Jak dobrze uszczelnić okna i drzwi przed zimą? - Przygotuj dom na mrozy!

22.11.2022

Kaloryfery w domu pracują na najwyższych obrotach, a Ty, siedząc na kanapie lub fotelu pod oknem, czujesz, jak po karku przechodzi nieprzyjemny chłód, mimo że okna w całym domu są pozamykane? A może przechodząc korytarzem między pomieszczeniami, masz wrażenie, że w domu jest jakiś dziwny przeciąg? Wszystko to mogą być sygnały, świadczące o tym, że okna w Twoim domu lub mieszkaniu są nieszczelne. Stojąc u progu kolejnego sezonu grzewczego, patrząc na rosnące wciąż ceny paliw grzewczych, warto przeprowadzić dokładny przegląd i w razie konieczności uszczelnić okna w całym domu. Nieszczelne drzwi i okna mogą nas bowiem tego roku słono kosztować.

Nasi specjaliści przygotowali kilka praktycznych wskazówek, które pokażą, w jaki sposób uszczelnić okna plastikowe i drewniane oraz drzwi balkonowe i wejściowe. Sprawdź koniecznie jak utrzymać w domu ciepło, zanim przyjdą pierwsze mroźne dni.

 

uszczelki do okien i drzwi - merkury market

 


W tym artykule:

1. Prosty test na to, jak sprawdzić szczelność okien przed zimą

2. Sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien i drzwi



 

Prosty test na to, jak sprawdzić szczelność okien przed zimą

Nawet jeśli okna w Twoim domu lub mieszkaniu są stosunkowo nowe, może się okazać, że wymagają pewnej regulacji lub uszczelnienia. Przed nadejściem zimy warto wykonać prosty test, który pozwoli sprawdzić szczelność samego okna lub drzwi. Nieszczelność jest dużym problemem starych okien i drzwi, choć oczywiście nie tylko. Niekiedy nawet nowe okna plastikowe tracą szczelność. Test pomoże Ci to ustalić.

Weź kawałek papieru i wsuń go między ramę a skrzydło okna (ale nie na rygiel), a następnie zamknij okno. Jeśli po zamknięciu okna możesz bez trudu wyciągnąć papier, najprawdopodobniej oznacza to konieczność wyregulowania lub doszczelnienia. Warto zacząć od regulacji docisku. Jeżeli jednak ta nie przyniesie pożądanego efektu, najprawdopodobniej konieczne będzie dodatkowe uszczelnienie okien lub opcjonalnie drzwi.

Którędy jeszcze może uciekać ciepło?

Przy ocenie szczelności okna, warto sprawdzić również przestrzeń między ramą a ścianą oraz między ramą a parapetem. Stamtąd również bardzo często ucieka ciepło. Niewielkie szczeliny uszczelnia się, zakrywając wnętrze ramy specjalną taśmą paroizolacyjną. Jeśli szczeliny są szersze, wypełniamy je pianką montażową lub specjalną poliuretanową taśmą rozprężną. Rozprowadzamy ją po obwodzie z obu stron lub jednostronnie, w zależności od stopnia problemu. Sprawdzamy szerokość otworu. Czasami może być konieczne powiększenie go, aby pasował do taśmy. Należy dokładnie oczyścić podłoże, a następnie nałożyć taśmę, która po kilku minutach pęcznieje pod wpływem temperatury i wypełnia całą wolną przestrzeń.

 

Uszczelnianie okna wzdłuż krawędzi szyby - transparentny uszczelniacz polimerowy

 

Sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien i drzwi

Warto uszczelnić stare okna, ten zabieg pozwala poprawić izolację termiczną wnętrza domu lub mieszkania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy uszczelnianiu okien? Jakie techniki uszczelniania są najskuteczniejsze? Oto nasze propozycje:

Uszczelnianie okien pianką

Uszczelnianie okien plastikowych pianką wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań. To uniwersalny sposób dla każdego, kto chce uniknąć ewentualnych podmuchów zimnego powietrza przez nieszczelne okna, pęknięcia i szczeliny.

Pianka jest bardzo cennym materiałem sprawdzającym się przy nieszczelnych skrzydłach okiennych. Dobrze komponuje się w każdym pomieszczeniu, a nadmiar piany można łatwo usunąć. Warto pamiętać, że po zamontowaniu pianki izolacyjnej może ona znacznie zwiększyć swoją objętość – jej ilość może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Należy to wziąć pod uwagę przy uszczelnianiu okien pianką. Materiał piankowy służy do uszczelniania zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych części pomieszczeń. Należy jednak zachować ostrożność podczas nakładania, ponieważ pianka montażowa pozostawia ślady. Szczeliwo to jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także jest odporne na pleśń. Nakładanie pianki pistoletem jest bardzo łatwe i pozwala na szybkie, stosunkowo niedrogie uszczelnienie okna. Nadmiar piany można łatwo przyciąć tak, aby był w większości niewidoczny.

Uszczelnianie okien plastikowych z wykorzystaniem uszczelki

Uszczelnienie okna lub drzwi przy użyciu uszczelek to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli posiadasz okna PCV, uszczelnienie ich uszczelniaczami jest najłatwiejszym rozwiązaniem.

Aby prawidłowo uszczelnić okno, należy najpierw dobrze je wyczyścić. Rama okienna przed uszczelnianiem musi być oczyszczona z kurzu, tłuszczu i brudu.

Na rynku dostępne są uszczelki z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki z EPDM. Bardzo ważne jest dopasowanie rozmiaru uszczelek do ramy okna. Muszą być zainstalowane tak, aby nie uniemożliwiały zamykania i otwierania okna. Coraz częściej producenci, zwłaszcza przy nowych oknach, zgrzewają uszczelki na stałe. Jest to dobre rozwiązanie, choć tylko do czasu. Problem zaczyna się, gdy takie uszczelki również się zużywają. Usuwanie zgrzewanych uszczelek i zakładanie nowych może być bardzo problematyczne i niekoniecznie efektywne. Nieszczelne okna wymagają jednak niekiedy nawet takich rozwiązań.

Wielkość uszczelek należy dobrać na podstawie karty gwarancyjnej okna lub umowy zawartej z warsztatem montażowym, które muszą posiadać odpowiednie oznaczenie. Uszczelki można montować zarówno na oknach plastikowych, jak i drewnianych. Uszczelnienie za pomocą uszczelek to bardzo prosta metoda: wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu i zainstalować je na styku ościeżnicy wewnętrznej i ościeżnicy. Przy pomocy uszczelek z powodzeniem można uszczelnić okna dachowe lub drzwi balkonowe.

 

Skraplanie się wody na oknie prawdopodobnie oznacza usterkę stolarki okiennej

 

Jak uszczelnić okna drewniane?

Okna drewniane z upływem lat również ulegają zniszczeniu, a poszczególne elementy zużywają się, dlatego do renowacji i uszczelnienia należy podejść kompleksowo. Niestety niekiedy drewniane okna wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych z zewnątrz niszczeją na tyle, że jedynym słusznym rozwiązaniem, dla zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej w domu, jest ich wymiana. Gdy okna są w dobrym stanie, można wykonać ich izolację. Jak uszczelnić okna drewniane? Podobnie jak w przypadku okien plastikowych, najpierw sprawdź stan uszczelek i zdiagnozuj problem. W razie potrzeby wymień małe części. Do uszczelnienia można użyć:

  • uszczelki — montowanej bezpośrednio na ramę okna lub w przypadku uszczelki do drzwi - na ramę drzwi,

  • taśmy uszczelniającej lub mankietu uszczelniającego — zapewniającego szczelność hydroizolacji,

  • gumy piankowej,

  • gąbki — ta metoda chętnie wykorzystywana była w latach 80./90. Produkty, które nabyć można współcześnie, mają znacznie lepszą jakość i trwałość,

  • listwy okienne — montowane na styku ramy okiennej i tynku,

  • uszczelniacz na bazie silikonu — nakładany przy użyciu specjalnego wyciskacza, staje się całkowicie przezroczysty po wyschnięciu.

 

Przez nieszczelne okna ucieka naprawdę dużo ciepła. Uszczelniając okna na zimę i to w zasadzie okien każdego rodzaju, sprawisz, że we wnętrzu będzie dużo cieplej, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach. Pamiętaj, że nawet stosunkowo nowe okna plastikowe mogą wymagać przeglądu i regulacji przed każdym sezonem zimowym. I ostatnia ważna wskazówka do uszczelnienia okien warto wybierać produkty dobrej jakości. Po wszystkie zapraszamy do naszego sklepu Merkury Market.

Powrót