Jak obszyć dywan w domu? Praktyczne porady i wskazówki

22.12.2021

Dywany stanowią efektowną ozdobę podłogi, ale z czasem tracą swój stylowy wygląd i zaczynają nosić ślady użytkowania. Najszybciej niszczą się na krawędziach, które ulegają wystrzępieniu w wyniku zahaczania o nie podczas chodzenia i odkurzania czy ciągnięcia za nie przy przesuwaniu pokrycia podłogowego lub mebli. Co można zrobić z rozwarstwionymi bokami dywanów, aby zyskały drugie życie? Jaki rodzaj wykończenia wykładziny wybrać?


W tym artykule:

1. Kiedy warto zdecydować się na obszycie krawędzi?

2. Maszynowe obszywanie nicią, czyli overlock

3. Obszywanie ręczne - kiedy sprawdzi się lepiej niż maszynowe?

4. Obszywanie dywanu lub wykładziny w domu – czy warto spróbować?

5. Obszywanie brzegów dekoracyjną taśmą

6. Jak samodzielnie wykończyć brzegi dywanu czy wykładziny?



 

Dzięki obszyciu krawędzi dywany, wykładziny oraz chodniki zyskują drugie życie. Zabieg ten wpływa także na ich zywotność

 

Kiedy warto zdecydować się na obszycie krawędzi?

Dywany do salonu oraz wykładziny dywanowe obszywa się nie tylko kiedy ich krawędzie ulegną zniszczeniu. Ten sposób renowacji jest także doskonałym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na przemeblowanie pokoju dziennego, ale okazuje się, że w miejscach, w których latami stały ciężkie meble runo uległo nieodwracalnemu odkształceniu albo ma nieco inny kolor, więc część dywanu czy wykładziny trzeba po prostu odciąć i na nowo wykończyć.

Kiedy indziej dywan jest w bardzo dobrym stanie, ale znudził nam się jego sposób ułożenia lub rozmiar. W tej sytuacji czasem wystarczy podzielić duże pokrycie podłogowe na mniejsze dywany czy chodniki dywanowe i wydzielić przy ich pomocy osobne strefy w salonie – na przykład wypoczynkową lub jadalną.

Nie brakuje także osób, które decydują się na obszycie świeżo kupionego dywanu, zwiększając w ten sposób żywotność produktu. Kiedy ma to sens? Jeśli na przykład urządza się pokój dla raczkujących dzieci, które po zobaczeniu wystającej nitki z dużym prawdopodobieństwem za nią pociągną, uszkadzając tym samym nowe pokrycie podłogowe (patrz dywany dla dzieci).

Obszycie dywanów poza praktyczną pełni także funkcję estetyczną. Starannie wykończone krawędzie prezentują się znacznie bardziej elegancko niż te surowo przycięte - argument ten bez wątpienia przekona amatorów aranżacji minimalistycznych czy glamour.

 

Dywan lub wykładzina w pokoju dziecięcym sprawi, że maluch nie przeziębi się, siedząc na podłodze (model Kids 1,0/1,65 City Gel)

 

Maszynowe obszywanie nicią, czyli overlock

Najczęściej stosowana do obszywania boków dywanów czy wykładzin jest metoda z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny oraz ozdobnych nici z polipropylenu (tak zwanego ściegu overlock). Metoda ta gwarantuje bardzo precyzyjny efekt końcowy i umożliwia wykończenie krawędzi pokrycia podłogowego dowolnym kolorem. Można wybrać nić niemal zlewającą się z runem lub przeciwnie – postawić na kontrastujący z dywanem kolor obszycia.

Obszywanie maszynowe doskonale sprawdza się w przypadku dywanów i wykładzin z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, poliester czy wiskoza. Mają one to do siebie, że są dość twarde, grube i sztywne, więc ich ręczne obszycie przy pomocy igły i nici byłoby niezwykle czasochłonne oraz pracochłonne i przez to – całkowicie nieopłacalne.

 

Zabezpieczone brzegi dywanów oraz wykładzin są znacznie mniej podatne na strzępienie (dywan Shaggy Uvita 0,8/1,5)

 

Dywany dostępne w sklepach zwykle mają już maszynowo obszyte krawędzie (model Scandinavia 1,6/2,3)

 

Obszywanie ręczne - kiedy sprawdzi się lepiej niż maszynowe?

Metody ręcznego obszywania nicią podobnie jak techniki maszynowe mają dość konkretne zastosowanie. Manualne wykończenie krawędzi jest zalecane w przypadku dywanów ręcznie wiązanych oraz wykonanych z wełny. Dlaczego? Dywany wełniane posiadają piękne, matowe runo, natomiast do maszynowego obszycia brzegów tkanin używa się błyszczących nici z polipropylenu, więc efekt finalny takiej metamorfozy często mija się z oczekiwaniami klientów.

Z usługi ręcznego obszywania warto także skorzystać, jeśli dywan lub wykładzina posiada sztywny i kruchy spód – taki podkład albo uległby całkowitemu zniszczeniu podczas maszynowej obróbki albo jego obszyte fragmenty odpadłyby po paru miesiącach razem z dekoracyjnym ściegiem.

Ręczne obszywanie dywanu czy wykładziny jest wprawdzie nieco droższe niż maszynowe, ale też bardziej spersonalizowane i trwałe. Dzięki tej metodzie profesjonalista jest również w stanie odzyskać pierwotny kształt ręcznie tkanego pokrycia podłogowego, które z powodu braku obszycia przestało przypominać prostokąt, a jego boki lekko się pofalowały.

 

Imitujący naturalną skórę dywan poliestrowy Timmy F 0,6/0,9 T-FC9

 

Imitujący naturalną skórę dywan poliestrowy Timmy F 0,6/0,9 T-FC9

 

Obszywanie dywanu lub wykładziny w domu – czy warto spróbować?

Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy wolnym czasem i cierpliwością. Trzeba się także liczyć z tym, że efekt naszej pracy będzie daleki od ideału, chyba że mamy już wprawę w obszywaniu wykładziny czy innego pokrycia podłogowego. Jeśli natomiast chodzi o samą oszczędność, to zwykle nie jest ona zbyt duża, biorąc pod uwagę, że usługa obszycia chodników, wykładzin czy dywanów to koszt rzędu od kilku do kilkunastu złotych za metr bieżący tkaniny (nowy dywan czy wykładzinę zamawianą u producenta klienci mogą obszyć za jeszcze mniejsze pieniądze).

Ręczne obszywanie dywanów we własnym zakresie mija się natomiast z celem w sytuacji, kiedy chcemy odnowić dywan szybko, sprawnie i bez problemu. Oddając dywan czy wykładzinę w ręce profesjonalnej firmy, zyskujemy pewność, że usługę wykonają osoby z doświadczeniem, posiadające odpowiednie narzędzia i wiedzę. Dzięki temu tkanina będzie wykończona równo, a obszycie wytrzyma nawet kilka do kilkunastu lat. Co więcej, nie trzeba samodzielnie szukać i kupować nici, ponieważ będzie posiadał je wybrany zakład krawiecki.

Oczywiście nie warto podejmować się ręcznego obszywania dywanu czy wykładziny syntetycznej – ze względu na wspomniane już właściwości brzegi takiego produktu wykańcza się wyłącznie maszynowo.

 

Obszycie dywanu czy wykładziny możesz zlewać się z kolorystycznie runem, przez co mniej rzuca się w oczy (model Arven 1,6/2,3)

 

Wykładzinę dywanową możesz przyciąć i obszyć, zamieniając ją w ten sposób w stylowy dywan (4M Alabama 720)

 

Obszywanie brzegów dekoracyjną taśmą

Znacznie łatwiej jest wykończyć zniszczone boki dywanu czy wykładziny przy użyciu bordiury, czyli ozdobnej taśmy. Takie obszycie wygląda bardzo elegancko i potrafi całkowicie zmienić wygląd pokrycia podłogowego – kolorowa lamówka ożywi jednolity nowoczesny dywan i przy okazji odświeży wygląd wnętrza. Do wyboru są przeróżne taśmy dostępne w ofercie pasmanterii i zakładów krawieckich – wykonane z bawełny, polipropylenu czy poliestru, welurowe, a nawet imitujące skórę. Część z nich jest aksamitna w dotyku i posiada efektowny połysk, inne mają matową powierzchnię oraz strukturę plecionki, więc pasują bardziej do mieszkań w stylu skandynawskim czy boho.

 

jak obszyć dywan w domu?

 

Jak samodzielnie wykończyć brzegi dywanu czy wykładziny?

Wykończenie brzegów tkaniny taśmą ozdobną wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowane ani nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy przygotować sobie: duże i ostre nożyce, żelazko oraz taśmę wykończeniową z klejem (produkt ten sprzedawany jest w specjalistycznych sklepach).

Najpierw trzeba przyciąć dywan nożyczkami – aby zrobić to dokładnie i równo, najlepiej jest zaznaczyć miejsce cięcia na odwrocie. Teoretycznie można obszyć materiał o dowolnie wybranym kształcie, ale dla osoby bez doświadczenia będzie to spore wyznanie. Po obcięciu krawędzi pokrycie podłogowe należy uprać lub oddać do pralni, żeby pozbyć się luźnych nitek.

Kolejnym krokiem jest ozdobienie brzegów dywanu przy pomocy taśmy z klejem. Po jej zgięciu i zawinięciu wokół krawędzi dywanu, należy zaprasować ją z obu stron żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Znajdujący się na taśmie termoczuły klej zespoli ze sobą obie powierzchnie na tyle mocno, że lamówka nie odklei się nawet podczas prania jej w temperaturze 40 stopni. Gotowe!

W taki sam sposób można dać drugie życie wykładzinie, zamieniając ją w modny dywan.

 

jak obszyć dywan w domowym zaciszu?

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jaki dywan do salonu? Poznaj trendy na 2022 rok! Jaki dywan do salonu? Poznaj trendy na 2022 rok!
Jak wyprać dywan - sprawdzone sposoby na pozbycie się plam Jak wyprać dywan - sprawdzone sposoby na pozbycie się plam
Klasyka, która zawsze się obroni — najmodniejsze dywany do salonu Klasyka, która zawsze się obroni — najmodniejsze dywany do salonu

 

Powrót