Jak odnowić starą szafę. Top 3 najlepszych sposobów na metamorfozę!

22.12.2021

Szafy to meble, które towarzyszą nam właściwie przez całe życie. Choć może na co dzień tego nie zauważamy, pomagają zorganizować nam przestrzeń i utrzymać porządek w domu. Szafy do salonu, szafy do sypialni, szafy do przedpokoju i garderoby, meble, bez których trudno wyobrazić sobie mieszkanie. Często służą nam przez długie lata, tracąc na wartości i jakości. A gdyby tak spróbować odnowić starą wysłużoną szafę i przywrócić jej dawną świetność? Wydaje się niemożliwe? A jednak! Nie dość, że jest to możliwe, to dodatkowo wcale nie takie trudne. Stare meble mogą zyskać drugie życie i służyć nam przez kolejne lata!


W tym artykule:

1. Jak odnowić starą szafę? Jaką technikę renowacji wybrać?

2. Materiały i narzędzia potrzebne do renowacji szafy

3. Renowacja starej szafy krok po kroku

- Krok 1. Przygotowanie mebla

- Krok 2. Usuń stare powłoki malarskie

- Krok 3. Uzupełnij ubytki

- Krok 4. Wykończenie


 


Jeśli jesteś ciekaw jak odnowić starą szafę? Czy odnowienie starej szafy nie jest zbyt kosztowne i czasochłonne? I w końcu jaka technikę wybrać do renowacji? Sprawdź koniecznie porady naszych fachowców. Specjalnie dla Ciebie przygotowali krótki poradnik, w którym podpowiadają jak odnowić szafę przesuwną lub klasycznie otwieraną, a może przy okazji również inne stare meble, które od lat Ci służą.

 

Jak odnowić  stare meble?


Jak odnowić starą szafę? Jaką technikę renowacji wybrać?

Stare meble odnowić można na kilka sposobów. Do tych najbardziej znanych należą:

  • malowanie;
  • oklejanie;
  • tapicerowanie;
  • designerskie postarzanie.

Który sposób wybrać? To w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na odświeżeniu wyglądu, wystarczy malowanie szafy i nadstawki do szafy. Dla osiągnięcia ciekawszego efektu i radykalnej zmiany warto wybrać oklejanie lub tapicerowanie.

W sklepach budowlanych znajdziesz duży wybór oklein i tapet, które pomogą Ci odnowić drzwi szafy oraz jej korpus. Podobny efekt uzyskasz, wykorzystując panele tapicerowane, które są prawdziwym hitem nadchodzącego sezonu. Oklejenie frontów mebli panelami tapicerowanymi, to z pewnością rozwiązanie nowoczesne i designerskie.

Ostatnim sposobem jest postarzanie mebli. Ta technika służy do celowego przecierania i matowienie mebli, które ma sprawić, że będą wyglądały na starsze i bardziej stylowe. Postarzanie mebli jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy wnętrze zaaranżowane zostało w stylu retro lub loft. Zabieg podkreśli jeszcze bardziej charakter wystroju i wydobędzie jego piękno.

 

stara szafa -  jasne pomieszczenie


Materiały i narzędzia potrzebne do renowacji szafy

Bez względu na to, którą technikę wybierzesz, musisz zaopatrzyć się w materiały, narzędzia i przedmioty niezbędne do wykonania zadania. Potrzebne Ci będą:

  • drobnoziarnisty papier ścierny;
  • farba do malowania drewna;
  • tapeta lub inna okleina;
  • lakier lub bejca;
  • pędzle, wałek, taśma malarska;
  • akcesoria do szafy tj.: nowe uchwyty i nóżki;

Bez względu na to czy odnawiasz szafy pokojowe, szafy do przedpokoju czy garderoby, wymieniony zestaw materiałów i narzędzi będzie i uniwersalny.

 

Szafa pomalowana na biało, tekstylia w szafie


Renowacja starej szafy krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie mebla

Prace renowacyjne należy zacząć od przygotowania szafy oraz samego miejsca, w którym będą przeprowadzane. Niestety nie każdy posiada warsztat, czy choćby garaż, który mógłby mu posłużyć jako miejsce do pracy. Większość renowację przeprowadza bezpośrednio w domu. Jeśli tak to pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie podłogi oraz wszystkich mebli, które znajdują się w pobliżu szafy. Szkoda, by przy okazji remontu jednego mebla uszkodzić lub zniszczyć drugi.

Zacznij od zdemontowania w starej szafie uchwytów, wyciągnięcia półek i ewentualnych szuflad. Wysuń również kontenerki do szafy jeśli takie posiadasz. Jeśli to możliwe, zdejmij również drzwi z zawiasów. Kolejno bardzo dokładnie obejrzyj powierzchnię mebla.

Jeśli zauważysz małe charakterystyczne dziurki, w każdy otwór wstrzyknij preparat przeciwko kornikom. Pomoże Ci to pozbyć się z drewna nieproszonych gości i zabezpieczyć szafę na przyszłość. Użycie środka przeciw kornikom wymaga cierpliwości. Preparat działa około 2 dni. W tym czasie lepiej nie podejmować kolejnych kroków renowacyjnych. Po dwóch dniach umyj dokładnie mebel i kontynuuj pracę.

 

Szafa przed malowaniem


Krok 2. Usuń stare powłoki malarskie

Drugi krok, to usunięcie starych powłok malarskich — farby lub lakieru. Będzie Ci do tego potrzebny papier ścierny lub szlifierka. Szlifierka z pewnością przyspieszy pracę, ale jej działanie może okazać się zbyt inwazyjne dla mebli pokrytych fornirem, czyli okleiną wykonaną z płatów cienkiego drewna. Jest ona wrażliwa na uszkodzenia, więc jeśli stwierdzisz, że mebel jest nią pokryty, lepiej będzie jeśli oszlifujesz go ręcznie. Wykonaj prace dokładnie i starannie, od tego bowiem zależy efekt końcowy renowacji. Gdy skończysz szlifowanie, przetrzyj całą powierzchnię benzyną ekstrakcyjna lub denaturatem.

 

Szafa we wnętrzu pokoju dziecięcego produkty Merkury Market - sklep online


Krok 3. Uzupełnij ubytki

Aby precyzyjnie odnowić szafę, w kolejnej części prac należy uzupełnić wszystkie ubytki, skazy, pęknięcia i zarysowania, które powstały na jej powierzchni na przestrzeni lat. Wszystkie wyszczerbienia i nierówności wypełnij specjalną masą szpachlową do drewna. Masa szpachlowa dostępna jest w większości sklepów meblowych i budowlanych. Idealnie naprawia drewno, maskuje ubytki i drobne nierówności, które powstają na jego powierzchni z upływem czasu.

Nałóż wybrany produkt na powierzchnie meble za pomocą szpachelki. Po wyschnięciu delikatnie wygładź ją drobnoziarnistym papierem ściernym i oczyść powierzchnię. Aby skutecznie i efektownie odnowić szafę, nie należy pomijać tego etapu pracy. Ubytki, które pozostawisz nienaprawione mogą zepsuć efekt końcowy renowacji.

 

Krok 4. Wykończenie

Jeśli zdecydujesz się zmienić kolor starej szafy do sypialni i przemalować ją na modny nowoczesny kolor, musisz koniecznie pamiętać o tym, by wybrać odpowiednią farbę. Szukaj produktów dedykowanych do drewnianych powierzchni, możesz użyć farb kredowych, lub pomalować mebel na wysoki połysk przy użyciu farby i lakieru. Wygląd mebla możesz odmienić, używając bejcy lub lakierobejcy, ten zabieg pomoże w eksponować naturalne piękno drewnianych mebli.

W tym miejscu bardzo często nasuwa się pytanie, ile razy należy pomalować mebel? To zależy od dwóch czynników jakości farby oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Oczywiście najlepiej będzie się prezentowała szafa pomalowana dwukrotnie. Jeśli jednak chcesz w rezultacie otrzymać mebel o wyglądzie lekko postarzonym, nie maluj zbyt dokładnie. Delikatne prześwity możesz dodatkowo wzmocnić, przecierając gdzieniegdzie farbę papierem ściernym drobnoziarnistym.

Efekt postarzanego drewna to obecnie bardzo modny sposób na zmianę wyglądu różne drewnianych mebli.

Drugim bardzo ciekawym sposobem na odnowienie szafy do przedpokoju, salonu lub sypialni jest jej odklejenie. Wykorzystać do tego możesz różnobarwne tapety, okleiny lub panele tapicerowane. Oklejając z szafę, odmienisz całkowicie jej dotychczasowe wygląd i sprawisz, że stanie się prawdziwą ozdobą w pomieszczeniu, które za aranżuje.

 

Biała farba do mebli - srebrne gałki i wieszaki - tapeta w kwiaty

 

Dla miłośników majsterkowania mamy jeszcze jedno bardzo ciekawą propozycję, która pomoże wysłużoną starą szafę zamienić w designerskie i bardzo stylowy mebel.

Decoupage to technika oklejania drewnianych mebli oraz drobnych przedmiotów użytku codziennego i w ten sposób nadawania im zupełnie nowego wyglądu. Szafa odnowiona techniką decoupage to będzie idealną ozdobą do wnętrz w rustykalnym i prowansalskim stylu.

Pamiętaj, że odnawianie powinno być wcześniej przemyślane i zaplanowane. Mebel swojej nowej odsłonie powinien pasować do wystroju pomieszczenia i całości aranżacji.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak układać ubrania w głębokiej szafie — organizacja szafy Jak układać ubrania w głębokiej szafie — organizacja szafy
szafa jak garderoba Szafa jak garderoba
 Szafa na całą ścianę — na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie? Szafa na całą ścianę — na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie?

 

Powrót