Jak oświetlić łazienkę - sposób na piękne i funkcjonalne wnętrze!

25.02.2022

Dobrze zaplanowane oświetlenie łazienki nie tylko spełnia rolę praktyczną, ale też pięknie ozdabia wnętrze. Aby uzyskać atrakcyjny efekt, musimy umieścić w niej kilka różnych źródeł światła. Przy tym koniecznie pamiętajmy, że w takim pomieszczeniu panują specyficzne warunki, dlatego trzeba wybrać świetlówki o wysokiej klasie wodoodporności. Sprawdź, jak oświetlić łazienkę, by była nie tylko elegancka, ale też bezpieczna!

 

 


W tym artykule:

1. Oświetlenie ogólne

2. Oświetlenie lustra

3. Oświetlenie dekoracyjne

4. Barwa światła w łazience

5. Kwestie techniczne



 

 

Oświetlenie ogólne

Każda łazienka potrzebuje głównego źródła światła. Zarówno małe, jak i większe pomieszczenia wymagają oświetlenia ogólnego. W tej roli świetnie sprawdzi się oprawa typu plafoniera umieszczona na środku sufitu. Najlepiej zastosować do niej energooszczędną świetlówkę kompaktową lub żarówki tradycyjne.

 


Polecany artykuł: Jaki dywan do szarej kanapy? Sprawdź najatrakcyjniejsze propozycje na 2022!


 

Jeśli mamy w łazience podwieszany sufit - całkowicie lub częściowo obniżony - pomyślmy o oświetleniu punktowym. Oświetlenie łazienkowe sufitowe wbudowuje się je w przestrzeń pomiędzy sufitem w łazience a stropem właściwym. Oświetlenie punktowe daje bardzo atrakcyjny wizualnie efekt i pozwala na dostosowanie źródła światła do specyfiki pomieszczenia. Na suficie podwieszanym najlepiej zastosować świetlówki kompaktowe, żarówki tradycyjne lub halogenowe.

A co wtedy, gdy wydzielona ściankami łazienka tworzy pewnego rodzaju dwie przestrzenie w jednym wnętrzu? W takim wypadku warto zastosować dwie oprawy oświetlenia ogólnego. Niekoniecznie muszą być takie sam - w mniejszej przestrzeni może znaleźć się np. mała lampa, a w większym - kinkiety. Powinny być jednak na tyle duże, by dobrze rozjaśnić wnętrze. W przypadku łazienek tego typu rodzaje oświetlenia można też łączyć ze sobą - w jednej części zastosować plafonierę, a w drugiej oprawy wpuszczane w suficie.

 

 

Oświetlenie lustra

Lustro pełni w łazience niezwykle ważną rolę. Służy nam ono do wykonywania makijażu, golenia, poprawiania fryzury i wielu innych codziennych czynności higienicznych i kosmetycznych. Nawet jeśli mamy stosunkowo małą łazienkę, koniecznie zadbajmy o dodatkowe oświetlenie lustra. Musi ono być tak nakierowane, aby wyraźnie oświetlało twarz, ale nie powodowało cieni i refleksów. Rezygnacja z tego elementu wyposażenia łazienki jest bardzo złym pomysłem - światło ogólne padające z tyłu w zasadzie uniemożliwi precyzyjne wykonanie koniecznych czynności.

 


Polecany artykuł: Very Peri – kolor roku 2022! Jak wygląda i jak go aranżować w różnych wnętrzach?


 

Do oświetlenia lustra można wykorzystać pojedynczą oprawę znajdującą się nad nim. To najprostsze, choć niestety nie optymalne rozwiązanie. Najlepiej bowiem, by żarówki halogenowe znajdowały się po obu stronach lustra - na wysokości wzroku i blisko oczu. Czy takie lampy łazienkowe ścienne nie będą razić? Nie, jeśli wybierzemy produkty posiadające osłony silnie rozpraszające światło - wykonane ze szkła bądź tworzywa sztucznego. Odpowiednie oświetlenie znajdziemy w sklepie na dziale łazienkowym.

Zamiast tradycyjnego oświetlenia można wybrać lustro ze wbudowaną na jego powierzchni oprawą oświetleniową. Uruchamia się je za pomocą małego, wbudowanego włącznika - klasycznego lub dotykowego. Tego typu rozwiązanie w zupełności wystarczy do dobrego oświetlenia lustra. Daje przy tym bardzo interesujący efekt i podkreśla kształt tego elementu wyposażenia łazienki. Inna opcja to gęsto rozmieszczone żarówki z rozpraszającą bańką kulkową, znajdujące się wokół lustra w formie okalających go listew.

 

 

Oświetlenie dekoracyjne

Łazienka jest miejscem o ściśle określonych funkcjach, a światło musi pomagać je spełniać. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie do łazienki pełni też rolę dekoracyjną. Może optycznie powiększyć pomieszczenie, wprowadzić w nim niepowtarzalny nastrój lub po prostu efekt "WOW".

 


Polecany artykuł: Aranżacje 2022! Na jakiej wysokości lampa nad stołem?


 

Oświetlenie do łazienki nie zawsze musi mieć swój konkretny cel. Jeśli przewidzieliśmy miejsce na oświetlenie ogólne, oświetlenie lustra i innych ważnych elementów wyposażenia, możemy sobie pozwolić na nieco szaleństwa.

Ciekawym sposobem na niebanalny klimat wnętrza jest zastosowanie oświetlenia np. w podłodze. Innym miejscem, gdzie światło prezentuje się bardzo efektownie, jest obudowa wanny, zewnętrzna strona brodzika prysznica czy chociażby przestrzeń pod szafkami. Już na etapie, gdy planujemy wykończenie łazienki, warto pomyśleć o dekorach. Gdy znajdują się np. na ścianie pod szafkami, możemy umieścić w ich dolnych częściach taśmy LED.

Jako oświetlenie dekoracyjne najlepiej sprawdzają się diody elektroluminescencyjne LED. Co ciekawe, możemy w nich zastosować barwę światła pasującą do upodobań naszych domowników. Kolorowe diody dają bardzo interesujący efekt końcowy.

 

 

Barwa światła w łazience

We wnętrzu małej łazienki w mieszkaniu raczej nie znajdziemy okna - a szkoda, ponieważ dzienne światło w takim wnętrzu jest bardzo wskazane. Właśnie dlatego warto zadbać o zastosowanie w łazience źródeł światła o barwie najbardziej zbliżonej do naturalnego.

Odpowiednim oświetleniem w łazience są tradycyjne żarówki. Jeśli zdecydujemy się na świetlówki kompaktowe lub innego rodzaju źródła światła ogólnego, wybierzmy takie o ciepłej barwie.

 

 

Kwestie techniczne

O tym, że łazienka wymaga szczególnego zabezpieczenia źródeł napięcia elektrycznego, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. O ile jednak oprawy znajdujące się na suficie, z dala od okolicy wanny, prysznica i innych wilgotnych miejsc, nie muszą spełniać jakichś szczególnych wymagań, o tyle te umieszczone blisko nich - już tak. Aby były odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wody, muszą zostać dobrze uszczelnione. Właśnie z tego względu do łazienki wybieramy kinkiety, lampy i inne oprawy o podwyższonym stopniu ochrony IP.

Oświetlenie łazienki najlepiej wykonać w dwóch niezależnych obwodach lub nawet większej ich ilości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu światło główne włączamy jednym włącznikiem, a oświetlenie miejscowe - dodatkowe źródło światła - innym. Zupełnie osobno może zapalać się światło nad lustrem. Rozwiązanie to pozwala na dopasowanie światła w łazience do aktualnych potrzeb osoby, która z niej korzysta. Dzięki temu oszczędzamy też energię elektryczną.

Planując instalację elektryczną w łazience, weźmy też pod uwagę sytuację, gdy nocą zaspani musimy skorzystać z toalety. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest małe światełko, które rozjaśni pomieszczenie tylko w niewielkim stopniu. W tej roli użyjmy np. lamp nad lustrem. Sprawdzą się też niewielkie kinkiety z żarówką o małej mocy. Dzięki pojedynczemu oświetleniu w wybranym miejscu zobaczymy potrzebne sprzęty, ale nie będzie nas ono razić. Zapewnienie światła delikatnego pozwoli uniknąć efektu wybudzenia w środku nocy. To funkcja szczególnie ważna w przypadku dzieci, którym po wybudzeniu często trudno jest zasnąć.

 

 

Zobacz koniecznie nasze łazienkowe inspiracje. Dostępne w naszym sklepie oprawy - lampy, taśmy czy plafony - trafią w gust i potrzeby nawet najbardziej wymagających!

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Jak oszczędzać prąd - ekonomiczne oświetlenie domu i mieszkania Jak oszczędzać prąd - ekonomiczne oświetlenie domu i mieszkania
Tapety to hit wnętrzarski 2022 roku! Ile kosztuje położenie tapety? Sprawdź razem z nami! Tapety to hit wnętrzarski 2022 roku! Ile kosztuje położenie tapety? Sprawdź razem z nami!
Jaki dywan do salonu? Poznaj trendy na 2022 rok! Jaki dywan do salonu? Poznaj trendy na 2022 rok!
Powrót