Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

18.08.2022

Nowoczesne mieszkania, zwłaszcza te w blokach, apartamentowcach lub domach jednorodzinnych, coraz częściej projektowane są w taki sposób, by małe zamknięte pomieszczenia łączyć w jedną otwartą całość. Otwarta przestrzeń to jeden z hitów wnętrzarskich ostatniej dekady. Choć niezaprzeczalnie posiadają pewien urok, dostarczają znacznie więcej powierzchni użytkowej, to równocześnie są bardziej wymagające w aranżacji.

Połączenie kuchni i jadalni lub kuchni i salonu, to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Nasi klienci coraz częściej dopytują jak urządzić kuchnię z jadalnią, by stworzyć nie tylko funkcjonalną, ale również stylowa przestrzeń. Z myślą o właścicielach mieszkań, w których królują otwarte przestrzenie, zebraliśmy najciekawsze rozwiązania wnętrzarskie i najlepsze pomysły aranżacyjne, które sprawią, że kuchnia połączona z jadalną będzie ergonomiczna i estetyczna. Sprawdź, czego nie może zabraknąć w takim wnętrzu!

 

Jak połączyć kuchnię z jadalnią

 


W tym artykule:

1. Aranżacja kuchni z jadalnią - dobry projekt to podstawa

2. O czym warto pamiętać, rozplanowując układ wnętrza?

3. Strefa gotowania

4. Zasada trójkąta roboczego

5. Funkcjonalne meble do kuchni z jadalnią

6. Strefa jadalniana - dobrze urządzona przestrzeń na serwowanie potraw

7. Kuchnia z jadalnią na wspólnej przestrzeni - o tym warto pamiętać!


 

 

Aranżacja kuchni z jadalnią - dobry projekt to podstawa

Nie bez powodu z roku na rok rosie liczba projektantów i dekoratorów wnętrz, którzy specjalizują się w tworzeniu domowych aranżacji. W Internecie wciąż pojawiają się kolejne reklamy, przedstawiające wnętrza jak z bajki. I pewnie nie jeden z nas zastanawiał się, czy nie skorzystać z usług profesjonalisty, by wykreować w swoim domu takie wnętrze marzeń. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ale nie należy ono najtańszych. Naszym zdaniem, każdy przy odrobinie chęci i kreatywności z powodzeniem wykona projekt samodzielnie.

 

O czym warto pamiętać, rozplanowując układ wnętrza?

Planując układ kuchni połączonej z jadalnią lub jadalni z aneksem kuchennym w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wielkości pomieszczenia. Duża kuchnia otwarta na jadalnię daje z pewnością spore możliwości aranżacyjne. Mała kuchnia może wymagać więcej bardziej przemyślanego planu. Niezależnie jednak od układu i przestrzeni warto dobrze rozmieścić wszystkie elementy wyposażenia i wystroju. Pomieszczenia, które pełnią jednocześnie kilka funkcji, powinny zostać podzielone na strefy definiujące ich przeznaczenie. W przypadku kuchni połączonej z jadalnią wyróżniamy dwie główne - strefę gotowania i strefę jadalnianą.

 

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim

 

Strefa gotowania

Strefa gotowania lub inaczej strefa kuchni to cała przestrzeń, która służy do przygotowywania posiłków i przechowywania artykułów spożywczych, sprzętów i akcesoriów kuchennych.

 

Zasada trójkąta roboczego

Aranżacja strefy gotowania powinna zawsze opierać się o zasadę trójkąta roboczego. Zgodnie z jej głównym założeniem najważniejsze urządzenie kuchenne, takie jak zlew, lodówka i płyta lub kuchenka powinny być usytuowane w wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Boki trójkąta i jednocześnie linie łączące wierzchołki, powinny być w miarę możliwości zabudowane blatem roboczym.

Dlaczego wykorzystanie trójkąta roboczego jest takie ważne w urządzaniu wnętrz kuchni? Ponieważ taki właśnie układ blatów, mebli i sprzętów gwarantuje ergonomię użytkowania i największą funkcjonalność. A ta, w przypadku kuchni jest przecież szczególnie ważna.

 

Funkcjonalne urządzenie kuchni z jadalnią

 

Funkcjonalne meble do kuchni z jadalnią

Szukając odpowiednich mebli do kuchni z jadalnią, warto skupić się na takich, które pozwolą maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Naszym zdaniem niezastąpione są tu meble kuchenne modułowe, czyli pojedyncze elementy, które można dowolnie łączyć i kompletować. Meble modułowe pozwalają na stworzenie indywidualnej i niezwykle funkcjonalnej zabudowy każdej bez wyjątku strefy kuchennej.

Jakie elementy znaleźć można w kuchni modułowej? Będą to zarówno szafki górne i szafki dolne klasycznie otwierane, szafki z wygodnymi szufladami lub wyposażone w kosze cargo, szafki pod zlewozmywak i płytę grzewczą. Co bardzo ważne meble modułowe dają możliwość zabudowy takich sprzętów AGD jak piekarnik, mikrofalówka czy zmywarka. Warto podkreślić, że szafki dolne obudowane blatem z powodzeniem pełnią funkcję wyspy kuchennej. Sama wyspa jest natomiast idealnym meblem do stworzenia granicy między kuchnią i jadalnią.

Meble modułowe są szczególnie polecane do małej kuchni z jadalnią, sprawdzają się również w wąskich kuchniach w bloku.

Trudno w tym miejscu nie wspomnieć o jeszcze jednym, absolutnie nietuzinkowym rozwiązaniu, które jest nowością na rynku. Mowa o kuchni ze sprzętem AGD. Producenci mebli wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przygotowali kompletny zestaw składający się z mebli i najważniejszych kuchennych sprzętów. Poniżej znajdziesz przykładowe zestawy dostępne w sieci sklepów Merkury Market!

 

Jak urządzić małą kuchnię?

 

Strefa jadalniana - dobrze urządzona przestrzeń na serwowanie potraw

Przy planowaniu aranżacji wnętrza o podwójnym przeznaczeniu, jednakową uwagę należy poświęcić obydwu funkcjom. Idealnie rozplanowana kuchnia to dopiero płowa sukcesu. Równie ważne jest optymalne rozmieszczenie wszystkich elementów wystroju jadalni.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że idealna aranżacja jadalni to przede wszystkim funkcjonalny stół do jadalni i wygodne krzesła. Blat stołu powinien być na tyle duży, by swobodnie pomieścić całą rodzinę i opcjonalnie posiadać funkcję rozkładania, która dostarczy dodatkowego miejsca spożywania posiłków w czasie większych uroczystości lub świąt.

Dla tych, którzy przywiązują szczególną wagę do względów estetycznych, idealnym rozwiązaniem będą drewniane meble, które obok ponadczasowego charakteru są również trwałe i funkcjonalne. Drewniany stół i krzesła mogą stanąć na granicy kuchni i jadalni oddzielając dwie przestrzenie.

Druga możliwość to jadalny kącik zaaranżowany w rogu pomieszczenia. To rozwiązanie polecamy szczególnie w małych pomieszczeniach lub kawalerkach, gdzie kuchnia z jadalnią mają niewielką powierzchnię, dlatego ustawienie stołu na środku jest niemożliwe.

Warto jeszcze dodać, że w całym pomieszczeniu powinna być zachowana ta sama kolorystyka i jeden styl wnętrzarski. Kuchnia z jadalnią tworzą jedno pomieszczenie, które bezwzględnie musi być spójne.

Pamiętaj, że nowoczesna jadalnia, wcale nie musi być duża. Najważniejsze by dostarczała wygodne miejsce do spożywania posiłków.

 

Nowoczesna kuchnia

 

Kuchnia z jadalnią na wspólnej przestrzeni - o tym warto pamiętać!

Dobrze pomyślane projekty kuchni z jadalnią powinny uwzględniać mniej oczywiste, choć bez wątpienia ważne zagadnienia. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie. Światło buduje klimat, odmienia wnętrze, dlatego jest tak ważne. Kuchnia z jadalnią wymaga kilku niezależnych źródeł światła. Dobrze doświetlona kuchnia sprawi, że osoba przygotowująca posiłek będzie mogła pracować o każdej porze dnia i nocy.

W części kuchennej zwykle decydujemy się na przynajmniej dwie lampy górne – jedną nad blatem i drugą w strefie gotowania. Warto rozważyć jedno źródło światła górnego wspomagane przez LED-y. Pamiętaj, że w części jadalnianej idealnie sprawdzi się lampa wisząca zamontowana nad blatem stołu.

Lampy mogą pięknie połączyć kuchnię z jadalnią w spójną całość i dodatkowo sprawić, że wnętrze nabierze charakteru.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Kuchnia nie musi być biała — sprawdź jakie kolory królują w tym sezonie


Czy szkło między szafkami w kuchni jest praktyczne?


Modne podłogi kuchenne - top 6 pomysłów na podłogę do kuchni!


 

 

Powrót