Jak usunąć rysy z paneli? Sprawdzone sposoby

21.07.2021

Po położeniu w domu nowej podłogi zwracamy uwagę na każde jej uszkodzenie. Drażnią nas nawet niewielkie rysy na panelach lub drewnie, nie mówiąc już o rzucających się oczy wgnieceniach i odpryskach. Podatność na powstawanie ubytków wynika z tego, że panele i deski są zdecydowanie bardziej miękkie i, co za tym idzie, mniej trwałe niż gres czy płytka ceramiczna, za to w przeciwieństwie do nich dodają wnętrzu przytulności oraz nadają się do samodzielnego montażu.

 


W tym artykule:

1. Markery do paneli lub parkietu

2. Płyny do usuwania rys na panelach podłogowych

3. Kit do drewna i paneli podłogowych

4. Specjalny zestaw naprawczy

5. Jak usunąć rysy z paneli domowymi sposobami?

6. Jak nie dopuścić do powstania uszkodzeń na panelach podłogowych?

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!



 

Istnieje kilka rodzajów paneli. O ile najefektowniej prezentują się panele podłogowe fornirowane (z wierzchnią warstwą wykonaną z litego drewna), zdecydowanie najbardziej wytrzymałe są cienkie i elastyczne panele winylowe, które dodatkowo cechują się wodoodpornością. Można również zdecydować się na tańsze panele podłogowe laminowane, jednak trzeba mieć świadomość, że zachowają one swój pierwotny wygląd znacznie krócej.

Na szczęście większość uszkodzeń da się naprawić we własnym zakresie, pod warunkiem, że dobierze się odpowiednią metodę do rodzaju okładziny i zastosowanego impregnatu. Podczas usuwania zarysowań każdorazowo należy wziąć pod uwagę również rozmiar i głębokość ubytku.

 

Rysy na panelach

 

Markery do paneli lub parkietu

Zwane też kredkami maskującymi, przeznaczone są do usuwania płytkich rys na zewnętrznej warstwie panelu - świetnie sprawdzą się na przykład do zamaskowania śladów pazurów zwierząt domowych. Są tanie i proste w użyciu (wystarczy zamalować nimi rysę), ale nie dają trwałych efektów, więc po jakimś czasie trzeba po nie sięgnąć ponownie.

 

Płyny do usuwania rys na panelach podłogowych

Zwykle sprzedawane są w butelkach z atomizerem, osobno do jasnej i ciemnej podłogi. Nie tylko nadają rysie kolor, ale także wypełniają ją, dzięki czemu staje się całkowicie niewidoczna. Aplikacja takiego płynu jest banalnie prosta – należy spryskać uszkodzenie, odczekać chwilę i przetrzeć naprawiane miejsce miękką szmatką. Sięgając po tę metodę, warto wiedzieć, że po nałożeniu pierwszej warstwy nie widać spektakularnej różnicy. Efekt finalny należy oceniać dopiero po trzykrotnym zaaplikowaniu produktu. Płynny preparat do usuwania rys na panelach można kupić w markecie budowlanym w cenie około 20-30 złotych.

 

Kit do drewna i paneli podłogowych

Dostępny w marketach budowlanych kit (lub też szpachla do drewna) to gęsta masa twardniejąca po jej nałożeniu. Można nią wypełnić zarówno małe, jak i większe ubytki, pamiętając o dobraniu koloru preparatu do paneli podłogowych. Kit charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, w dodatku po odczekaniu doby można go malować oraz lakierować. Podczas aplikacji stosuje się nadmiar produktu, który następnie zbiera się przy pomocy zwilżonego wodą palca, bawełnianej szmatki lub specjalnej szpachelki. Kit ma wiele zastosowań - sprawdzi się nie tylko do usuwania niedoskonałości, ale także maskowania szczelin w boazeriach i uszczelniania miejsc, w których z podłogą łączą się listwy przypodłogowe lub listwy progowe.

 

Specjalny zestaw naprawczy

Aby usunąć duże lub głębokie rysy na panelach najlepiej jest od razu sięgnąć po specjalny zestaw naprawczy, na który standardowo składa się masa wypełniająca w wybranym kolorze (na przykład wosk) i szpachelka do wyrównywania powierzchni, ewentualnie dodatkowo nóż z nagrzewnicą do stopienia wosku, bezbarwny lakier do drewna zabezpieczający oraz grzebień do czyszczenia paneli podłogowych. Koszt takiego zestawu zależy od jego zawartości, zwykle jest to około 50 złotych.

 

Jak usunąć rysy z paneli domowymi sposobami?

Zarysowania paneli laminowanych i winylowych można także spróbować zamaskować, wypełniając je lakierem lub utwardzaczem do paznokci. Do przyciemnienia jaśniejszego koloru odprysku na panelach podłogowych posłuży natomiast obrany orzech włoski, którego skórką pociera się uszkodzoną powierzchnię.

 

Jak nie dopuścić do powstania uszkodzeń na panelach podłogowych?

Znacznie łatwiej niż usunąć rysy na panelach jest nie dopuścić do ich powstawania. Jak to zrobić? Przede wszystkim, kupując panele podłogowe, weź pod uwagę ich klasę ścieralności – im jest większa, tym nowa podłoga będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym również zarysowania. Pamiętaj też o zabezpieczeniu nóg mebli gumowymi lub filcowymi podkładkami  i nie wchodź nigdy do pomieszczenia w butach, aby nie nanieść ziarenek piasku. Co więcej, regularnie stosuj impregnaty tworzące na panelach warstwę ochronną zapobiegającą powstawaniu rys, ubytków oraz trudnych do usunięcia zabrudzeń. Tak pielęgnowane panele w niezmienionym stanie mogą posłużyć Ci nawet kilkanaście lat.

 

Panel podłogowy fornirowany Dąb Naverina

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

salon - ,meble salon - płytki i kamień kuchnia - meble kuchnia płytki
Salon - meble Salon - płytki i kamień Kuchnia - meble Kuchnia - płytki
Powrót