Jak pomalować kuchnię? Instrukcja i sprawdzone tricki

30.03.2024

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w których ważne jest łatwe usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń ze ścian. Dlatego do ich malowania należy sięgnąć po farby o odpowiednich właściwościach. Czy to jest najważniejsze w przypadku farb do kuchni? Malowanie kuchni okazuje się jednak bardziej skomplikowane — ważne jest nie tylko łatwość czyszczenia, ale też wytrzymałość, trwałość, odporność na przebarwianie się oraz oczywiście estetyka.

W tym artykule skupimy się nie tylko na tym, jak przebiega malowanie kuchni, ale też nad tym, jaka farba będzie odpowiednia oraz czy wybór farb do kuchni musi być taki trudny.

kuchnia w stylu afrykańskim


W tym artykule:

1. Jak pomalować ściany w kuchni?

2. Usuwanie zabrudzeń, czyli od czego zacząć malowanie DIY

3. Przygotowanie powierzchni do malowania — podkład pod farbę na wykończenie ścian w kuchni

4. Jaką wybrać farbę? Modne kolory ścian w kuchennych wnętrzach

5. Jak pomalować ściany i meble? Odpowiednia farba do mebli kuchennych i ścian to podstawa!

6. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas malowania?



Jak pomalować ściany w kuchni?

Aby malowanie ścian i sufitu w kuchni przebiegło sprawnie, musimy dokładnie zaplanować poszczególne etapy tego typu prac. Nieco inaczej postępujemy, jeśli dotyczą one nowego mieszkania, a inaczej w użytkowanej już kuchni. W tej drugiej sytuacji, zanim rozpoczniemy malowanie, należy zabezpieczyć pozostający tu sprzęt i meble oraz usunąć zabrudzenia ze ścian i sufitu.

Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie powierzchni ścian i sufitu do malowania, a następnie wybór właściwego rodzaju farby. Po zakończeniu prac musimy pamiętać o tym, że farby osiągają pełną trwałość np. dopiero po 30 dniach, więc nie należy ich w tym czasie szorować ani zmywać powierzchni ściany.

kolorowa kuchnia

Usuwanie zabrudzeń, czyli od czego zacząć malowanie DIY

Jeśli przeprowadzamy remont kuchni to przed malowaniem ścian i sufitu należy je dokładnie umyć, na przykład mydłem malarskim. Dzięki temu usuniemy wszelkie zabrudzenia (w tym tłuste plamy, które w kuchni pojawiają się wyjątkowo często) oraz warstwy starej farby. Trzeba też pozbyć się pleśni, znajdującej się na przykład w pobliżu okien czy naroży w kuchni (może to świadczyć m.in. o złej wentylacji tego wnętrza, trzeba więc znaleźć skuteczne rozwiązanie, aby to zmienić). Miejsca te oczyszczamy za pomocą metalowej szpachelki i odpowiedniego środka grzybobójczego. Preparat czyszczący pomoże w trudnych sytuacjach, dobrze jest zatem skorzystać z dodatkowych środków, jeśli mamy problem z czyszczeniem.

Po przemyciu ścian czystą wodą należy pozostawić je do wyschnięcia.

kolory w kuchni

Przygotowanie powierzchni do malowania — podkład pod farbę na wykończenie ścian w kuchni

Ważnym etapem w przygotowaniu ścian i sufitu do malowania jest wypełnienie wszelkich rys, uszkodzeń i nierówności masą szpachlową, którą po wyschnięciu wygładzamy papierem ściernym. Kolejny krok to oczyszczenie ich z pyłu, a potem zagruntowanie. Zmniejszymy w ten sposób chłonność podłoża, a dzięki temu zużyjemy mniej farby, która jest znacznie droższa niż preparat do gruntowania.

Na opakowaniach niektórych farb można znaleźć informację, że mogą być stosowane bez podkładu, bezpośrednio na poprzednią warstwę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak przygotować podłoże, aby farba pokryła je równomiernie, najlepiej zwrócić się sprzedawcy w sklepie lub do producenta. Odpowiedni wybór farb do kuchni to podstawa. Pamiętajmy też, że farba podkładowa nie jest tym samym, co ostateczna farba do malowania kuchni. Nasze porady do malowania kuchni pomogą w odpowiednim remoncie kuchni — również w wyborze farb, gruntów i podkładów.

Pamiętajmy także o zdemontowaniu gniazdek i włączników elektrycznych oraz zabezpieczeniu powierzchni podłogi kuchni folią malarską i taśmą malarską. Trzeba też nią przykryć pozostające w pomieszczeniu sprzęty i szafki kuchenne oraz blat. Płytki, a właściwie ich brzegi zabezpieczamy dodatkowo taśmą malarską. Oklejamy nią również wszystkie newralgiczne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu, np. ramy okien kuchennych czy framugę drzwi. Odpowiednie zabezpieczenie jest też ważne wtedy, gdy interesuje nas malowanie stolarki. W tym przypadku dobrze jest pamiętać, że do mebli farba nie jest taka sama, jak do ścian.

Oprócz tego trzeba przygotować wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria malarskie - do wyboru mamy różne pędzle, wałki, kuwety, kratki i wiadra malarskie. Warto kupić wałek z teleskopem (inaczej wysięgnikiem), gdyż znacznie ułatwi to malowanie sufitu w kuchni na wybrany kolor. Narzędzia malowania są niezbędne, możemy jednak je też wypożyczyć.

jaka farba do kuchni?

Jaką wybrać farbę? Modne kolory ścian w kuchennych wnętrzach

Jak pomalować kuchnię, jakiego rodzaju farb użyć, które farby wewnętrzne są najlepsze, jakie kolory będą odpowiednie? Na te wszystkie pytania musimy znaleźć odpowiedzi, zanim udamy się do sklepu na zakupy.

Kuchnie to zazwyczaj pomieszczenia dość intensywnie eksploatowane, więc bardzo ważne jest, aby wszelkie zabrudzenia można było łatwo usunąć ze ścian. Dlatego do ich malowania warto sięgnąć po produkty o najwyższych parametrach zmywalności. Będą to na przykład farby lateksowe, które tworzą trwałą powłokę, zazwyczaj bardziej odporną na zmywanie niż w przypadku farby akrylowej. Warto też sprawdzić, czy farba ma w swoim składzie środki ograniczające wnikanie zabrudzeń (w tym tłuszczów). Nie zapomnijmy też o tym, że podczas gotowania powstaje para wodna, która może się skraplać w najchłodniejszych miejscach kuchni. Dlatego tak ważny jest sprawny okap, dobrze działająca wentylacja oraz farba zawierająca środki grzybobójcze, aby zapobiec powstawaniu pleśni w kuchni.

Na rynku dostępne są także farby ceramiczne, które po aplikacji tworzą powłokę odporną na usuwanie zabrudzeń bez ryzyka utraty koloru lub wybłyszczenia jej powierzchni. Farby ceramiczne to coraz popularniejszy wybór w przypadku farb do ścian w kuchni. Te wodorozcieńczalne farby lateksowe pozwolą na szybki remont kuchni, a dzięki temu, że farby ceramiczne są dostępne w wielu różnych modnych kolorach, aranżacje kuchni i malowanie DIY może stać się wspaniałym doświadczeniem.

Aby ułatwić nam wybór najlepszego produktu, wielu producentów ma w swojej ofercie specjalną farbę do "mokrych" pomieszczeń, która na swojej etykiecie ma informację np. Kuchnia Łazienka lub Kitchen & Bathroom czy Kuchnia i łazienka.

Podejmując decyzję o wyborze konkretnego produktu, zwróćmy uwagę na jego wydajność — parametr ten podany jest na opakowaniu. Niektórzy producenci zamieszczają dodatkowo na swoich stronach specjalne kalkulatory, które pomagają obliczyć niezbędną ilość farby, aby przeprowadzić prace malarskie. Dobrze jest jednak wiedzieć, że wykończenie ścian w kuchni może pochłonąć w niektórych przypadkach więcej farby, zatem dobrze zadbać o zapas tego produktu w czasie remontu kuchni.

eko kuchnia

Jak pomalować ściany i meble? Odpowiednia farba do mebli kuchennych i ścian to podstawa!

Jeśli już wiemy jaką farbą chcemy malować kuchnię, przyszedł czas na wybór kolorów, jakie zastosujemy w tym wnętrzu. Ciekawe inspiracje i wiele przykładowych aranżacji znajdziemy w katalogach i na stronach internetowych. Aby wnętrze dobrze się prezentowało kolory ścian i kolory szafek kuchennych powinny ze sobą współgrać.

Wybierając kolor, zwróćmy też uwagę na styl wnętrza oraz jego wielkość. Jeżeli chcemy, aby wybrany kolor okazał się strzałem w dziesiątkę, możemy w wielu sklepach kupić próbki (testery) różnych jego odcieni. Przy okazji warto sprawdzić, jak dany kolor będzie wyglądał w różnych porach dnia, tj. w świetle dziennym i sztucznym. Ta zasada dotyczy farby mebli i ścian.

W niedużych mieszkaniach, w których kuchnia i salon stanowią jedną przestrzeń, można wybrać biel, aby ją optycznie powiększyć. Białe ściany i różne odcienie szarości sprawdzą się, gdy wybierzmy kuchnię w np. stylu nowoczesnym lub w stylu skandynawskim. Do takiego zestawienia znakomicie pasuje jakiś element wystroju (np. blat, stół) lub podłoga wykonana z drewna albo materiału go imitującego.

Jeśli chcemy ożywić aranżację kuchni, której ściany pokryte są na biało, najlepiej zastosować kolorowe dodatki, takie jak: szyba pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi, abażur lampy czy siedziska oraz oparcia krzeseł.

W przestronnych kuchniach można pokryć jedną ścianę lub jej fragment farbą w intensywnym kolorze. Interesującą opcją jest mocny kolor na przykład na ścianie nad blatem. Porady do malowania kuchni, jak widać, są różne i dobrze dopasować je do własnej kuchni.

płytki w małej kuchni

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas malowania?

Fachowcy zalecają, aby prowadzić prace malarskie w temperaturze od 5 do 25 oC. Rozpoczynamy je od trudno dostępnych miejsc, takich jak: połączenia ścian i sufitów oraz naroży — tu sprawdzonym trickiem jest użycie wałka narożnikowego. Natomiast przestrzeń wokół grzejnika precyzyjnie i wygodnie pomalujemy za pomocą pędzla płaskiego (potocznie krzywika). Następnie malujemy sufit wałkiem z teleskopem. Ten sam wałek wykorzystamy do pokrycia wybraną farbą ścian, prowadząc go delikatnie bez dociskania do podłoża. Dzięki temu nie powstaną zacieki. Drugą warstwę produktu kładziemy dopiero, jak całkowicie wyschnie pierwsza powłoka.

Jeśli zależy nam również na odświeżeniu wyglądu mebli w kuchni, możemy je przemalować odpowiednimi farbami, dostosowanymi do rodzaju materiału, z jakich są wykonane. Malowanie stolarki wymaga większej dokładności, niż malowanie ścian, konieczna może być tutaj farba podkładowa oraz dokładniejsze narzędzia malowania.


Zainspiruj się!

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Jak uszyć pokrowiec na krzesło?

Kuchnia nie musi być biała — sprawdź jakie kolory królują w tym sezonie

Powrót