Jak przygotować ogród na wiosnę? Podpowiadamy, radzimy, inspirujemy!

07.04.2022

Wiosenne porządki w ogrodzie są niezwykle ważne — aby wzrost roślin był prawidłowy i by pięknie się one prezentowały, należy dobrze o nie zadbać. Wiosenne prace to zatem przede wszystkim sprzątanie oraz pielęgnacja roślin. Do prac zalicza się także przygotowanie mebli ogrodowych oraz sprzętu ogrodniczego. Zobacz, jak wygląda wiosenna pielęgnacja ogrodu i zadbaj od wiosny o odpowiedni wygląd ogrodu.

 

jak przygotować ogród na wiosnę?

 


W tym artykule:

1. Co dzieje się z ogrodem na wiosnę?

2. Jak dobrze zadbać o ogród? Jak wygląda wiosenna pielęgnacja roślin?

3. Drzewa ozdobne i drzewka owocowe

4. Krzewy ozdobne

5. Byliny, kwiaty i trawy

6. Prace porządkowe przy roślinach — zasady

7. Jak zadbać o meble ogrodowe przed nadejściem sezonu?

8. Meble technorattanowe

9. Meble do ogrodu z plastiku

10. Jak dobrze zadbać o oczko wodne?


 

 


 

przygotowanie ogrodu na wiosnę

 

Co dzieje się z ogrodem na wiosnę?

Aby dobrze przygotować ogród do wiosny, należy najpierw zastanowić się, co dzieje się z nim po zimowym uśpieniu. Przede wszystkim wyższa temperatura pobudza wszystko do życia — rośliny rozpoczynają swój wzrost, zwiększa się ich aktywność, zaczynają otwierać się pąki liściowe oraz kwiatowe. Ziemia wciąć może być zamarznięta, ale z każdym kolejnym dniem, gdy niskie temperatury odpuszczają, staje się ona miękka i bardzo wilgotna. Wiosna w ogrodzie zaczyna się nieco szaro, ale szybko zieleń zaczyna dominować i ogród na powrót staje się zachęcający do odpoczynku.

 

jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak dobrze zadbać o ogród? Jak wygląda wiosenna pielęgnacja roślin?

Jeśli chcesz dobrze przygotować ogród do wiosny, przede wszystkim zadbaj o rośliny. Wiosna to idealny moment, aby sprawdzić stan okazów w ogrodzie, wykonać pierwsze cięcie formujące i wymienić ewentualnie te sztuki, które nie przetrwały zimy. Gdy śnieg stopnieje i ziemia nieco obeschnie, możesz wysprzątać ogród z zaschniętych liści, gałązek i fragmentów zeschniętej trawy — to znacząco pomoże ogrodowi obudzić się w pełni do życia. Dbaj o to, by prace przy roślinach wykonać wtedy, gdy nie ma obawy o przymrozki, zwykle w drugiej połowie kwietnia można zacząć przycinanie i przygotowanie gleby.

Dobrze przygotować ogród na wiosnę rozpoczynając od zadbania o stan gleby. Powinieneś spulchnić ją jeszcze jesienią, a wiosną powtórzyć ten zabieg, dodając odpowiednio dużo nawozu. Dzięki temu nowe rośliny będą lepiej rosły, a to ważne w przypadku drzew owocowych, krzewinek oraz bylin. Szczególnie mocno zadbaj o nowe drzewa, ogromny wpływ mają bowiem pierwsze dni i tygodnie tuż po posadzeniu.

 

wiosna w ogrodzie

 

Drzewa ozdobne i drzewka owocowe

Pierwsze prace możesz wykonać już w czasie zimy. Na przełomie lutego i marca przycina się drzewa owocowe oraz wykonuje się cięcia formujące. Kolejne prace wykonasz wczesną wiosną. To dobry czas na obłożenie drzewek kompostem oraz na ich szczepienie.

W przypadku iglaków warto zadbać o ogólny stan drzew, wykonanie cięć sanitarnych i ewentualne kształtowanie okazów. Przycinanie wykonuj w pochmurne, ale ciepłe dni.

 

wiosna w ogrodzie

 

Krzewy ozdobne

Z ozdobnych krzewów ściąga się zimowe okrycia. Podobnie jak w przypadku drzewek wiosną powinieneś wykonać cięcia pielęgnacyjne krzewów kwitnących, ozdobnych i żywopłotów. Przytnij i nawieź też krzewy owocowe. To dobry czas na pierwsze nawożenie krzewów ozdobnych w ciągu sezonu. Krzewy kwitnące późną wiosną i latem (na pędach tegorocznych) skraca się tak, aby pozostało około jednej czwartej danego okazu.

 

 

jak przygotować ogród wiosną?

 

Byliny, kwiaty i trawy

Uporządkuj rabaty i grządki, w razie potrzeby wyznacz nowe. W ogrodzie powinien panować porządek, a wczesna wiosna w ogrodzie to idealny moment na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Usuń stare rośliny, suchą trawę i okazy, które przemarzły. Rozmieść i zasadź rośliny cebulowe, a także siewki kwiatów dwuletnich. Wiosna powinna być też czasem, w którym planujesz i sadzisz oraz siejesz warzywa i zioła do ogrodu warzywnego.

 

wiosenne porządki w ogrodzie

 

Prace porządkowe przy roślinach — zasady

W czasie wiosennych prac w ogrodzie należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Nie tnij roślin, jeśli występują jeszcze silne przymrozki. Zimowe okrycia roślin ściągaj w pochmurny dzień, promienie słoneczne nie uszkodzą delikatnych, młodych pędów. W mniej słoneczne dni dobrze jest też sadzić drzewa i krzewy. Sadzenie drzew i krzewów będzie wtedy łagodniejszym procesem dla roślin.

Na wiosnę, gdy ciepło będzie już na stałe gościło w Twoim ogrodzie, warto rośliny doniczkowe przenieść na zewnątrz. Wiosna to dobra pora, aby zadbać o stan trawnika. Do połowy kwietnia powinieneś wykonać pierwsze koszenie, nawieźć też i napowietrz trawnik. Dobry stan trawnika w ogrodach sprawia, że cały teren wydaje się o wiele atrakcyjniejszy.

Uważaj jednak na dni z niskimi temperaturami, sprawdzaj prognozy pogody i dostosuj prace tak, aby poczekać, aż temperatura ustabilizuje się, a pogoda będzie łagodniejsza. Dzięki temu w Twoim ogrodzie wszelkie okazy będą czuły się dobrze i przetrwają aż do zimy w dobrym stanie.

 

wiosna w ogrodach

 

Jak zadbać o meble ogrodowe przed nadejściem sezonu?

Aby dobrze przygotować ogród do wiosny, należy również pomyśleć o meblach ogrodowych i wyposażeniu ogrodu. Meble ogrodowe wyciągnij z domku ogrodowego lub spod altany, wyczyść je i sprawdź, czy są kompletne i nieuszkodzone. W razie potrzeby uzupełnij uszkodzone fragmenty i napraw niesprawne części wyposażenia.

 

wiosną w ogrodzie

 

Meble ogrodowe z drewna

Szczególnie należy zadbać o meble ogrodowe drewniane. Najpóźniej na przełomie marca i kwietnia warto je polakierować i zaimpregnować tak, by były gotowe na niesprzyjające warunki pogodowe w sezonie. Jeśli stan mebli jest dobry i nie wymagają one dodatkowej impregnacji, umyj je tylko i ustaw w odpowiednim miejscu.

 

Meble technorattanowe

Wytrzymałe meble ogrodowe technorattan nie wymagają wielu zabiegów przygotowawczych. Pamiętaj, aby dobrze je wyczyścić — zwykle wystarczy ciepła woda i miękka ściereczka, a w przypadku silniejszych zabrudzeń delikatny środek myjący. Sprawdź, czy materiał nie jest uszkodzony, zadbaj też o wypranie poduszek ogrodowych.

 

wiosenne porządki

 

Meble do ogrodu z plastiku

W przypadku mebli plastikowych należy przede wszystkim umyć je dokładnie. Jeśli meble są pożółkłe, można zastanowić się nad ich renowacją, pomalowanie mebli nie jest trudne i można wykonać prace samodzielnie, aby nadać meblom nowy wygląd i nieco przedłużyć ich żywotność.

 

Jak dobrze zadbać o oczko wodne?

Oprócz roślin i mebli na wiosnę warto zadbać także o oczko wodne. Sprawdź stan urządzeń do niego tak, aby były gotowe na nadciągający sezon. Jeśli woda nie była spuszczana z oczka, zadbaj o jej stan, stosując odpowiednią chemię. Należy dobrze wyczyścić dno w oczku wodnym i przygotować na nowo rośliny do zasadzenia. Jeśli w oczku mają znajdować się rybki, wpuszczaj je dopiero wtedy, gdy temperatura ustabilizuje się (zwykle można to robić najwcześniej w drugiej połowie maja, w zimne lata dopiero w czerwcu).

 


Zainspiruj się!

 

Przygotuj ogród na lato 2022! Trampolina ogrodowa - jaką wybrać?


Jak odnowić meble ogrodowe drewniane po zimie


Duże baseny ogrodowe. Top 5 najciekawszych modeli produktów na nadchodzący sezon!

 

Powrót