Jak kłaść płytki podłogowe — instrukcja krok po kroku

03.10.2021

Płytki ceramiczne są bardzo praktyczne – wytrzymałe, wodoodporne i łatwe w pielęgnacji. Jednak ich montaż jest dość kosztowny i pochłania sporą część budżetu przeznaczonego na wykończenie łazienki czy kuchni. Co więcej, znalezienie dobrego fachowca wcale nie należy do prostych zadań i nie gwarantuje zadowolenia z efektu końcowego. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielne układanie płytek. Jak wyglądają poszczególne etapy prac glazurniczych i jakich błędów unikać, kładąc kafelki na podłodze? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Żeby prawidłowo ułożyć płytki ceramiczne, nie potrzebujesz doświadczenia ani żadnych profesjonalnych narzędzi. Kluczem do sukcesu jest trochę wolnego czasu, cierpliwości i determinacji.

 

Gres Cararra pol. Rekt. 60/120


W tym artykule:

1. Jak się przygotować do układania płytek podłogowych?  Wybierz odpowiednie płytki

2. Zdecyduj jak chcesz ułożyć nową podłogę

3. Naszykuj niezbędne produkty i akcesoria

4. Przygotuj podłoże

5. Układanie płytek podłogowych



 

Jak się przygotować do układania płytek podłogowych?  Wybierz odpowiednie płytki

Montaż płytek rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Od tego zależy trwałość i estetyka podłogi. Istnieją dwa sposoby montażu płytek - bezpośrednio na betonie i na starych płytkach. Druga opcja zawsze wiąże się z dużym ryzykiem słabego wiązania kleju do starych płyt. Dodatkowo należy pamiętać, że klej do płytek może ściągać, co utrudnia montaż płytek. Ułożenie płytek na płytkach w jednym pomieszczeniu tworzy również różnicę poziomów w sąsiadujących pomieszczeniach. Dlatego wybór tej metody powinien być ostatecznością.

Wybierz odpowiednie płytki

Kupując okładzinę podłogową, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również zastosowanie i parametry użytkowe. Bardzo istotna jest klasa ścieralności, antypoślizgowość oraz plamoodporność, a płytki zewnętrzne powinny dodatkowo być mrozoodporne i mało nasiąkliwe (z tego względu najczęściej wybierane płytki na taras to płytki gresowe). Jeśli urządzasz kuchnię lub łazienkę, uwzględnij jej metraż – do małych pomieszczeń lepiej jest wybrać jasne kafelki z połyskiem, które optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń.

Podczas zamawiania płytek ceramicznych, pamiętaj, żeby kupić ich około 10% więcej niż potrzeba do wyłożenia posadzki w remontowanym wnętrzu.

 

Gres Metropoli negro rekt. 80/80

 

Zdecyduj jak chcesz ułożyć nową podłogę

Te same płytki podłogowe można ułożyć na wiele różnych sposobów, uzyskując w ten sposób zupełnie inny efekt finalny. O ile w przypadku kwadratowych płytek najpopularniejszy jest układ prosty lub ukośny (karo), o tyle płytki podłużne dają bardzo wiele możliwości wyboru (układ angielski, jodełka, cegiełka, szachownica). Bardzo modne są obecnie płytki w kształcie heksagonalnym, które po ułożeniu swoim wyglądem przypominają plaster miodu. Najważniejsze jest, aby przed rozpoczęciem montażu zaplanować rozkład płytek „na sucho”, dając sobie szansę na ewentualne modyfikacje.

 

Czarno-białe płytki łazienkowe (wzór karo)

 

Naszykuj niezbędne produkty i akcesoria

Podczas układania płytek podłogowych przydadzą Ci się:

 

Gres Ciana Lux Pol. Rekt. 80/80

 

Przygotuj podłoże

Żywotność płytek na podłodze przedłuży dobrze przygotowane podłoże. Musi ono zostać starannie odtłuszczone i oczyszczone – usuń z niego kurz oraz wszelkie inne zanieczyszczenia. W przeciwnym razie nowa podłoga będzie miała mniejszą przyczepność i może dojść do jej uszkodzenia.

Terakotę zwykle kładzie się na betonie, ale możesz nią także pokryć stare kafelki oraz parkiet, dzięki czemu unikniesz kłopotliwego demontażu. Wszystko zależy jednak od stanu dotychczasowej okładziny, musisz się też liczyć z koniecznością wyrównania podłoża za pomocą wylewki samopoziomującej.

Przygotowanie podłoża polega również na jego zagruntowaniu. Grunty zmniejszają nasiąkliwość zaprawy klejowej, która dzięki temu mocniej wiąże płytki z podłożem. Wybór preparatu gruntującego uzależniony jest od rodzaju kładzionych płytek podłogowych (gres lub terakota). W pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność warto dodatkowo położyć warstwę hydroizolacji.

 

Drewnopodobna terakota na podłodze w salonie Pucara castano

 

Układanie płytek podłogowych

Krok 1: Nakładanie zaprawy klejowej

Do ułożenia płytek potrzebny jest odpowiedni klej. Wybierając go, należy uwzględnić rodzaj podłoża oraz miejsce montażu. Na przykład w przypadku ogrzewania podłogowego lub pomieszczenia intensywnie użytkowanego dobrze sprawdzi się klej do płytek uszlachetniony tworzywem sztucznym.

Zaprawę klejową rozrób z wodą, a następnie zamieszaj za pomocą wiertarki. Nie nakładaj kleju od razu na całość podłogi, ale na niewielki obszar (około 1 m2), dzięki czemu zdążysz położyć płytki, zanim klej zaschnie. Do rozprowadzania zaprawy użyj pacy zębatej – warstwę kleju o grubości maksymalnie 10 mm nakładaj gładką końcówką, a następnie zębatą końcówką wykonaj w niej rowki, które ściągną nadmiar kleju i zwiększą jego przyczepność.

Klej do płytek nałóż tylko na podłoże, chyba że będziesz układać płytki zewnętrze lub kamień naturalny – wówczas zaprawę rozprowadź również na spodniej powierzchni płytek.

Krok 2: Układanie płytek podłogowych

Płytki podłogowe najprościej jest zacząć układać od ściany. Ze względów wizualnych powinna to być ściana przeciwległa do drzwi (wówczas po wejściu do pomieszczenia będą widoczne całe kafle).

Krok 3: Docinanie płytek

Płytki przy krawędziach ścian dotnij gilotyną (narzędzie to nacina płytkę co pozwala na jej złamanie) i w razie potrzeby wyrównaj je pilnikiem do glazury. Pamiętaj o założeniu okularów ochronnych, żeby opiłki nie dostały się do oczu.

Zanim przykleisz docięte płytki z ceramiki, sprawdź, czy dobrze wpasują się one w wąską przestrzeń, pozostawiając na całej długości ściany tej samej grubości dylatację. Kiedy skończysz już kłaść płytki na całą powierzchnię podłogi, odczekaj zalecany przez producenta czas wiązania (minimum 24 godziny).

Krok 4: Fugowanie

Wypełnianie odstępów pomiędzy płytkami przy pomocy fugi wymaga dużej precyzji. W pierwszej kolejności usuń krzyżyki dystansowe i wyczyść powierzchnię terakoty bądź gresu, a następnie wyciskaj preparat w szczeliny, na bieżąco usuwając jego nadmiar palcem (dopóki spoiny są elastyczne).

Szczelin przy ścianie nie wypełnia się przy pomocy fugi do płytek, ale specjalnej masy uszczelniającej, która ma większą elastyczność i pozwala posadzce „pracować”. Przed jej nałożeniem zabezpiecz płytki przy krawędziach taśmą malarską, co znacznie ułatwi równe rozprowadzenie preparatu. Masę aplikuj ze stałym naciskiem i prędkością, po czym pozostaw spoiny do zaschnięcia.

Krok 5: Wykończenie

Etapem wieńczącym układanie płytek jest montaż elementów wykończeniowych, takich jak listwy progowe. Ozdobne listwy możesz również wykorzystać do zakrycia masy uszczelniającej, jeśli na przykład uznasz, że spoiny łączące płytki ścienne i podłogowe nie wyglądają estetycznie lub po prostu nie chcesz, żeby na powierzchni spoin gromadził się kurz i brud.

 

    Gres Astor Gris 60/60

 

Samodzielne układanie płytek to nie tylko spora oszczędność, ale także satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. Pamiętaj jednak, że nowa podłoga to inwestycja na lata, dlatego kupuj wyłącznie dobre jakościowo artykuły wykończeniowe, nie śpiesz się podczas montażu i nigdy nie ignoruj zaleceń producenta. Powodzenia!

 

 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Gres G417 Patchwork One 42/42 Płytka klinkierowa Rubino 33/33 Gres Butterfly Red Full Lapatto 60/120 Gres Rufus beige 40/40
Płytki wewnętrzne Płytki zewnętrzne Płytki do salonu Płytki na taras

 

Powrót