Jak instalować panele i płytki winylowe?

08.11.2022

Panele i płytki winylowe to jedno z najłatwiejszych w montażu rozwiązań podłogowych. Szczególnie jeżeli wybierzemy podłogę montowaną w systemie zamków Click. Sposób montażu jest zawsze dokładnie opisany przez producenta w Instrukcji instalacji i pielęgnacji dołączonej do produktu.

 

panele i płytki winylowe

 

Jeżeli już dokonałeś wyboru odpowiedniej podłogi do swojego wnętrza, przed jej montażem zapoznaj się z zaleceniami producenta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynności, które należy wykonać celem potwierdzenia, czy wszystko zostało należycie przygotowane.

  1. Większość producentów wymaga usunięcia istniejącej wykładziny podłogowej lub płytek ceramicznych. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. Panele i płytki winylowe Starfloor Click firmy Tarkett można układać bezpośrednio na płytkach ceramicznych, z uwzględnieniem poniższych zasad:
    • Starfloor Click Solid 30 - fugi maksymalnie 4 mm szerokości i 2 mm głębokości
    • Starfloor Click Solid 55 - fugi maksymalnie 4 mm szerokości i 2 mm głębokości
    • Starfloor Click Ultimate 30 - fugi maksymalnie 6 mm szerokości i 3 mm głębokości
    • Starfloor Click Ultimate 55 - fugi maksymalnie. 8 mm szerokości i 3 mm głębokości
  2. Upewnij się, czy podłoga jest z jednej serii produkcyjnej. Informację tą można zweryfikować na etykiecie każdego opakowania.
  3. Zanim przystąpisz do montażu swoich paneli lub płytek LVT sprawdź, czy podłoże jest suche, płaskie i bez żadnych nieczystości.
  4. Pamiętaj o aklimatyzacji produktu! Ważne jest, aby Twoja podłoga winylowa została pozostawiona w pomieszczeniu, w którym będzie układana na co najmniej 24 godziny przed montażem. Dzięki temu będzie mogła dostosować się do panującej tam temperatury (min. 150C). 
  5. Idealna temperatura do instalacji powinna wynosić nie mniej niż 15°C i nie więcej niż 25°C.

 

jak układać panele i płytki LVT?

 

Jak układać panele i płytki LVT?

Produkty z kolekcji Starfloor Click firmy Tarkett  są zaprojektowane w technologii systemu zamków Click, co sprawia, że ich montaż jest szybki i prosty. Panele mocujemy najpierw na długim boku, następnie krótki bok jest dobijany za pomocą gumowego młotka.   
Panele i płytki LVT są montowane w systemie modułowym, dzięki czemu w trakcie ich instalacji nie musisz wynosić wszystkich mebli z danego pomieszczenia. Podłogę układaj stopniowo, zmieniając w trakcie położenie mebli.

Przed przystąpieniem do montażu przygotuje następujące narzędzia:

  • Nóż z prostym ostrzem
  • Rękawice ochronne
  • Gumowy młotek z białą główką
  • Miara składana/taśma pomiarowa
  • Ołówek/Przykładnica
  • Klocki dystansowe
  • Rysik traserski

Kierunek instalacji

Panele układaj rzędami, zaczynając od lewej do prawej strony. O ile to możliwe, instaluj podłogę zgodnie z kierunkiem wpadającego do pomieszczenia światła. W korytarzach lub  innych wąskich przestrzeniach panele możesz zainstalować zgodnie z kierunkiem danego pomieszczenia.

Dylatacje

Przy ścianach  oraz wszystkich elementów znajdujących się w pomieszczeniu (rury, ścianki, ościeżnice, czy elementy stałej zabudowy) musisz zachować dylatację min. 5 mm. Nie mogą one być wypełnione silikonem lub innymi materiałami bądź okablowaniem. Pamiętaj, aby zastosować dylatacje przejściowe pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. O ile to  możliwe należy podciąć ościeżnicę tak, aby można było utworzyć szczelinę dylatacyjną szerokości 5mm przy ścianie. Jeśli nie można tego wykonać, należy pozostawić wokół niej szczelinę szerokości 5 mm. Musi ona pozostać pusta.

 

panele i płytki winylowe

 

Instalacja

Przy użyciu odpowiedniego klocka dystansowego utwórz szczelinę dylatacyjną o szerokości przynajmniej 5 mm wzdłuż całej krawędzi. Należy również zachować  odległość 5 mm od wszystkich elementów wyposażenia pomieszczenia (rury, ościeżnice, stała zabudowa meblowa, itp.) Z zasady  dylatacja ta powinna pozostać pusta, tzn. bez wypełnienia, czy okablowania.

 


Uwaga!
Przed położeniem pierwszego rzędu sprawdź, czy docięte panele (lub płytki) przy ścianach mają co najmniej 30 cm długości i 10 cm szerokości.


 

Zanim przystąpisz do montażu, upewnij się, czy ściana jest wystarczająco prosta, aby wzdłuż niej położyć panele. Jeśli tak nie jest, konieczne jest przeniesienie kształtu ściany na panel przy użyciu rysika traserskiego. Teraz możesz umieścić właściwie docięty pierwszy wzdłuż ściany. Ostatni panel (lub płytkę) w rzędzie przytnij do prawidłowej długości za pomocą rysika traserskiego.

Umieść pierwszy panel zwrócony piórem w kierunku ściany, następnie postępuj tak samo z pozostałymi panelami. Upewnij się, czy końce każdego kolejnego panela znajdują się na nad poprzednim w ten sposób, że pióro i wpust się pokrywają. Zablokuj je, dobijając je lekko gumowym młotkiem o białej główce.

Aby ułożyć następny rząd, włóż pióro dociętego panelu z poprzedniego rzędu (o długości co najmniej 30 cm)  w podłużny wpust panelu z rzędu poprzedzającego pod kątem ok. 30°i lekko dociśnij. Postępuj analogicznie z kolejnymi panelami.

 


Pamiętaj!
Połączenia końców paneli muszą być przesunięte w kolejnych rzędach o co najmniej 30 cm. To zapewnieni najlepszy montaży.


 

Zanim ułożysz ostatni rząd, zmierz odległość między ścianą i przedostatnim rzędem. Nanieś ją na panel przy pomocy rysika traserskiego, tak jak to robiłeś w przypadku pierwszego rzędu, kiedy ściana nie była idealnie prosta. Szerokość paneli ostatniego rzędu powinna być zbliżona do połowy ich normalnej szerokości. Pamiętaj, aby pozostawić dylatację o szerokości minimum 5 mm.

Po zakończeniu montażu paneli zainstaluj listwy przypodłogowe. Zasłonią one idealnie szczelinę dylatacyjną, jednocześnie zapewniając idealne wykończenie. Jeżeli chcesz uzyskać najlepszy efekt wizualny użyj dopasowanych akcesoriów Tarkett.

 


Pamiętaj!
Listwa przypodłogowa nie może w żaden sposób blokować szczeliny dylatacyjnej.


 

Jak zainstalować podłogi Starfloor Click Ultimate( Rigid LVT)?

Powrót