroju całego pomieszczenia, to jednak tylko część pracy koniecznej do zaaranżowania wnętrza jak z katalogów. Równie ważna jest podłoga (i płytki podłogowe) oraz odpowiednia oprawa ścian. Do aranżacji domu warto dobrze jest się przygotować.

Montaż paneli podłogowych nie jest skomplikowany. Niestety, montaż płytek zaliczany jest do trudniejszych. Problematyczny może być szczególnie wtedy, kiedy nie wszystkie kafle mają odpowiednie kształty i wymiary.

Podczas układania płytek ceramicznych nie sposób uniknąć ich przycinania. Jak ciąć płytki ceramiczne i w jaki sposób zrobić to samodzielnie?

 

Płytki - Merkury Market

Cięcie płytek - jak zrobić to prawidłowo?

Jak ciąć płytki bez maszynki? Choć może się to wydawać niełatwym zadaniem, znając kilka istotnych wskazówek, bez problemu można sobie z tym poradzić. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiednich narzędzi, które zagwarantują precyzyjne cięcie oraz zdolności manualne - sprzęty, nawet te najlepsze - niestety nie są w stanie zagwarantować sukcesu w postaci prawidłowej oprawy materiału bez odrobiny zręczności.

Aby prawidłowo przyciąć płytki ceramiczne, warto zapoznać się z trzema znanymi i polecanymi metodami, których finalny efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć.

 

Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego/skrzypiec do glazury

Do cięcia płytek tą metodą będą Ci potrzebne : nóż szklarski lub rysik do glazury, szczypce glazurnicze, pilnik wolframowy oraz szlifierka kątowa z diamentową tarczą. Zaczynamy od zarysowania płytki wzdłuż wyznaczonej linii za pomocą noża szklarskiego lub też rysika, a następnie przełamujemy ją szybkim i zdecydowanym ruchem. Jeśli płytki ceramiczne rozdzieliły się nierówno - usuwamy pozostałości przy pomocy pilnika wolframowego. Zbędne fragmenty płytek ceramicznych można również usunąć szczypcami do glazury a następnie wygładzić brzegi szlifierką kątową.

Płytki - Merkury Market

Cięcie płytek ceramicznych za pomocą przecinarki do glazury

Cięcia płytek ceramicznych można wykonać przy pomocy dwóch narzędzi: szlifierki kątowej oraz przycinarki do glazury, która nazywana jest inaczej gilotyną. Na samym początku na płytce należy narysować linię cięcia. Kolejno, kafel umieszczamy na przecinarce, której głównym elementem jest kółko tnące, przy użyciu którego robimy proste i płytkie nacięcie na płytce. Następnie dociskamy stopkę gilotyny do kafla, dzięki czemu kafel zostaje przełamany wzdłuż wykonanego wcześniej zarysowania. Powstałe podczas procesu przecinania nierówne krawędzie kafli musimy wyrównać przy pomocy szlifierki.

 

Cięcie płytek za pomocą piły z tarczą diamentową

W przypadku tej metody potrzebna jest tylko piła - która należy do drogich sprzętów. Choć jednak wysoka cena piły może zostać uznana za wadę, uważa się, że przecinanie kafli tą metodą jest uważane za najbardziej profesjonalne. Na rynku dostępne są piły z tarczą nieruchomą (trzeba przesuwać płytką wzdłuż krawędzi tnącej) lub ruchomą (płytka jest nieruchoma w trakcie cięcia a my sterujemy tarczą). Tarcza tnąca jest chłodzona przy pomocy wody, dzięki czemu podczas procesu cięcia nie wydziela się szkodliwy pył. Rozdzielając płytki przy użyciu piły, mamy możliwość fazowania krawędzi kafli pod kątem 45 stopni, które po ułożeniu będą stykać się w narożnikach.

 

Samodzielne cięcie płytek - pod jakim kątem?

Choć samodzielne cięcie płytek gresowych lub ceramicznych może wydawać się trudne, przy odrobiny chęci jest jak najbardziej możliwe do samodzielnego wykonania. Warto nadmienić, że to właśnie gres uważany jest za najpopularniejszy materiał ścienny i podłogowy w kuchniach i łazienkach ze względu na dużą wszechstronność i odporność tego materiału - płytki gresowe to zatem idealna opcja w wymagających wnętrzach.

Istnieją dwa rodzaje cięć, które pozwolą na prawidłowe dopasowanie do siebie kafli (zarówno, jeśli chodzi o kafle ścienne, jak i podłogowe) :

  • cięcia zwykłe : proste lub prostopadłe, cięcie ukośne 45 stopni lub cięcie pod kąt nachylenia od 0 do 90 stopni
  • cięcia specjalne, których wymagają na przykład przestrzenie dookoła skrzynek światłowodowych lub odpływów.

 

Jak wykonać dany rodzaj cięcia?

Proces każdego z powyższych cięć przebiega nieco inaczej :

  • cięcie proste lub prostopadłe - w tym przypadku należy umocować płytkę, opierając ją o kątownik i umieszczając ogranicznik boczny w rozmiarze wymaganym dla danego cięcia;

cięcie proste

  • cięcie ukośne - wykonywane jest jedynie na płytkach kwadratowych, zaś sam proces przebiega tak samo jak powyższy, z tą jednak różnicą, iż cięcia wykonuje się na narożnikach płytki;

cięcie ukośne

  • cięcie pod kąt nachylenia - jest jednym z najbardziej popularnych, szczególnie w przypadkach różnych odchyleń w ścianach, w związku z którymi kąt musi być nieco bardziej zróżnicowany;

cięcie pod kąt nachylenia

  • do najczęstszych cięć specjalnych zaliczamy natomiast cięcie w wąskie paski, otwory okrągłe, wolumetryczne cięcie kafli, cięcie w otwory kwadratowe, obramówki do ramek i ukosowanie.

 

Czy warto ciąć płytki samodzielnie?

Profesjonalny montaż płytek oraz ich samodzielne ułożenie i przycięcie mają swoje wady i zalety. Prace te wymagają dużej staranności oraz zręczności. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z robotami tego rodzaju, lepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług specjalistycznej firmy wykończeniowej.

Jeśli jednak masz odpowiednie narzędzia (lub możliwość ich zakupu) i lubisz trochę pomajsterkować - spróbuj i zobacz, jak się w tym odnajdziesz. Warto przycinać płytki samodzielnie, jeżeli tylko ma się ku temu odrobinę talentu - wówczas koszt całego przedsięwzięcia będzie zdecydowanie niższy.

 

Samodzielne cięcie płytek - koszt

Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy jest kosztowne - są to jednak pieniądze, które warto wydać, aby cieszyć się dobrze wykończonym wnętrzem, zamiast narzekać na przerwy w płytkach, odpadające fragmenty, czy niewłaściwą ich kompozycję. Samodzielne cięcie płytek wychodzi nieco taniej, choć musisz wziąć pod uwagę zakup wybranych narzędzi (takich jak szlifierka lub nóż szklarski), jeżeli takich nie posiadasz, oraz poświęcić na podzielenie płytek sporo wolnego czasu.

Gres Riga black 60/60 lapato

Cięcie płytek DIY - podsumowanie

Własnoręczne cięcie płytek wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i precyzji - jest jak najbardziej możliwe do zrobienia. Istnieją trzy metody, które pomogą precyzyjnie dopasować płytki do potrzebnego wymiaru, w związku z czym możesz wybrać tę, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia. Jeżeli nie masz w tej materii żadnego doświadczenia, zobacz internetowe tutoriale, których wiele w sieci - z pewnością sobie poradzisz.

Powrót