Jak uniknąć błędów urządzając pokój dla ucznia?

09.07.2020

Każdy kto choć raz urządzał pokój dziecka wie, ile różnych funkcji musi on spełniać. Nie tylko zabawa i sen, ale także nauka, porzebują wydzielonej strefy i odpowiedniej orgnizacji przestrzeni. Wraz z rozpoczęciem nauki, dziecko potrzebuje miejsca na nowe przedmioty: podręczniki, przybory szkolne, sprzęt sportowy, a przede wszystkim musi mieć miejsce do odrabiania lekcji.

Meble do pokoju dziecięcego - Merkury Market

Dobrze zorganizowany pokój powinien łączyć gust dziecka z wymogami ergonomii. Niewłaściwie urządzony - może skutecznie zniechęcić do nauki i negatywnie wpłynąć na samopoczucie dziecka. Nieodpowiedni dobór mebli ma wpływ na problemy zdrowotne: wady postawy, bóle plecówi problemy ze wzrokiem i kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest, aby pokój ucznia był urządzony w sposób przyjazny dziecku, pozwalający mu na koncentrację w czasie nauki i wspierający prawidłowy rozwój fizyczny.

Biurka - Merkury Market

Jakich błędów należy unikać?

 

  1. Żle dopasowane biurko do wzrostu i wieku dziecka. Może się okazać, że jest ono zbyt wysokie lub niskie i nasza latorośl będzie zmuszona siedzieć w nienaturalnej pozycji, która niekorzystnie wpłynie na kręgosłup i plecy.
  2. Nieodopowiednio dobrane siedzisko. Fotel biurowy lub krzesło do pokoju ucznia to element, który ma ogromne znaczenie dla komfortu dziecka. Wysokość siedziska powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Najlepiej zdecydować się na krzesło o regulowanej wysokości, ale też z możliwością regulacji oddalenia oparcia od siedziska. Uczeń musi mieć też podparcie w części lędżwiowej kręgosłupa. Siedzisko i oparcie nie mogą być od siebie zbytnio oddalone.
  3. Bardzo wąskie biurko. Prócz wysokości, ważne jest także, aby stół lub biurko dla dzieci było na tyle głębokie, żeby bez problemu pomieściło monitor komputera. Warto przy tym pamiętać, aby twarz dziecka znajdowała się ok. 75 cm od monitora.
  4. Zły wybór lampki. Pokój dla ucznia to miejsce, w którym dziecko będzie czytało książki, odrabiało lekcje i uczyło się. Dlatego należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które ułatwi czytanie i pisanie nawet po zmroku. Lampka do pokoju ucznia powinna dawać światło lekko rozproszone, tak by nie oświetlać twarzy, a zeszyt i blat biurka.

Urządzając pokój dla ucznia warto też pomyśleć o przyszłości i nie wybierać mebli oraz kolorystyki zbyt infantylnej. Nie chcemy przecież robić za chwilę kolejnego remontu, gdy dziecko zacznie dorastać.

Sprawdź również nasze łóżka dla dziewczynek.

 

Powrót