Jak obudować basen stelażowy? Podpowiadamy ciekawe rozwiązania

22.02.2022

Baseny stelażowe to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań — duże, stabilne i wytrzymałe, zapewniają rozrywkę i wypoczynek całej rodzinie! Wielu przyznaje jednak, że duże konstrukcje, z często widocznymi ramami, stojącą obok pompą i innymi tego typu elementami, nieco zaburzają estetykę ogrodu. Doskonałym sposobem na zniwelowanie tego efektu jest obudowanie basenu stelażowego. Jak to rozbić skutecznie i atrakcyjnie?

 

rodzina w basenie

 


W tym artykule:

1. Basen stelażowy — świetny sposób na relaks w ogrodzie!

2. Dlaczego warto obudować basen stelażowy?

3. Gdzie postawić basen stelażowy?

4. Jak obudować basen stelażowy?

5. Basen wbudowany w ziemię

6. Basen wolnostojący



 

Relaks w ogrodzie

 

Basen stelażowy — świetny sposób na relaks w ogrodzie!

Zakup basenu przydomowego to obecnie znacznie mniej kosztowna inwestycja niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nowoczesne baseny stelażowe bazują na systemie połączonych ze sobą rurek — mocnych i odpornych na duże obciążenia. Stelaż ramowy nadaje konstrukcji kształt, a ścianom wykonanym z kilku warstw wytrzymałego winylu — stabilność. Do budowy basenu w naszym ogrodzie nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia — chyba, że jego powierzchnia przekracza 50 m2. Zasadniczo jest to bowiem konstrukcja wolnostojąca, którą można w każdej chwili złożyć i schować do garażu czy szopy.

 

Właściciele małych działek oraz osoby, które korzystają z basenu np. tylko z okazji wizyty wnuków, mogą zdecydować się na inne rozwiązania. To przede wszystkim dużo mniejsze niż stelażowe baseny nadmuchiwane - idealne dla najmłodszych. Z kolei rozporowe baseny rozkładają się równie łatwo, za to swobodnie mogą z nich korzystać także dorośli. Nieco mniejsze od stelażowych, wyróżniają się niższą ceną.

 

Dlaczego warto obudować basen stelażowy?

Obudowa basenu stelażowego niesie sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest wspomniana na wstępie estetyka. W zależności od preferencji możemy stworzyć atrakcyjny wizualnie element przestrzeni, świetnie wkomponowujący się w design ogrodu. Poza tym obudowanie basenu ułatwia jego użytkowanie — zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

 

Prostokątny basen ze stelażem

 

Gdzie postawić basen stelażowy?

Zanim rozłożymy basen i zaczniemy jego obudowę, ustalmy najlepsze miejsce dla takiej konstrukcji. Powinna to być przestrzeń dobrze nasłoneczniona. Najlepiej, by w pobliżu nie było drzew i krzewów z długimi, wystającymi gałęziami — opadające liście i inne nieczystości szybko zabrudziłyby wodę, a w razie wichury gruba gałąź mogłaby nawet uszkodzić basen.

Do basenu należy podłączyć pompę filtrującą. W tym celu potrzebujemy źródła zasilania, jednak pamiętajmy, by nie stawiać konstrukcji zbyt blisko napięcia elektrycznego. Koniecznie też zapewnijmy domownikom przestrzeń do swobodnego użytkowania basenu. Wokół ramy stelaża zostawmy minimum 50 cm miejsca. Ułatwi to również obudowanie basenu stelażowego.

 

Jak obudować basen stelażowy?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak obudować basen stelażowy pod kątem designu, pomyśl o względach praktycznych. Do wyboru masz dwa rozwiązania: wbudowanie basenu w głąb gruntu lub postawienie go jako obiekt wolnostojący.

Pierwsza opcja sprawdza się szczególnie wtedy, gdy z basenu korzystają dzieci. Wbudowany stelaż basenu uczyni go niższym i bardziej stabilnym. Dzięki temu uzyskamy efekt tradycyjnego basenu wykopanego w ziemię. Druga opcja świetnie się prezentuje. To może być np. basen stelażowy otoczony drewnianą balustradą. Aby ułatwić jego eksploatację, być może będziemy musieli wykonać schody.

 

Basen wbudowany w ziemię

Zaczynamy od przygotowania otworu w ziemi — powinien być pół metra szerszy i dłuższy niż sam basen. Ciekawym rozwiązaniem jest zrównanie wysokości basenu z poziomem gruntu. Należy pamiętać, by nie stawiać basenów na piasku. Niewłaściwe podłoże może znacząco skrócić czas eksploatacji zbiornika. Nawet na dobrze utwardzonym fundamencie basen może osuwać się w głąb ziemi. Dlatego to ważne, by gleba w wybranym miejscu była dość twarda.

Basen w ogrodzie musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń. W wykonanej niecce trzeba zmieścić pompę filtrującą wraz z akcesoriami. Kolejny krok to utwardzenie otworu. Najlepiej użyć do tego sklejki szalunkowej lub odpowiednio zaimpregnowanych drewnianych belek. Basen stelażowy należy ustawić na twardym podłożu — posłużą do tego np. betonowe bloczki fundamentowe. Na tym etapie warto pomyśleć o dodatkowej izolacji termicznej — zapewnią ją ułożone jedna przy drugiej płyty XPS. Na koniec tak rozłożony basen zalewamy betonem lub murujemy z pustaków betonowych.

Do wbudowanego w ziemię basenu stelażowego znacznie łatwiej zamontować akcesoria basenowedrabinki, trampoliny itp.

Basen w ogrodzie wbudowany w ziemię ma też swoje wady. Największa z nich to brak możliwości złożenia zbiornika i schowania go na zimę. Narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, może szybciej ulec zniszczeniu. Aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność, warto wybrać baseny na stalowej konstrukcji.

 

Basen metalowy Hydrium jako przedłużenie tarasu

 

Basen wolnostojący

Jeśli chcemy uniknąć wykopywania dodatkowego otworu, a przy tym zależy nam, by relaks w ogrodzie szedł w parze z atrakcyjnym wyglądem samej konstrukcji, pozostawmy ją wolnostojącą. Najprostszym rozwiązaniem jest wspomniane wcześniej rozłożenie basenu i ułożenie wokół niego drewnianej balustrady. Tak obudowany basen świetnie się prezentuje — z powodzeniem może stanowić np. przedłużenie tarasu.

 

Zaczynamy od przygotowania podłoża zabudowy basenu. Fundament powinien mieć powierzchnię większą przynajmniej o 50 cm z każdej strony niż zbiornik. Co 1,5 metra rozmieszczamy podpory stelaża. Następnie przytwierdzamy do niego drewniane deski — można użyć do tego desek tarasowych. Najlepiej, by tworząc jednolitą płaszczyznę, pokrywały całą obudowę. Kolor desek dobierzmy według własnego upodobania — ciekawie prezentują się zarówno barwy naturalnego drewna, jak i odważne kolory, np. żółty czy czerwony. Zwróćmy przy tym uwagę, aby wybrana farba bądź lakier wykazywały właściwości wodoodporne.

Warto przy tym pamiętać, by baseny dziecięce, choć częściowo wkopać w ziemię. Zapewni to dodatkowe zabezpieczenie ścian, a przy tym taki basen można po usunięciu wody z powodzeniem schować na zimę. Obudowane baseny stelażowe muszą mieć w ściance drzwiczki, które zapewnią łatwy dostęp do pompy z filtrem. Pozwoli to m.in. na wymianę wkładów, a co za tym idzie zachowanie czystości wody. Nawet stosując chemię basenową, nie możemy zapominać o odpowiedniej filtracji.

Obok basenu stelażowego warto postawić basen z hydromasażem. Dostępne w naszym sklepie produkty wyróżniają się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Ścianki takiego zbiornika mogą mieć fakturę imitującą strukturę drewna, cegły, a nawet beton. Dzięki takiej różnorodności z łatwością dopasujemy jego wygląd do przestrzeni ogrodu.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

 

Dlaczego warto zdecydować się na basen prostokątny stelażowy?


Przegląd akcesoriów do basenu — sprawdź, jakie akcesoria basenowe będą najlepsze!


Jak wyczyścić basen z osadu? Praktyczne porady i wskazówki

Powrót