Jak odnowić stare meble drewniane

07.12.2021

Fotel po babci, stół z wczesnego PRL-u, biurko zniszczone, ale wysokiej jakości - stare meble mogą mieć dużą wartość, nie tylko sentymentalną. Zamiast je wymieniać, możesz dać im nowe życie! Renowacja mebli drewnianych to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale też ekologiczne. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo, by zyskały nowy, estetyczny wygląd i stały się we wnętrzu nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też znakomitą ozdobą.


W tym artykule:

1. Renowacja mebli drewnianych

2. Od czego zacząć odnawianie mebli?

3. Renowacja mebli - krok po kroku

4. Renowacja mebli drewnianych - krok drugi

5. Odnowione meble w nowoczesnym wydaniu



 

Renowacja mebli drewnianych

Odnawianie starych mebli to nie tylko sposób na życie w stylu less waste - to też doskonały sposób na spędzenie wolnego czas. Choć to czynność pracochłonna i wymagająca cierpliwości, nie trzeba do niej posiadać specjalistycznych umiejętności. Kluczem do sukcesu jest dokładność i przestrzeganie kilku zasad renowacji mebli.

 

Inspiracja: jak pomalować stare meble

 

Zanim zaczniesz pracę, musisz się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim uczciwie oceń stan swoich drewnianych mebli. Pozwoli to określić zakres wymaganych działań, a co za tym idzie m.in. przygotować odpowiednie narzędzia i materiały.

Następnie odpowiedz sobie na pytanie, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy preferujesz wysoki połysk, czy raczej matowe powierzchnie? Lubisz meble drewniane w stylu rustykalnym, retro, klasycznym, glamour? Wolisz naturalny rysunek drewna czy gładkie powierzchnie w odważnych kolorach? Lepiej wcześniej od początku do końca zaplanować renowację mebli drewnianych aż do ostatecznego efektu - zmiana koncepcji w środku prac może być problematyczna.

Odpowiednie przygotowanie wymaga zgromadzenia narzędzi i materiałów. W zależności od stanu, w jakim jest komoda drewniana czy inny mebel, mogą być potrzebne:

  • papier ścierny - gruboziarnisty i drobnoziarnisty
  • szlifierka
  • wiertarko-wkrętarka
  • szpachla
  • masa szpachlowa
  • impregnat
  • podkład lub grunt
  • klej Wikol
  • farba do mebli drewnianych
  • lakier
  • bejca
  • lakierobejca
  • olej do drewna
  • szmatka
  • pędzle i wałki
  • maska
  • okulary ochronne

Wiele też zależy od tego, jakie meble planujesz odnowić. Więcej pracy wymagają np. komplety stół i krzesła drewniane, a zdecydowanie mniej - małe wieszaki drewniane. Trzeba też wybrać między szlifierką oscylacyjną, mimośrodową itp.

Od czego zacząć odnawianie mebli?

Zanim rozpoczniesz odnawianie mebli drewnianych, przygotuj sobie odpowiednie miejsce. Stoły drewniane i inne meble najlepiej szlifować i malować na świeżym powietrzu. Jeśli planujesz przeznaczyć na to więcej niż jeden dzień, zadbaj o możliwość przeniesienia starych mebli np. do garażu . Podłogę zabezpiecz folią. Wynieś też inne przedmioty, aby nie uległy zapyleniu.

Aby renowacja mebla przyniosła oczekiwany efekt, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni. Krzesła drewniane i inne drewniane meble trzeba najpierw odkurzyć, wyczyścić miękką szmatką i odtłuścić. Oczywiście wszystko zależy od stanu powierzchni mebli.

Powierzchnia mebla musi zostać oczyszczona ze starych powłok za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Szlifuj ją bardzo dokładnie - szczególnie, gdy chcesz zachować naturalny wygląd drewna i wyeksponować rysunek usłojenia. Na szlifowanej powierzchni nie może być starej warstwy lakieru. Pozbawioną farby wystarczy zmatowić papierem ściernym o granulacji co najmniej 120.

Po zeszlifowaniu drewna należy jego powierzchnię dokładnie odkurzyć. Warto przy okazji wyczyścić pozostałe elementy w pomieszczeniu, ponieważ z pewnością się zapyliły!

Renowacja mebli - krok po kroku

Po szlifowaniu widzisz surowe drewno - pora na ocenę, czy odnawiane łóżko drewniane, toaletka drewniana bądź inny mebel nie zyskał przez lata niechcianych lokatorów. Obecność korników poznasz po drobnych otworach na jego powierzchni. Eksmisja insektów to dość trudne zadanie, dlatego lepiej wykorzystać do tego specjalne preparaty. Środki chemiczne należy nałożyć na powierzchnię mebla, owinąć folią i pozostawić na noc.

Szafy drewniane i inne przedmioty z litego drewna mogą mieć różne pęknięcia i ubytki. Należy je uzupełnić przy użyciu masy szpachlowej. Za pomocą szpachli nałóż preparat, tak by wniknął w głąb drewna - w otwory i wyszczerbienia. Pozostaw na wyschnięcia, a następnie oszlifuj i odpyl.

 

Inspiracja: jak odnowić meble drewniane

 

Renowacja mebli drewnianych - krok drugi

Czas, by starym meblom nadać nowy wygląd! Wiekowe szafki nocne drewniane mogą zyskać wygląd nowych mebli lub stać się niebanalnym elementem wyposażenia wnętrza w stylu retro czy vintage. Wcześniej przygotowaną powierzchnię trzeba zabezpieczyć - lakierem pokładowym, impregnatem lub olejem. Warstwę ochronną można też wykonać z użyciem bejcy lub lakierobejcy.

Drewniane elementy pomaluj lakierem podkładowym lub innym preparatem za pomocą pędzla. W przypadku oleju można też użyć specjalnych tamponów. Przed przystąpieniem do malowania warto jednak przeczytać instrukcję producenta.

Lakiery wodne czy lakiery rozpuszczalnikowe zapewniają ochronę elementów drewnianych. Jednak preparat zabezpiecza drewno tylko wtedy, gdy nakładany jest dokładnie i równomiernie. To czynność, z którą nie należy się śpieszyć! Szafki na buty drewniane itp. maluj powoli, aż do uzyskania równomiernej, jednolitej warstwy.

Podczas nakładania lakieru czy bejcy na powierzchnię mebli należy pamiętać o regularnym ścieraniu nadmiaru preparatu. Aby uzyskać lepszy efekt, pozostaw preparat do wyschnięcia - sprawdź w instrukcji producenta, ile czasu należy na to poświęcić. W razie potrzeby nałóż drugą warstwę.

 

Drewno - szlachetny materiał do renowacji

 

Odnowione meble w nowoczesnym wydaniu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest malowanie mebli farbą czy zastosowanie lakieru w zbliżonym odcieniu do naturalnego. W takim wydaniu wszystkie rodzaje drewna prezentują się atrakcyjnie. Niezależnie od tego, czy poddajesz renowacji wiekowe meble, czy np. stelaże drewniane, ich naturalny wygląd surowego drewna świetnie wpisze się w aranżacje zarówno nowoczesne, jak i klasyczne czy modne skandynawskie, rustykalne, retro czy vintage.

Alternatywną dla takiego rozwiązania jest renowacja mebli i malowanie ich farbą w odważnym kolorze. Butelkowa zieleń, czerwień, czerń czy pomarańcz - takie barwy świetnie prezentują się we wnętrzach w stylu modernistycznym czy pop art.

Uwaga! W przypadku mebli takich jak narożniki kuchenne drewniane czy inne elementy używane w kuchni, najlepiej zastosuj specjalne farby renowacyjne V33. Do tego typu materiałów niezbyt dobrze nadaje się farba kazeinowa. Na rynku dostępne są preparaty dedykowane odnawianym meblom kuchennym.

Odnowa mebli zniszczonych, ale wciąż w dobrym stanie pod względem konstrukcyjnym jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku elementów z litego, wysokiej jakości drewna. Takie prace przyniosą pożądany efekt także w wypadku mebli fornirowanych. To doskonały sposób, aby tchnąć w stare rzeczy nowe życie i niewielkim kosztem odświeżyć wygląd swojego mieszkania!


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Łóżka drewniane Podłogi drewniane
Powrót