Jak połączyć panele z płytkami bez listwy!

20.05.2023

Piękna podłoga to ozdoba wnętrza, wizytówka domu, a niekiedy i najlepsza jego dekoracja. Moda na zabawę materiałami wykończeniowymi przeżywa dziś prawdziwy rozkwit. Domy i mieszkania coraz częściej łączą w sobie różnego rodzaju wykładziny podłogowe. Panele, drewniane deski, płytki, wykładziny — to jedynie niektóre z możliwości, jakie daje rynek budowlany.

Czasy, w których cała powierzchnia domu wyłożona była parkietem, odchodzą do lamusa. W nowoczesnych wnętrzach królują łączenia i zestawienia różnych materiałów, faktur i kolorów. Nikogo nie dziwi połączenie paneli winylowych z płytkami ceramicznymi lub betonu dekoracyjnego z drewnianą podłogą. Takie nietuzinkowe rozwiązania są wyznacznikiem stylu i dobrego gustu właścicieli.

Jeśli masz ochotę zaaranżować dom lub mieszkanie z wykorzystaniem różnych materiałów podłogowych, ale masz też obawy i wątpliwości, czy łączenie płytek z panelami to dobry pomysł — spieszymy z pomocą i radą. Przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiadamy jak połączyć płytki z panelami podłogowymi, by efekt był elegancki, spójny i delikatny.

 

jak połączyć dwie podłogi

 


W tym artykule:

1. Gdzie i kiedy wykorzystać łączenie płytek z panelami?

2. Praktyczne i eleganckie połączenie paneli i płytek

3. Łączenie płytek z panelami za pomocą listw

4. Łączenie podłóg przy pomocy korka naturalnego

5. Łączenie podłogi drewnianej z płytkami za pomocą akrylu

6. Jak łączyć płytki z panelami – najważniejsze zasady

7. Jak połączyć płytki z panelami o różnych poziomach?



 

Gdzie i kiedy wykorzystać łączenie płytek z panelami?

W jakich pomieszczeniach najczęściej spotykamy zestawienie płytek i paneli? Prawdopodobnie większość z nas odpowiedziałaby, że w kuchni połączonej z salonem lub jadalnią. Niezawodność i trwałość gresu jest idealnym rozwiązaniem do kuchni, jednak niekoniecznie gresy sprawdzą się do salonu i jadalni. Choć znaleźliby się zwolennicy wykorzystania płytek podłogowych w całym domu, to jednak w większości do urządzania wnętrz pokoi wolimy wykorzystywać panele winylowe, panele laminowane, panele drewniane lub deski podłogowe. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewno od najdawniejszych lat słynie ze swoich walorów estetycznych i funkcjonalnych. Nic tak nie ociepla wnętrza domu, jak piękna drewniana podłoga ułożona np. w jodełkę.

Łączenie drewna i płytek ceramicznych jest pewną designerską nowością. Jak pokazuje praktyka i opinie naszych klientów, takie zestawienie jest rozwiązaniem, które z dużym powodzeniem zdobi wnętrza domów i mieszań.

Doskonałym przykładem może być łączenie paneli i płytek między pokojem a korytarzem lub klatką schodową. Tu również ze względów praktycznych często stosuje się zestawienie dwóch różnych materiałów wykończeniowych. Płytek w korytarzu i paneli lub desek w pokoju. Nie można w tym miejscu pominąć połączenia na linii przedpokój — łazienka, które potrafi być naprawdę problematyczne i wymagające nietypowych rozwiązań.

Jak pokazują powyższe przykłady, łączenie paneli z płytkami bywa więc niekiedy koniecznością, dlatego dobrze wiedzieć, jak to połączenie wykonać poprawnie i estetycznie. Które materiały w szczególny sposób do siebie pasują, a których lepiej nie zestawiać? W jakich wnętrzach lepiej ich nie stosować w ogóle? Jak się bowiem okazuje, łączenie dwóch nawierzchni nie wszędzie zda egzamin. Gdzie z pewnością się nie sprawdzi? Dla przykładu w małej sypialni. Ta bowiem jest wnętrzem, które lubi ciepło i przytulność. Wybór paneli lub desek będzie więc lepszy.

 

listwy wykończeniowe

 

Praktyczne i eleganckie połączenie paneli i płytek

Jeśli chcesz, aby w Twoim mieszkaniu połączenie płytek z panelami było trwałe i  estetyczne, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest klasa ścieralności. Warto, aby w przypadku obydwu rodzajów posadzki była ona zbliżona. Dzięki temu w czasie użytkowania nie będzie dużego kontrastu pomiędzy powłokami różnych powierzchni i konieczności ich wymiany na nowe.

Twarde płytki na podłogę, płytki gresowe, terakota lub płytki drewnopodobne to kafelki, które idealnie nadają się do łączenia i zestawiania z panelami podłogowymi lub podłogami wykonanymi z drewna np. z deską Barlinek.

Łączenie paneli i płytek wymaga zachowania odpowiedniej kolejności układania podłogi. Jaka powinna być prawidłowa kolejność prac? Układanie podłogi należny zawsze zaczynać od posadzki, którą trudniej dociąć. Najczęściej jest to gres lub płytki. W drugiej kolejności należny ułożyć panele lub deski — ten rodzaj materiału jest dużo prostszy w obróbce i ewentualnym docinaniu.

 

Łączenie płytek z panelami za pomocą listw

Najbardziej znanym materiałem na łączenie płytek z panelami są listwy wykończeniowe, listwy wyrównujące oraz listwy progowe (aluminiowe lub ze stali nierdzewnej). Użycie danego rodzaju listwy zależny od miejsca, w którym znajduje się łączenie. Najczęściej jest to przejście między dwoma pomieszczeniami np. między łazienką i korytarzem. Do łączenia podłoża w takich miejscach warto użyć listew progowych.

Na rynku dostępne są różne rodzaje listew, które w estetyczny sposób pomagają scalać płytki ceramiczne z panelami lub parkietem.

 

Łączenie podłóg przy pomocy korka naturalnego

Gdy materiał na podłogę został już wybrany i ułożony na kleju, miejsce łączenia poszczególnych jej rodzajów wymaga odpowiedniego zamaskowania. Mamy do dyspozycji różne sposoby na łączenie posadzek. Niestety nie da się w estetyczny sposób zestawić na styk dwóch różnych materiałów, docinając je jedynie na odpowiedni wymiar. Coraz popularniejsze staje się zatem łącznie płytek i paneli za pomocą korka naturalnego.

Na rynku znaleźć można zarówno gotowe listwy wykonane z naturalnego korka różnej szerokości, jak i natryskowy korek w płynie — czyli elastyczną masę z drobinkami korka. Używając pierwszego produktu, łączenie płytek z panelami korkiem polega na wciskaniu listwy w szparę między płytkami a panelami lub parkietem. W drugim przypadku masę korkową wciska się w powstałe w miejscu łączenia posadzek zagłębienie specjalnym pistoletem pneumatycznym.

Aby estetycznie i funkcjonalnie połączyć różne materiały znajdujące się na tym samym poziomie, można użyć m.in. listwy korkowej. Jej grubość można dostosować do wykonanej szczeliny dylatacyjnej. Listwę korkową należy wcisnąć starannie w miejsce złączenia.

Listwy korkowe sprawdzają się bardzo dobrze, gdy łączymy deski, parkiet lub panele podłogowe – dzięki kolorystyce, zbliżonej do drewna nie będą zbytnio rzucały się w oczy. Korek to elastyczny, a jednocześnie wytrzymały materiał. Pod naporem rozszerzania się drewnianych elementów paneli będzie się kurczył, a gdy ucisk ustanie, powróci do swojej poprzedniej formy. Takie rozwiązanie pozwala podłodze spokojnie pracować, a jak wiadomo szczególnie w przypadku paneli i podłóg drewnianych jest to zjawisko powszechne, o którym należny pamiętać tworząc domową posadzkę.

 

Łączenie podłogi drewnianej z płytkami za pomocą akrylu

Łączenie posadzek można również wykonać za pomocą masy arylowej. Takie masy są chętnie stosowane m.in. do maskowania szczelin w drewnianym parkiecie. Akryle dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki temu dają możliwość łatwego dopasowania do łączonych materiałów.

Akryle można wykorzystać przykładowo do zestawienia podłogi z desek czy paneli z płytkami heksagonalnymi, płytkami wielkoformatowymi lub mozaiką. Łączenie wykonane tą techniką nie jest jednak tak elastyczne, jak korek. Nanosi się je w szczeliny za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego. Warto pamiętać o tym, że akryle są mniej trwałe niż klasyczne listwy czy korek. Spoina po pewnym czasie lubi pękać i wykruszyć się, zwłaszcza w miejscach, gdzie podłoga jest intensywnie eksploatowana lub narażona na wahania temperatury (np. pod grzejnikami).

 

łączenie podłóg

 

Jak łączyć płytki z panelami – najważniejsze zasady

Jeśli zależy Ci na eleganckim i trwałym połączeniu ze sobą płytek i paneli, koniecznie zapoznaj się z kilkoma niezbędnymi sugestiami, które ułatwią Ci poprawne wykonanie tego zadania.

Dobieraj materiały na zasadzie podobieństwa. Zarówno panele, jak i płytki powinny mieć podobną warstwę użytkową, klasę ścieralności czy antypoślizgowość. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ materiały o podobnych parametrach będą podobnie się zużywały. Wybierając dwie zupełnie różne nawierzchnie, możesz doprowadzić do nadmiernego zużywania jednej — słabszej jakościowo, a co za tym idzie do powstania bardzo nieestetycznych połączeń.

Odpowiednie łączenie materiałów jest nie do przecenienia. Jak widać, wiele zależy od rodzajów podłóg, jakie zostaną wybrane do wnętrza. Pamiętaj, że efekt wizualny jest bardzo ważny, nie warto więc stosować półśrodków lub rozwiązań tymczasowych. Estetyczne wykończenie wnętrz jest wizytówką mieszkania.

 

Jak połączyć płytki z panelami o różnych poziomach?

Podczas planowania podłogi łączonej warto wziąć pod uwagę grubość poszczególnych materiałów, tj. gresu, paneli i płytki, parkietu itp. Dlaczego jest to takie ważne? Mając taką wiedzę, odpowiednio wcześniej budowlaniec wykonujący wylewki będzie mógł przygotować je w taki sposób, aby po położeniu warstwy wykończeniowej podłoga na całej powierzchni była równa. W takim przypadku wykonanie łączenia paneli i płytek jest proste. Wystarczy klasyczna listwa w miejscach stykania się posadzki.

Co w sytuacji, gdy poziomy podłóg z różnych materiałów nie są równe? W takim przypadku konieczne jest zastosowanie listew aluminiowych lub mosiężnych listew przejściowych do posadzki, które połączą płytki i panele, tworząc delikatny spadek. Ich zastosowanie jest bezpieczne i gwarantuje utrzymanie podłogi w odpowiednim poziomie.

Powrót