Jak położyć płytki na płycie osb?

07.04.2021

 

Płyty OSB zaliczane są do grupy materiałów budowlanych, po które Polacy sięgają bardzo często i chętnie. Płyta osb to nic innego, jak produkt drewnopodobny, powstały z wiór. Wióry pod wpływem wysokiego ciśnienia i dużej temperatury dzięki wodoodpornej żywicy prasowane są na płyty. Wszechstronne zastosowanie płyt osb sprawia, że wykorzystać je można na wielu strukturach. Właśnie dzięki temu płyty pojawiają się w wielu domach.

W dzisiejszym artykule poruszymy temat kładzenia kafelków na płycie osb. Wiele osób bowiem zastanawia się, czy montaż płytek ceramicznych na takich materiale jest możliwy. Jeśli chcesz poznać szczegóły prawidłowego montażu kafelków tą metodą, zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.

Czy na płytę OSB można położyć płytki?

Gres, ceramika oraz mozaika to kafelki, które bardzo często wykorzystywane są zarówno w łazienkach, jak i przedpokojach, czy nawet kuchniach. Płytki wewnętrzne przekonują do zakupu swoimi niesamowitymi wzorami, kolorami, czy nawet samą strukturą. Poza tym, płytki same w sobie są dość prostym materiałem do położenia. Ceramika sprawdza się zawsze i w każdych warunkach. Jest niebywale prosta w utrzymaniu i codziennej pielęgnacji. Czy zatem ceramiczne płytki można kłaść na płytę OSB? Oczywiście! Mimo iż drewnopodobna płyta znacznie różni się od tradycyjnych powierzchni np. betonu - to opcja wykorzystania płyty osb w ten sposób jest w Twoim zasięgu.

Płyty osb z racji, iż strukturą znacznie odbiegają od standardowych powierzchni, na których kładziemy zwykle płytki, wymagają specjalnego mocowania oraz metod pracy. Tradycyjne klejenie płytek za pomocą specjalistycznego kleju może okazać się niewystarczające. Płyty osb bowiem poprzez wykorzystanie żywicy w procesie klejenia, nadają odejmują powierzchni przyczepność. Oznacza to, że tradycyjny klej do płytek nie utrzyma materiału, ponieważ wiązanie produktu przebiegnie nieprawidłowo. Aby przystąpić do procesu klejenia, należy uprzednio przygotować podłoże. Wówczas klejenie płytek będzie wykonalne.

Przygotowanie płyty OSB do montażu płytek

Pierwszym krokiem, aby poprawnie zamontować płytki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wyrównanie płyty jest niezbędne, w calu poprawnego zamocowania kafli. Do polepszenia przyczepności płyty, potrzebował będziesz papieru ściernego - najlepiej drobnoziarnistego oraz ścierki odpylającej. Wszelkie zanieczyszczenia, pyłki oraz kurz mogą osłabić przyczepność, dlatego niezwykle ważne jest odpylenie powierzchni zaraz po jej wyszlifowaniu. Kolejnym niezbędnym elementem jest masa podkładowa. Warstwa dobrego preparatu gruntującego wzmocni płytę OSB oraz poprawi jej przyczepność. Dodatkowo taka masa pomaga obniżyć wsiąkliwość wilgoci / wody co jest niezwykle ważne szczególnie w łazience. Najważniejsze jest jednak zoptymalizowanie faktury płyty.

Aby płytki podłogowe oraz ścienne zostały należycie zamontowane, wybierz odpowiednie spoiwo. Standardowy klej do ceramiki może nie sprostać naszym oczekiwaniom, dlatego rozejrzy się za elastyczną zaprawą z odpowiednimi właściwościami mocującymi. Gdy wybierzesz już odpowiedni dla siebie klej, rozprowadź go na całej powierzchni płytek specjalną pacą zębatą i przyklejaj do płyty osb zgodnie ze standardowymi metodami mocowań kafelków.

Materiał jakim jest płyta osb posiada dość miękką warstwę zewnętrzną. Przy dużym obciążeniu na płycie mogą pojawiać się różnego rodzaju odkształcenia. Przy wykorzystaniu kleju standardowego, wpływ odkształceń może przenieść się na układ kafelków. Poprzez miękką nawierzchnię i odkształcenia, Twoje płytki mogą się kruszyć lub całkiem odpadać. Właśnie dlatego tak istotne jest użycie zapraw wysokoelastycznych. Zaprawa taka idealnie dopasowuje się do odkształceń podłoża, utrzymując kafelki mocno na ścianach. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie także elastycznych preparatów do uzupełniania i uszczelniania fug.

W taki sposób przykleić można płytki w łazience, kuchni, przedpokoju, a nawet płytki zewnętrzne. W najnowszych aranżacjach wnętrz coraz częściej wykorzystuje się także podłogowe płytki do salonu. Jeśli posiadasz płytę OSB i dotychczas nie decydowałeś się na montaż płytek ze względu na zbyt małą wiedzę w tym temacie, mamy nadzieję, że teraz - dzięki artykułowi, poradzisz sobie doskonale z ich klejeniem.

Płyta osb - wskazówki dotyczące montowania kafelków

  1. Bardzo ważne jest w całym procesie Twoich prac technicznych, odpowiednie dobranie płyty. Nie każdy rodzaj spełni wymagania dotyczące poprawnej odporności na obciążenie oraz trwałości. Koniecznie sprawdź grubość płyty, jaką chcesz nabyć. Minimalna jej grubość powinna osiągnąć 22 mm. Jej przekrój optymalny natomiast powinien osiągać wymiary 25 mm.
  2. Jeśli chodzi o mocowanie kafelków do podłogi oraz ścian - zasięgnij po mniejsze rodzaje kafli. Im mniejsze kafelki wybierzesz, tym lżejsze będą, a co za tym idzie - Twoje podłoże nie będzie narażane na maksymalny opór i przeciążenie.
  3. Na etapie gruntowania płyt pamiętaj o preparacie akrylowym. Jego skład sprawia, że drewniane włókna podnoszą się i zwiększają tym samym przyczepność. Jeśli Twoje prace trwają w łazience - czyli pomieszczeniu, w którym docelowo panować będzie wysoka wilgotność, zastosuj dodatkową hydroizolację folią w płynie.
  4. Klej do płytek nakładaj zawsze przy pomocy specjalistycznej pacy. Produkt musi być rozprowadzony na większości powierzchni płytki, najlepiej by wartości osiągały 80% pokrycia całkowitej powierzchni kafelka.
  5. Warstwa kleju wysokoelastycznego nie powinna przekraczać 2 mm grubości.
  6. Podczas układania zachowuj 4 mm odstępy na fugi. Szczeliny wypełnij elastyczną zaprawą, a krawędzie podłogowe zabezpiecz silikonem w pistolecie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowe układanie płytek ceramicznych na powierzchni płyt osb stanie się zdecydowanie łatwiejsze w realizacji. Najważniejsze abyś pamiętał o ocenie samej płyty - jej trwałość pomoże utrzymać kafelkowy ciężar. Postaraj się także dobrać odpowiednią wielkość kafelków - nie przesadzaj z ich rozmiarem, by nie spowodować odkruszania lub połamania elementów. Jeśli będziesz pamiętał o tych podstawowych zasadach montażu, Twoja okładzina na pewno posłuży Ci przez lata!

Powrót