Jak osłonić działkę od wiatru?

21.04.2023

Silne wiatry występują w niektórych częściach kraju o wiele mocniej niż w innych. Wietrzna pogoda zdarza się też częściej wiosną i jesienią, a przecież również w tych porach roku ogród jest miejscem relaksu, zabawy i odpoczynku. W obliczu silnych porywów wiatrów nie jest tak przyjemnie korzystać z ogrodu, duża prędkość wiatru może też nie służyć niektórym roślinom i może okazać się niebezpieczna dla stanu okazów oraz dla budynków. Jeśli zatem nie chcesz doświadczać silnych wiatrów, a na Twojej działce znajduje się z natury wietrzny ogród, warto zobaczyć, jak ograniczyć działanie wiatru i w jaki sposób osłonić miejsca wypoczynku od nieprzyjemnych podmuchów.

Jak osłonić działkę od wiatru?


W tym artykule:

1. Dlaczego ochrona przed wiatrem jest tak ważna?

2. Jak skutecznie osłonić działkę przed podmuchami wiatru?

3. Osłanianie ogrodu z pomocą roślin — pnącza, żywopłoty, krzewy i drzewa

4. Płoty i panele, czyli podział ogrodu w walce z wiatrem

5. Maty, taśmy i osłony — dodatkowa ochrona przed wiatrem

6. Mała architektura w walce z podmuchami wiatru — pergole, altany, trejaże

7. Jak zadbać o wietrzny ogród?



Dlaczego ochrona przed wiatrem jest tak ważna?

W przypadku bardzo silnych podmuchów wiatru ogród może stać się miejscem, w którym będzie się wypoczywało mniej przyjemnie. Działanie silnych wiatrów może też uszkodzić zarówno rośliny, jak i elementy małej architektury, meble, a nawet budynki. Zagrożenia silnym wiatrem nie są stałe, jednak warto się zabezpieczyć wtedy, gdy wiatry często wieją na naszym podwórku.

Prędkość wiatru można zredukować na kilka sposobów i nie oznacza to wcale bardzo kosztownych zabiegów lub nieestetycznych rozwiązań. W walce z silnymi podmuchami wiatru pomogą naturalne sposoby i sprytne zabiegi aranżacyjne.

Dlaczego ochrona przed wiatrem jest tak ważna?

Jak skutecznie osłonić działkę przed podmuchami wiatru?

Wietrzny ogród da się opanować! Do sposobów ograniczania prędkości wiatru należeć będą na pewno: montowanie osłon oraz odpowiednia aranżacja ogrodu. Osłony trwałe, tymczasowe oraz osłony naturalne i sztuczne to główni pomocnicy w walce z silnymi wiatrami.

Szkód i nieprzyjemności spowodowanych silnymi wiatrami czasami nie da się uniknąć, ale można z powodzeniem je ograniczyć. Zobacz nasze pomysły na ograniczenie silnych podmuchów wiatru.

Osłanianie ogrodu z pomocą roślin — pnącza, żywopłoty, krzewy i drzewa

Rośliny to naturalna osłona przed wiatrem, zanieczyszczeniami, intruzami oraz nieprzyjemnym widokiem. Odpowiednio gęste i wysokie nasadzenia będą w stanie oprzeć się nieprzyjemnym skutkom silnych podmuchów wiatru. Prędkość wiatru będzie też znacznie zmniejszona dzięki zaporom z roślin.

Jako zaporę posadzić możesz krzewy i drzewa, a także pnącza na odpowiednich stelażach. Krzewy i drzewa poprowadzić możesz jako żywopłoty lub swobodne, nieformowane w żaden sposób nasadzenia. Do stworzenia zapory nadaje się większość roślin, które są w pełni mrozoodporne. Gatunki i odmiany bardziej podatne na mróz mogą przemarzać w czasie silnych wiosennych lub jesiennych wiatrów.

Z roślin możesz stworzyć naprawdę okazałe zapory, które będą miały kilka lub nawet kilkanaście metrów wysokości! Szpaler wysokich drzew zdecydowanie będzie idealną zaporą przed silnym wiatrem.

Pamiętaj, że rośliny nie są rozwiązaniem na wiatr, którego efekty widoczne są od razu. Pierwsze kilka lat to pielęgnacja roślin, osłanianie ich od wiatru i dbanie o ich wzrost. W tym czasie warto zastosować inne typy osłon zarówno trwałych, jak i tymczasowych. Gdy rośliny będą wystarczająco duże i silne, odwdzięczą się za wcześniejszą troskę, skutecznie osłaniając dom i mieszkańców przed wiatrem.

W roli osłon naturalnych świetnie sprawdzą się żywotniki (czyli popularne tuje), świerk pospolity, judaszowiec kanadyjski, orzech włoski lub sosna żółta. Do ciekawych gatunków drzew należą też cedry czerwone. Unikaj z kolei sadzenia topoli, które z natury mają krótki czas życia i są dość łamliwe, zatem po kilkunastu latach będą stanowiły zagrożenie dla domu.

Płoty i panele, czyli podział ogrodu w walce z wiatrem

W walce z siłą dużego naporu wiatru można walczyć też, stosując osłony trwałe sztuczne. W tej roli świetnie sprawdzą się płoty i panele. Tam, gdzie wieją silne wiatry, można osłonić teren z pomocą nieco wyższych paneli. Płoty i panele mogą być wykonane z różnych materiałów, najpopularniejszym jest na pewno drewno, które będzie nie tylko solidnym rozwiązaniem, ale również estetyczną opcją do każdego ogrodu. Stosuje się też zapory z betonu oraz kamienia.

Jeśli szukasz bardziej naturalnych rozwiązań, możesz płot lub panele upiększyć pnączami. Pnącza będą estetycznie wspinać się po płotach, zatem ogród zyska dodatkowy, atrakcyjny element, a ponadto bonusową osłonę od wiatru.

Maty, taśmy i osłony — dodatkowa ochrona przed wiatrem

Gdy zapowiadają prognozy silnego wiatru, warto pomyśleć o dodatkowych osłonach. Nasadzenia wzdłuż ogrodzenia oraz płoty i panele można dodatkowo uzupełnić matami, taśmami i tymczasowymi osłonami. Dodatkowo zabezpieczone osłony trwałe będą w czasie silnych wiatrów skuteczniejsze.

Maty i osłony mogą być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej stosuje się bambus, trzcinę lub słomę. Od porywistych wiatrów ochronić może też mata lub taśma wykonana ze sztucznych materiałów. Wybierz takie produkty, które w odpowiedni sposób dopasują się do przestrzeni tak, by projekt ogrodu był zawsze atrakcyjny.

Mała architektura w walce z podmuchami wiatru — pergole, altany, trejaże

Do osłonięcia ogrodu, a zwłaszcza fragmentów ogrodu, w którym się wypoczywa lub spędza czas wolny, można użyć także małej architektury. Pergole, altanki oraz trejaże to mała architektura w ogrodzie, która jest w stanie w skuteczny sposób ograniczyć nieprzyjemne podmuchy wiatru, dzięki czemu wypoczywanie w ogrodzie będzie możliwe.

Pamiętaj, że elementy małej architektury, które mają oprzeć się podmuchom wiatru, muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez solidne fundamenty. W wyjątkowo wietrznym ogrodzie jest to szczególnie ważne.

Mała architektura w walce z podmuchami wiatru — pergole, altany, trejaże

Jak zadbać o wietrzny ogród?

Wietrzny ogród to miejsce, w którym wiatr wieje szczególnie mono. O osłonięciu ogrodu przed silnym wiatrem należy pomyśleć jak najwcześniej — odpowiednie zabiegi sprawią, że wietrzny ogród przestanie być nieprzyjemny i stanie się zaciszny i bezpieczniejszy. Zastosuj osłony trwałe i tymczasowe oraz szereg osłon naturalnych, jak również sztucznych. Nie bój się łączyć ze sobą różnych typów rozwiązań tak, by zmaksymalizować pozytywne skutki.

Pamiętaj, że silny wiatr może być naprawdę niebezpieczny. Jeśli prognozy przewidują wyjątkowe wichury, zabezpiecz okazy roślin i małej architektury, schowaj elementy, które mogą być porwane przez wiatr oraz zabezpiecz meble ogrodowe. Ewentualne zniszczenia roślin staraj się usuwać na bieżąco — złamane konary i gałęzie powinny być obcinane i usuwane tak, by roślina mogła jak najszybciej wrócić do dobrego stanu.


Zainspiruj się!


Domek narzędziowy drewniany czy metalowy lub plastikowy


Montaż desek tarasowych


Jak zamontować zasłony w altanie ogrodowej?


 

Powrót