Jak urządzić ogród wokół domu - pomysły, inspiracje, sugestie

07.01.2022

Jeśli jesteś ciekaw jak zaaranżować ogród wokół domu? Jakie rośliny, elementy wyposażenia, meble i dekoracje wybrać, by stworzyć pięknie urządzony ogród? Sprawdź koniecznie propozycje naszych specjalistów, którzy przygotowali najciekawsze ogrodowe inspiracje na sezon 2022!

 

aranżacja ogrodu

 


W tym artykule:

1. Projektowanie ogrodu - dlaczego jest takie ważne?

2. Kiedy warto projektować samodzielnie?

3. Pomysł na ogród przed domem – wybieramy styl ogrodu!

- Ogród w stylu nowoczesnym

- Ogród w stylu wiejskim

- Ogród w stylu japońskim



 

Projektowanie ogrodu - dlaczego jest takie ważne?

Wygląd ogrodu warto zaplanować już przy budowie domu, a nawet przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wtedy najłatwiej zorganizować i wyposażyć wszystkie jego strefy. Jeśli z różnych powodów jest to niemożliwe lub jeżeli posiadasz już ogród, który wymaga liftingu, zacznij od projektu!

Projekt ogrodu to klucz do idealnej jego aranżacji. Rozmieszczając poszczególne strefy, organizując ich wyposażenie i wygląd, decydujesz o funkcjonalności ogrodu i co najważniejsze mocno go personalizujesz. Projekt możesz wykonać samodzielnie lub zlecić specjaliście. Decyzja należy do Ciebie, pamiętaj jednak, że zakładanie ogrodu od podstaw wymaga wiedzy i doświadczenia. Odpowiednie rozmieszczenie i sadzenie roślin, ustawienie mebli ogrodowych, idealne wkomponowanie w ten wystrój elementów architektury ogrodowej, to zadanie zdecydowanie dla architekta krajobrazu.

Jeśli czeka Cię zakładanie ogrodu od podstaw, musisz pamiętać również o tym, że jest to przedsięwzięcie czasochłonne, wymagające nie tylko czasu, ale i cierpliwości. Świeżo założony ogród przez pierwszy rok niespecjalnie przypomina zielony raj z rysunków i wizualizacji, którymi czarował nas projektant. Warto jednak przetrwać ten pierwszy okres, a przyszły ogród z pewnością będzie cieszył.

 

Pamiętaj!

Stworzenie ogrodu, który będzie pełnił funkcję dekoracyjną i relaksacyjną, wiąże się z nakładami środków i pracy.

 

Kiedy warto projektować samodzielnie?

Gdy czeka Cię jedynie niewielka reorganizacja przestrzeni obok domu, możesz podjąć się tego zadania bez obaw, że brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia. Przestrzeń przy domu, która nie wymaga dużego nakładu prac ogrodniczych, będzie znacznie prostsza do zaaranżowania. Wystarczy, że odpowiednio rozmieścisz ścieżki ogrodowe, znajdziesz miejsce na plac zabaw dla dzieci, ustawisz w nim trampoliny ogrodowe, place zabaw, piaskownice, baseny ogrodowe, domki ogrodowe i huśtawki ogrodowe, wygospodarujesz przytulny kącik, w którym staną meble ogrodowe, wygodne i funkcjonalne leżaki ogrodowe lub ławki ogrodowe - i w ten sposób stworzysz idealne miejsce na relaks w ogrodzie.

 

Stare chińskie przysłowie mówi:
„Chcesz być szczęśliwy jeden dzień – napij się wina. Chcesz być szczęśliwy jeden rok – ożeń się. Chcesz być szczęśliwy całe życie – załóż ogród”.

 

Pomysł na ogród przed domem – wybieramy styl ogrodu!

Pierwszym krokiem aranżacji przydomowej zielonej przestrzeni powinien być dobry pomysł. Tych nie brakuje w otaczającym nas świecie. Kolorowe magazyny, blogi internetowe, inspiracje i nowości dostępne są dziś na wyciągnięcie reki. Jeśli chcesz by, wystrój ogrodu był spójny i elegancki wybierz jeden styl i trzymaj się go, tworząc całą aranżację.

I tu pojawia się pytanie, jak zagospodarować ogród, by ten miał pożądany styl i odpowiednie walory estetyczne? Warto bardzo konkretnie określić swoje oczekiwania, a także potrzeby i możliwości. Ostateczny wygląd zielonej przestrzeni zawsze zależy od tego, jak dużo czasu, jesteś w stanie poświęcić na jej pielęgnację. Jeśli wiesz, że z racji licznych zajęć nie możesz regularnie poświęcić się pracy w ogrodzie, wybierz rośliny i dekoracje, które nie będą wymagające. Warto mierzyć siły na zamiary. Najczęściej popełnianym błędem jest niestety nieodpowiednie dostosowanie aranżacji ogrodu do możliwości jego właściciela. Pamiętaj, że piękne egzotyczne rośliny, które widziałeś na blogu ogrodniczym, z pewnością wymagają stałej opieki, pielęgnacji, pokładów czasu i pracy. Pozostawione same sonie, z pewnością nie będą zachwycały. Lepiej wybrać proste rośliny dostosowane do wymagających warunków.

 

ogród - miejsce wypoczynku

 

Ogród w stylu nowoczesnym

Pięknie urządzony ogród w stylu nowoczesnym, to przestrzeń, w której króluje minimalizm, funkcjonalność i stylowy design. Cechą charakterystyczną ogrodu jest jednolita kolorystyka znajdująca swoje odzwierciedlenie zarówno w wyborze większości roślin, mebli i dodatków wykorzystanych w ogrodzie. Ogród nowoczesny to mniej rabatów kwiatowych, a więcej zieleni w postaci ozdobnych traw, żywopłotów i rośli wyeksponowanych w efektownych donicach. Zieleń w ogrodzie klasycznym nie przytłacza nadmiarem. W aranżacji przestrzeni stawia się raczej na mocno rozbudowaną część rekreacyjną, np. komfortowe meble, altany, place zabaw, domki ogrodowe i baseny. Istotną część ogrodu klasycznego stanowi taras, który zapewnia dodatkowe miejsce wypoczynku.

 

Ogród w stylu wiejskim

W wiejskim ogrodzie króluje naturalność we wszystkich możliwych jej przejawach. Trudno szukać tu eleganckich rabatów, przemyślanych kompozycji i kwietników. Te zostały zastąpione różnorodnymi roślinami, głównie jednorocznymi, rozsadzonymi luźno na całej powierzchni. Taka aranżacja może pozornie sprawiać wrażenie chaosu. Jest jednak przemyślanym sposobem stylizacji, w której nieład przybiera artystyczną formę. Meble i dekoracje ogrodowe również nawiązują do sielskiego klimatu. Świetnie sprawdzą się tu proste meble drewniane, gliniane donice, elementy nawiązujące do przeszłości i historii jak np. drewniane koło. Wiele takich dekoracyjnych elementów nawiązujących do rustykalnego, wiejskiego tylu znajdziesz w naszym sklepie ogrodniczym. Styl wiejski nieodzownie wiąże się z warzywniakiem i dorodnymi drzewami owocowymi. Projekt ogrodu przed domem uzupełniają większe krzewy, duże drzewa, nieformowane żywopłoty, łąki kwietne, ławeczki.

 

Ogród w stylu japońskim

Absolutny hit nadchodzącego sezony. Ogród japoński to krajobraz zamknięty w miniaturze. Jego najbardziej typowe elementy to zróżnicowana rzeźba terenu, woda w postaci oczka wodnego, malowniczych strumieni lub stawów, kamienie imitujące skały oraz piękne, egzotyczne rośliny o fantazyjnych kształtach.

Jeśli chcesz stworzyć japoński ogród obok domu, pamiętaj, że będziesz potrzebował wiele czasu na jego pielęgnację. W rezultacie otrzymasz urokliwe miejsce do wypoczynku dla członków rodziny, przyjaciół i znajomych.

 

aranżacje ogrodowe

 

Piękne rośliny, wygodne meble i najlepsze elementy architektury ogrodowej znajdziesz w naszym centrum ogrodniczym.

 


 

Zainspiruj się!

 

Grill betonowy w ogrodzie — jak zaaranżować?


Ile kosztuje basen ogrodowy oraz jego utrzymanie? Sprawdź ceny na 2022 rok!


Ile kosztuje projektowanie ogrodu? Zobacz naszą kompleksową wycenę!

Powrót