Jak przechowywać opony samochodowe?

19.03.2023

Każdemu kierowcy zależy na jak najdłuższym użytkowaniu opon. Aby tak było, bardzo ważne jest eksploatowanie ich we właściwy sposób oraz prawidłowe przechowywanie, w odpowiednich warunkach. Jest to szczególnie ważne, jeśli dokonuje się co sezonowej zmiany ogumienia, które przez kilka miesięcy jest przechowywane. Nieodpowiednie warunki w miejscu przechowywania mogą spowodować uszkodzenie i przyspieszone zużycie opon.

Wydawać, by się mogło, że samodzielne przechowywanie opon nie jest trudnym zadaniem, jednak trzeba pamiętać, że aby nie zniszczyć gumy, trzeba zapewnić oponom odpowiednie warunki. Dodatkowo opony, a zwłaszcza te na felgach zajmują sporo miejsca. W jaki sposób przygotować się do sezonowego przechowywania opon? Jak należy przechowywać opony na felgach i bez felg? Podpowiadamy!

Przechowuj niezamontowane opony ścianami bocznymi do siebie


W tym artykule:

1. Dlaczego odpowiednie przechowywanie opon samochodowych jest tak ważne?

2. Jakie są właściwe warunki przechowywania opon?

3. Jak przygotować opony do przechowywania?

4. Jak przygotować felgi aluminiowe i felgi stalowe do przechowywania?

5. Właściwe przechowywanie opon bez felg​

6. Bezpieczne przechowywanie opon z felgami?

7. Jak odpowiednio przechowywać opony przy braku miejsca?



Dlaczego odpowiednie przechowywanie opon samochodowych jest tak ważne?

Dlaczego sposób składowania opon jest tak ważny? Przechowywane opony wymagają odpowiednich warunków. Nieprawidłowe przechowywanie może mieć negatywny wpływ nie tylko na wygląd, ale też na wydajność opon, ich wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. Odpowiednie warunki w miejscu przechowywania opon oraz właściwe ich ułożenie znacznie przedłuży ich żywotność, ponieważ na dłużej zachowają swoje właściwości.

Jakie są właściwe warunki przechowywania opon?

Zastanawiasz się, w jakich warunkach należy przechowywać opony letnie, a w jakich przechowywać opony zimowe? Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na temperatury. Nie można przez długi czas przechowywać opon letnich na mrozie i odwrotnie, opon zimowych nie należy przechowywać w pobliżu źródła ciepła. Może to negatywnie wpłynąć na właściwości mieszanki, gdyż źle przechowywana opona twardnieje. Zalecana temperatura, w jakiej opony należy przechowywać to zakres od -5 do +25 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza powinna wynosić maksymalnie do 70%. Aby zapobiec odkształceniom podczas przechowywania ogumienia, powinno trzymać się je z dala od źródeł ciepła — pieców i grzejników. Miejsce składowania opon powinno znajdować się z dala od promieni słonecznych, które przyspieszają starzenie się gumy.

masz możliwość przechowywania opon — zadbaj o odpowiednie warunki

Jak przygotować opony do przechowywania?

Zanim schowasz opony na sezon, warto je odpowiednio do tego przygotować. Tak felgi, jak i kompletne koła powinno się bardzo dokładnie umyć. Dobrze jest też oznaczyć odpowiednio poszczególne opony, zwłaszcza jeśli były wyważane. Pozwoli to na założenie ich później na powrót w to samo miejsce, a w razie potrzeby będzie można posłużyć się rotacją. Są różne zalecenia co do stosowania rotacji. Niektórzy uważają, że powinno się przekładać pary opon pomiędzy osiami, inni zaś preferują rotowanie kołami jednej osi, lub nawet krzyżowo. Są też różne szkoły dotyczące obracania opony na kole w taki sposób, aby obracała się w jednym tylko kierunku.

Jak przygotować felgi aluminiowe i felgi stalowe do przechowywania?

W celu przechowywania kompletu opon z felgami konieczna jest odpowiednia konserwacja felg. Zwłaszcza te aluminiowe wymagają sporo uwagi. Jeśli korzystasz z myjni automatycznych, to bardzo często w zakamarkach felg gromadzi się pył hamulcowy, brud i rozmaite zanieczyszczenia, które z biegiem czasu trudniej usunąć. Odpowiednio zadbane felgi będą służyły długi czas, warto zatem przed przechowywaniem oczyścić je z zabrudzeń, użyć środków konserwujących, oraz wypolerować je lub użyć wosku płynnego. Odpowiednie kosmetyki i chemie do mycia samochodu znajdziesz w naszym sklepie. Obręcze felg umyj za pomocą przeznaczonych do tego preparatów, które usuną zanieczyszczeni, a nie uszkodzą powierzchni felg. Preparat rozprowadza się po powierzchni, a po odczekaniu odpowiedniego czasu spłukać. Jeśli felgi znajdują się na oponach, uważaj, by preparatu nie nanieść na ogumienie. Kolejnym krokiem jest konserwacja za pomocą specyfiku, który będzie zapobiegał przywieraniu brudu. Następnie należy felgi wypolerować woskiem lub politurą na felgę.

co zrobić przed rozpoczęciem przechowywania opon

Właściwe przechowywanie opon bez felg​

Komplet opon przechowywany musi być w odpowiedni sposób. Chociaż guma, która powleka oponę, jest sama w sobie elastyczna, to umieszczona na drutach, czy nierównych elementach metalowych, może ulec odkształceniom. Aby zapobiec odkształceniom opon, zwróć uwagą, na czym przechowywać opony, aby nic nie wywierało na nie ciśnienia w jednym punkcie. Tak przechowywana opona może nie być zdatna do jazdy, ponieważ może nierównomiernie pęcznieć i podskakiwać.

Błędem jest składanie opon na stosie. Długotrwałe przechowywanie opon jedna na drugiej może spowodować ich odkształcenia. Górna opona nie ucierpi, ale te pod nią będą miażdżone i zaczną powoli się odkształcać. Jak zatem odpowiednio przechowywać opony motocyklowe i samochodowe? Najlepszym sposobem jest przechowywanie ich na bieżniku, postawione jedna obok drugiej. Zminimalizuje to ryzyko odkształceń. Dobrze jest co jakiś czas, na przykład raz na miesiąc przekręcać je, aby niestały cały czas na jednym punkcie. Pamiętaj, że nie wolno pod żadnym pozorem wieszać opon na hakach, gdyż spowoduje to ich odkształcenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie stojaka na opony, który pozwoli przechowywać je w dogodnym miejscu bez ryzyka odkształceń.

Bezpieczne przechowywanie opon z felgami?

Jeżeli przechowywane opony zamontowane są na felgach, pamiętaj, że powinny być one napompowane. Opony z założonymi felgami można przechowywać na buku lub jedna na drugiej. Aby w ten sposób przechowywać koła, warto podłożyć coś pod oponę, zarówno tą, która leży na podłodze, jak i pomiędzy resztę opon. Zapobiegnie się w ten sposób uszkodzeniu ogumienia. Dobrym rozwiązaniem do przechowywania opon z felgami są też stojaki. Opony mogą być na nich przechowywane pionowo lub tak jak w przypadku przechowywania samych opon — poziomo. Zamontowane na oponie felgi umożliwiają też zawieszenie opon na specjalnych hakach. Takie haki w garażu zapewnią oszczędność cennego miejsca na podłodze. Właściwe przechowywanie opon ma bardzo duży wpływ na ich trwałość.

 

trzymaj opony w odpowiednich warunkach — ważna jest temperatura przechowywania opon

 

Jak odpowiednio przechowywać opony przy braku miejsca?

Kwestia przechowywania opon ma duże znaczenie dla użytkowników samochodów. Co w przypadku, gdy nie posiada się wystarczającej ilości miejsca na ich przechowywanie? Jest wiele serwisów oferujących usługę przechowywania opon. Warto zapoznać się z warunkami, w jakich są one tam przechowywane i w jaki sposób się je układa. W wyspecjalizowanych serwisach możesz skorzystać z dodatkowych usług jak czyszczenie, konserwacja, wyważanie, a nawet wymiana kół. Serwis oferujący przechowywanie opon jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie mają wystarczającej ilości miejsca, bądź odpowiednich warunków.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Jakich narzędzi nie może zabraknąć w warsztacie?


Narzędzia przydatne przy domowych remontach


Jak wyposażyć garaż — aranżacja garażu na 5!


 

Powrót