Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian?

31.01.2023

Pojawienie się grzyba i plam pleśni na ścianach to nie tylko problem estetyczny — grzyb i pleśń mają też negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, dlatego problemem należy zająć się jak najszybciej. W zwalczaniu grzybów i pleśni ze ścian ważne jest nie tylko samo usunięcie widocznych narośli, ale również to, by pozbyć się przyczyn powstawania pleśni i grzybów.

Zdrowy dom to zdrowi mieszkańcy, nie ma zatem co przyglądać się rozwojowi pleśni i grzybów — działać należy szybko i skutecznie!

 

jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

 


W tym artykule:

1. Skąd się bierze pleśń i grzyb na ścianach?

2. Czym różni się pleśń od grzyba ze ściany?

3. Jakie są sposoby na usunięcie grzyba i pleśni z powierzchni ściany?

4. Jak zapobiegać powstawaniu grzybów i pleśni?



 

Skąd się bierze pleśń i grzyb na ścianach?

Zanim zajmiemy się opisaniem sposobów na pozbycie się problemu, warto poznać przyczynę jego powstawania. Najczęstszym powodem pojawiania się tych mikroorganizmów jest nadmierna wilgoć. Nadmiar wilgoci powoduje powstawanie zarówno grzybów, jak i pleśni. Problem też dotyczy głównie łazienek i kuchni, ale może pojawić się też w przedpokoju i innych pomieszczeniach.

Za wysoką wilgotność odpowiedzialna będzie głównie nieodpowiednia wentylacja, źle wykonana klimatyzacja i brak odpowiedniego ogrzewania. Źle zaprojektowane i wykonane instalacje, nieczyszczone przewody i kratki, a także pojawiające się mostki termiczne — wszystko to może powodować pojawianie się nieprzyjemnego problemu w postaci zarodników grzybów i pleśni.

Grzyby i pleśni rozwijają się szybciej tam, gdzie panuje wyższa temperatura. W zimnej i wilgotnej łazience problem pojawi się zatem później niż np. w ciepłej i wyjątkowo wilgotnej kuchni.

Zignorowany problem może szybko rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia, a przy tym być poważnym problemem dla zdrowia mieszkańców.

 


Pamiętaj!
Pleśń, grzyby i ich zarodniki są niebezpieczne dla ludzi i mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Substancje, wydzielane przez te mikroorganizmy, moją mieć działanie rakotwórcze, a nadmiar zarodników może powodować poważne infekcje skóry i układu oddechowego.


 

Czym różni się pleśń od grzyba ze ściany?

Wilgoć i wyższa temperatura sprzyjają powstawaniu zarówno grzybów, jak i pleśni. Warto jednak znać różnicę pomiędzy jednym a drugim, zwłaszcza że odgrzybianie ścian, a usuwanie pleśni przebiega nieco inaczej.

Pleśń pojawia się na ścianach w formie niewielkich czarnych kropeczek, rzadziej ma kolor brązowy, żółty lub zielony. Zwykle nie towarzyszą jej żadne dodatkowe i niepokojące objawy. Pleśń rozwija się na powierzchni górnej części ścian lub sufitów, nie przenika głęboko w strukturę tynku, nie uszkadza ich zatem.

O wiele bardziej inwazyjny jest grzyb, potrafi też sprawić więcej kłopotów domownikom. Jest w stanie rozwijać się na różnych powierzchniach, nie tylko na tynku, ale także na drewnie, a nawet betonie i płytkach. Niektóre gatunki mogą być wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Do negatywów obecności grzyba zaliczyć można też nieprzyjemny zapach. Duże narośle grzybów mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, jak również dla stanu technicznego budynku. Co gorsze, grzyb potrafi rozwijać się bardzo szybko.

 

jak usunąć pleśń ze ściany?

 

Jakie są sposoby na usunięcie grzyba i pleśni z powierzchni ściany?

Usuwanie pleśni i usuwanie grzyba ze ściany jest ważne, na początku jednak warto przede wszystkim pozbyć się przyczyny pojawienia się problemu. Jeśli wilgoć gromadzi się na ścianach i sufitach pod wpływem złej wentylacji, należy naprawić system, wyczyścić go lub odpowiednio go zmodyfikować. Prawidłowo działająca wentylacja domu to zapewnienie nie tylko prawidłowego usuwania wilgoci, ale też gwarancja dobrej wymiany powietrza i poprawa jakości życia mieszkańców.

 

 


Pamiętaj!
Brak usunięcia przyczyn sprawi, że nawet idealnie usunięty grzyb szybko pojawi się w domu z powrotem. Aby trwale usunąć pleśń ze ściany i grzyba z pomieszczeń, usuń przede wszystkim przyczynę, czyli zadbaj o wentylację, wyczyść wejście kratki wentylacyjnej, napraw nieszczelny dach, pozbądź się mostków termicznych oraz zadbaj o prawidłowe wykonanie izolacji budynku. W razie problemów ze zlokalizowaniem problemu poradź się specjalisty.


 

Środki stosowane po to, by usunąć grzyba ze ściany

Gdy przyczyna problemu została wyeliminowana, czas wyczyścić zainfekowaną powierzchnię. W usunięciu grzyba ze ścian pomogą najszybciej i najskuteczniej specjalistyczne preparaty. To skuteczna metoda na grzyby, które nie wniknęły jeszcze głęboko w materiały. Zagrzybioną powierzchnię potraktuj środkiem zgodnie z informacją od producenta, jaka zawarta jest na etykiecie na opakowaniu.

Większość środków chemicznych jest bardzo drażniąca dla układu oddechowego i skóry, dlatego środki grzybobójcze stosuj z ostrożnością, dodatkowo zabezpieczając się odpowiednią ochroną skóry.

 

Mocno zagrzybione ściany — usuwanie problemu

W przypadku grzybów, które wniknęły głęboko w ściany, usunięcie wierzchniej warstwy problematycznej narośli może nie wystarczyć nawet wtedy, gdy zastosowany zostanie silny preparat antygrzybiczny. Często w takich przypadkach nie obejdzie się bez remontu i wymiany np. warstwy farby albo tynku.

Zanim zaczniesz remont, koniecznie zadbaj o dokładne osuszenie ścian i zadbanie o dobrą wentylację, inaczej problem będzie znowu się pojawiał.

 

jak usunąć pleśń ze ściany z pomocą specjalistycznych preparatów

 

Usuwanie pleśni ze ścian i sufitów

Już w momencie, gdy na ścianie pojawia się ślad pleśni, czyli niewielkie, czarne kropeczki, warto zająć się ich usuwaniem. Dobrze w początkowej fazie sprawdzą się jedne z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z pleśnią.

Pierwszą z propozycji walki z pleśnią będzie ocet. Wykonaj odpowiedni roztwór — do połowy szklanki wody dolej jedną czwartą szklanki octu. Tak przygotowanym roztworem spryskaj powierzchnię, na której rozwinęła się pleśń, a po kwadransie zmyj wszystko.

Dobrym domowym preparatem będzie też roztwór olejku cytrynowego lub olejku z drzewa herbacianego i wody. Jeśli pleśń jest uporczywa, lepiej zastosować odpowiednie preparaty na zainfekowanej powierzchni.

 


Pamiętaj!
Domowe sposoby na to, by usunąć pleśń i grzyby, mogą nie wydawać się tak skuteczne, jak działanie specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi, ale są zdecydowanie mniej inwazyjne. Domowe sposoby z reguły są też tańsze, chociaż często wymagają większych nakładów pracy, cierpliwości i staranności.


 

Jak zapobiegać powstawaniu grzybów i pleśni?

Usunięcie pleśni lub grzybów jest ważne, dobrze jest jednak zadbać o to, by problem nie pojawiał się ponownie. Niewłaściwa wentylacja jest przyczyną gromadzenia się wilgoci, co jest głównym powodem rozwoju grzybów i pleśni. Zarodniki unoszą się w powietrzu, ale to odpowiednie warunki, czyli wilgoć i ciepło powodują, że mogą się one rozwinąć.

Dbanie o dobrą wentylację to zapobieganie rozwojowi tych mikroorganizmów. Warto pamiętać o tym i regularnie dbać o przegląd systemu wentylacji oraz o czystość kratek i przewodów.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak skutecznie schłodzić pokój...


Jaka jest optymalna grubość tynku do ścian wewnętrznych?


Wentylacja w domu i mieszkaniu — jak ją poprawić?

Powrót