Jak naostrzyć narzędzia do ogrodu?

30.04.2023

Piękny ogród to połączenie zadbanej roślinności, ładnej architektury i ogromu pracy właściciela. Aby rośliny wyglądały atrakcyjnie i wyjątkowo, warto zadbać o to, by było dobrze przycinane i pielęgnowane. Zasada ta dotyczy zwłaszcza żywopłotów, krzewów i drzew ozdobnych oraz roślin owocowych. Prawidłowe przycinanie wspomaga wzrost i oczyszcza roślinę, by taki zabieg pielęgnacyjny był możliwy, należy przygotować narzędzia ogrodnicze i zadbać przede wszystkim o ich ostrość.

Naostrzone narzędzia ogrodnicze będą cięły równo i nie będą pozostawiały poszarpanych końców, zatem gojenie się roślin przebiegnie sprawniej. Zobacz, jak samodzielnie naostrzyć sekator, nożyce, noże oraz inne narzędzia tak, by zawsze były w doskonałym stanie, a praca nimi była szybsza, przyjemniejsza i mniej dotkliwa dla roślin.

Jak naostrzyć narzędzia do ogrodu?


W tym artykule:

1. Jak przygotować narzędzia do ostrzenia?

2. Jak naostrzyć sekator?

3. Jak naostrzyć nożyce ogrodowe?

4. Jak naostrzyć nóż ogrodniczy?

5. Jak naostrzyć motykę i szpadel?

6. Jak wykonać ostrzenie noży kosiarki?

7. Dlaczego warto mieć naostrzone narzędzia ogrodnicze?

8. Kiedy ostrzyć ogrodowe narzędzia?

9. Jak dobrze dbać o narzędzia do ogrodu?



Jak przygotować narzędzia do ostrzenia?

Przed przystąpieniem do ostrzenia ostrzy sekatorów, noży, nożyc lub łańcuchów piły zadbaj o to, by narzędzia do ogrodu były dokładnie wyczyszczone. Resztki liści, kory lub łyka lubią przywierać do metalu, często też wpychają się między noże i sprężyny. Koniecznie przed ostrzeniem należy je usunąć — przy tej czynności skorzystaj z patyka, drucika lub pilnika. Postaraj się nie używać ostrych narzędzi do czyszczenia, gdyż mogą one zarysować powierzchnię ostrza lub znacznie ją uszkodzić.

Następnie należy ostrza umyć w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Narzędzia wypłucz potem dokładnie w czystej wodzie i wysusz. Nie pozostawiaj ich mokrych na długo, gdyż przy kontakcie z wodą metal może rdzewieć i trudniej będzie o narzędzia dbać.

Narzędzia najczęściej ostrzy się za pomocą ostrzałek lub osełek do ostrzenia. Możesz ostrzyć sekator pilnikiem lub z pomocą szlifierki kątowej z papierem ściernym.

Prace wykonuj bardzo dokładnie i daj sobie tyle czasu, ile potrzeba, by dane ostrze było odpowiednio przygotowane do przyszłych prac. Ostrzenie pojedynczego sekatora lub noża może trwać kilka albo kilkanaście minut. Nie śpiesz się — dokładność wykonywanej pracy to gwarancja tego, że w kolejnym sezonie ostrza będą niezawodne.

Jak naostrzyć sekator?

Jak naostrzyć sekator?

Ostrzenie sekatora przebiegnie szybciej, jeśli narzędzie rozłożysz na części. Niestety nie w każdym przypadku będzie to możliwe.

Niezależnie od tego, czy sekator da się rozłożyć, czy nie, ostrzenie przebiega podobnie. Samodzielne ostrzenie narzędzi ogrodniczych, noży, sekatorów lub motyk, nie jest trudne, jednak warto poznać najpierw podstawowe zasady. W przypadku sekatorów ostrza przykłada się do ostrzałki pod kątem czterdziestu pięciu stopni, po czym powoli przesuwa się je ruchem od siebie. Każde przesunięcie powinno być płynne i przeprowadzane w tym samym kierunku, co wszystkie ruchy.

Tradycyjny sekator, który ma ostrza mijające się, ostrzy się tylko po zewnętrznej stronie, natomiast ostrze sekatora kowadełkowego ostrzy się z obu stron.

Jak naostrzyć nożyce ogrodowe?

Nożyce ostrzy się podobnie jak sekator. Tutaj również warto narzędzie rozłożyć, o ile jest to możliwe. Noże nożyc ogrodowych i nożyc do żywopłotu ostrzy się po stronie zewnętrznej.

Im większe nożyce ogrodowe, tym więcej czasu trzeba im poświęcić. Nie zniechęcaj się jednak tym, że ostrzenie trwa długo — sumiennie wykonana praca sprawi, że w sezonie narzędzie będzie idealnym towarzyszem prac w ogrodzie.

Jak naostrzyć nóż ogrodniczy?

Jak naostrzyć nóż ogrodniczy?

Nóż najlepiej ostrzyć dokładnie pod takim kątem, jaki był założony w czasie ostrzenia fabrycznego. W przypadku ostrzenia noża najłatwiej posłużyć się ostrzałką. Zasada ostrzenia jest bardzo prosta — trzymając nóż pod odpowiednim kątem, przejeżdżaj nim po ostrzałce ruchem od siebie. Po naostrzeniu jednej strony nóż odwraca się i czynność powtarza się na drugiej stronie.

Ostrzenie ma na celu wygładzenie nierówności, zniwelowanie zarysować i oczywiście naostrzenie noża tak, by cięcia były wykonywane sprawnie, szybko i z jak najmniejszą szkodą dla roślin.

Jak naostrzyć motykę i szpadel?

Ostrzenie motyki jest bardzo podobne do ostrzenia noży — w przypadku motyki również należy ostrzyć ostrzałką, pamiętaj jednak, że motykę ostrzy się jedynie z jednej strony, zwykle górnej.

Szpadel z kolei ostrzy się po jednej stronie — tej, która znajduje się od strony pracującego. W czasie prac nie wykonuj zbyt szybkich ruchów, gdyż tarcie może podgrzać metal i nieopatrznie go rozhartować.

Jak wykonać ostrzenie noży kosiarki?

Ostrzenie noży kosiarek ogrodowych to niełatwa sprawa i często zleca się te prace profesjonalnym firmom. Chodzi tutaj nie tylko o zaostrzenie brzegów, ale również odpowiednie wyważenie noży.

Samodzielne ostrzenie noży kosiarki rozpocznij od wymontowania ich z urządzenia. Ostrza oczyść dokładnie z resztek roślinnych i umyj, a następnie wysusz. Jeśli noże mają ślady rdzy, usuń je stalową szczotką.

Nóż do kosiarki szlifuje się tylko z jednej strony, druga powinna pozostać tępa. Rozpoznanie stron nie powinno sprawić trudności.

Dlaczego warto mieć naostrzone narzędzia ogrodnicze?

Ostrzenie narzędzi ręcznych powinno być corocznym zadaniem każdego ogrodnika. Naostrzone narzędzia będą cięły szybko i pozostawią po sobie gładkie i czyste miejsce cięcia. To ważne, gdyż poszarpane brzegi lub ułamane końce roślin goją się znacznie dłużej i mocniej narażone są na patogeny.

Czyste i gładkie cięcie pozwoli roślinie szybciej się zregenerować, jak również będzie estetyczniej wyglądało. Do gładkich cięć łatwiej też będzie doszczepiać zraz do podkładki, zatem szczepione drzewa będą regenerowały się i rosły szybciej.

Kiedy ostrzyć ogrodowe narzędzia?

Kiedy ostrzyć ogrodowe narzędzia?

Najlepszą porą na konserwację i ostrzenie narzędzi ręcznych do ogrodu zdecydowanie będzie późna jesień. Po zakończeniu większości prac w ogrodzie będziesz miał czas, by posprzątać w domku narzędziowym, sprawdzić stan narzędzi i urządzeń, a przy okazji naostrzyć te, które wymagają ostrzenia.

Dzięki zadbaniu o ostrzenie narzędzi ręcznych będą one wiosną gotowe do pracy i wiosenne porządki oraz cięcia przebiegną wtedy sprawniej.

Jak dobrze dbać o narzędzia do ogrodu?

Wszelkie narzędzia ogrodnicze wymagają tak samo troski i opieki, jak i rośliny, które są nimi przycinane. Po zakończeniu prac w danym dniu warto narzędzia oczyścić z resztek roślinnych. Ostrzenie narzędzi ręcznych dobrze jest przeprowadzać przynajmniej raz do roku w jesieni tak, by na wiosnę narzędzia ogrodnicze były gotowe do prac.


ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Pielęgnacja trawnika latem


Ręczne narzędzia do spulchniania gleby - sprawdź, które przydadzą się w ogrodzie


Drewutnia ogrodowa — wiata na drewno, narzędzia i akcesoria ogrodowe


 

Powrót