Jak zaaranżować pokój dla ucznia?

11.08.2021

Pokój każdego dziecka, a przede wszystkim ucznia powinien być zorganizowany w sposób przemyślany i praktyczny. Dobrze, aby młody człowiek miał w swoim pokoju określony podział na najważniejsze strefy, by wiedzieć, w którym miejscu może się uczyć, który kącik pokoju przeznaczony jest do zabawy, a która część pokoju to bezpieczna strefa snu. Każdy początek roku szkolnego jest dla najmłodszych nie lada wyzwaniem i może wzbudzić u dziecka uczucie niepokoju i poddenerwowania. Właśnie dlatego warto pomóc najmłodszym w przygotowaniach do rozpoczęcia tego ważnego dla nich okresu i zorganizować pokój ucznia najbardziej funkcjonalnie i przytulnie jak tylko jest to możliwe.


W tym artykule:

1. Pokój ucznia — miejsce do nauki

2. Jak urządzić pokój ucznia — spokojny sen

3. Pokój ucznia — strefa aktywności i zabawy

4. Jak urządzić pokój ucznia — pozostałe wskazówki



Meble do pokoju dziecięcego Canmore I

 

Jeśli jesteś w trakcie remontu bądź małego przemeblowania i zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania młodzieżowego pokoju, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Czas nauki jest równie ważny co czas odpoczynku tak samo dla dorosłego, jak i dla dziecka. Dlatego nie warto urządzać pokoju dla ucznia bez przygotowanego wcześniej planu i organizacji.

 

Meble do pokoju młodzieżowego Nemo

 

Pokój ucznia — miejsce do nauki

Pokój ucznia musi być wyposażony w dobrze zorganizowane miejsce do nauki. Wygodne biurko i krzesło są podstawą do stworzenia dziecku poprawnego stanowiska do odrabiania lekcji czy czytania lektur. Biurka dla dzieci czy opcja dla nieco starczych, czyli biurka młodzieżowe powinny być przede wszystkim dopasowane do wzrostu dziecka oraz samej sylwetki. Standardowe wymiary biurek dziecięcych wahają się pomiędzy 74 a 77 cm. Kiedy jednak młody człowiek rozpoczyna swoją naukę, jego wzrost jest jeszcze niewielki, więc warto przewidzieć konieczność regulacji blatu i podwyższenia go z upływem czasu. Dostosowanie biurka do wzrostu ucznia pozwala uchronić go przed wadami postawy oraz bólami kręgosłupa. Dostosowując wysokość biurka do Twojego dziecka, sprawdź, czy w pozycji wyprostowanej, Twoje dziecko może ułożyć na blacie ręce ugięte w łokciu pod kątem prostym oraz czy jego kolana tworzą kąt 90 stopni. Stopy natomiast powinny spoczywać wygodnie na podłodze. Biurka gamingowe dla graczy również powinny przejść ten mały test oceny komfortu, by niezależnie od tego czy uczeń będzie odrabiał lekcje, czy poświęcał czas na rozrywkę — jego kręgosłup był prosty, a ręce stabilnie podparte na blacie.

 

Meble do pokoju młodzieżowego Zonda

 

Bardzo istotną kwestią jest także sam wymiar blatu biurka. Jeśli w pokoju ucznia staną dwa odseparowana od siebie stanowiska siedzące, biurko przeznaczone wyłącznie do nauki może być wąskie. Staną na nim przedmioty dedykowane wyłącznie edukacji, takie jak: pomoce naukowe, kalkulator, organizer z przyborami do pisania, książki, czy niewielkie zdjęcia pamiątkowe. W przypadku, kiedy uczeń przy tym samym blacie będzie zarówno odrabiał lekcje jak i grał przy komputerze, należy przewidzieć nieco więcej miejsca na biurku, ponieważ znajdzie się na nim dodatkowo laptop, myszka czy klawiatura wpięta pod komputer stacjonarny. Dobrze jest wybrać biurko o szerokości minimalnej 120 cm.

Kolejnym ważnym elementem w pokoju ucznia przy stanowisku edukacyjnym jest wygodne i komfortowe dla dziecka krzesło. Krzesła dla dzieci najczęściej dostępne są w modelach drewnianych, z materiałowymi obszyciami i pianką w miejscu siedziska, obrotowe na kółkach. Czasami tradycyjny mebel zastępują fotele gamingowe, choć nie są one szczególnie polecane do stanowisk dedykowanych nauce. Oparcie krzesła powinno być podporą dla całej długości pleców łącznie z samym karkiem. Warto zainwestować w modele, które posiadają lekkie wypukłości na odcinku lędźwiowym, ponieważ są specjalnie wyprofilowane i dostosowane pod sylwetkę dziecka. Krzesło powinno być miękkie, a jego wysokość regulowana. Możliwość regulacji najlepiej umożliwia dostosowania krzesła do blatu, a co więcej — pozwala na korzystanie z siedziska przez długi czas, nawet kiedy uczeń podrośnie. Jak widzisz pokój ucznia, a w szczególności stanowisko do nauki wymagają dobrego projektu wnętrza i przemyślenia wielu kwestii organizacyjnych w pokoju. Strefę edukacyjną powinieneś potraktować jako jedną z bardziej istotnych.

 

meble do pokoju dzieciecego

 

Jak urządzić pokój ucznia — spokojny sen

Odpowiednie przygotowanie miejsca do nauki jest czymś niezwykle ważnym, jednak strefa wypoczynkowa jest równie istotna. Każde dziecko szybciej i chętniej chłonie wiedzę, kiedy jest zrelaksowane i wypoczęte. Pokój ucznia powinien zatem być wyposażony w wygodne posłanie, w którym dziecko zrelaksuje się i wypocznie. Łóżka dla dzieci powinny być dobierane pod kątem wieku oraz aktualnego ich wzrostu. Posłanie nie może być krótsze, aniżeli 90 cm, a książkowa długość materaca to taka, która przekracza aktualny wzrost dziecka o co najmniej 25 - 30 cm. Pokój ucznia wraz z samym łóżkiem musi posiadać wygodny materac, na którym najmłodszy będzie mógł się zrelaksować. Najlepiej jest skorzystać z materaca o średniej twardości, pod którym dziecko nie zapadnie się zbyt głęboko, ale który równocześnie nie będzie dla niego zbyt twardy. W ciągu dnia warto przykryć łóżko miękką narzutą, aby uczeń mógł stworzyć sobie w nim krótkie pory relaksu. Wybierając ciekawą tkaninę, możesz przy okazji urozmaicić wnętrze i wprowadzić do pokoju ciekawy element aranżacji.

 

Meble do pokoju młodzieżowego Next Earth

 

Pokój ucznia — strefa aktywności i zabawy

Pokój ucznia, a przede wszystkim pokój dziecka powinien posiadać mały kącik bawialniany. Aranżacja pokoju najmłodszych powinna przewidywać miejsce, w którym znajdą się zabawki, gry, bajki i książki zdjęcia, figurki a wraz z nimi wygodne pufy dla dzieci bądź sofy dla dzieci, na których najmłodsi będą mogli spędzić swój czas wolny. Półki, na których staną najczęściej używane zabawki i gry powinny być dostosowane do wysokości, na jaką dziecko jest w stanie podnieść swoje dłonie. Wszystkie meble dziecięce należy dostosowywać w taki sposób, aby pozostawiały na środku pokoju wolną przestrzeń, bowiem najmłodsi uwielbiają zabawy na podłodze, siedząc w trakcie gier na miękkim dywanie.

 

jasne meble do pokoju

 

Jak urządzić pokój ucznia — pozostałe wskazówki

  • W pokoju dziecka musi być zamontowane odpowiednie oświetlenie. Nie wystarczy główna lampa wisząca. Zadbaj także o światło boczne bądź lampkę, którą postawisz na biurku. Dobre oświetlenie w trakcie czytania jest podstawą higieny oczu.

  • Zadbaj o kolorowe dekoracje. Najmłodsi uwielbiają ciekawy design, który pozwala im rozwinąć wyobraźnię. Na ścianie możesz zawiesić samoprzylepne obrazy, które odnajdziesz na wymiar w Internecie. Zakupić możesz także dodatki tematyczne w zależności od zainteresowań Twojego dziecka. Przykładem może być lampa w kształcie samochodu bądź zestaw mebli przypominający zamek księżniczki. Takie inspiracje dla najmłodszych mogą być wymarzonym elementem wyposażenia własnego pokoju!

  • Pokój ucznia wyposażony w komody dla dzieci, szafy dla dzieci, czy regały dla dzieci musi uwzględniać ich wzrost. Dobrze, aby meble stojące przy ścianie dawały dziecku możliwość sięgnięcia do każdej części wnętrza szafy.

  • Pokój dla ucznia zaaranżowany na poddaszu powinien posiadać biurko nad oknem uchylnym. Naturalne światło zawsze jest najbardziej przyjazne oczom, a okno tak blisko strefy edukacyjnej pozwoli na łatwy dostęp do świeżego, orzeźwiającego umysł powietrza.

  • Dzieci uwielbiają kolorowe karteczki, zakreślacze oraz naklejki, które mogą wpiąć do zeszytów czy książek. Warto zatem, aby pokój ucznia wyposażony był w organizery oraz kolorowe pomoce biurowe.

  • Tablica korkowa! To coś, co kocha każdy młody człowiek. Dzięki niej dzieci mogą przymocować do planszy swoje inspiracje, najnowsze projekty, czy listę zadań do wykonania na najbliższy tydzień.

 

Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Planet

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Meble do pokoju dziecięcego Lofter Meble do pokoju dziecięcego Werso III Meble do pokoju dziecięcego Yoop Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Mobi Meble do pokoju dziecięcego Lorento zieleń/jesion I
Meble do pokoju dziecięcego Lofter Meble do pokoju dziecięcego Werso III Meble do pokoju dziecięcego Yoop Meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego Mobi Meble do pokoju dziecięcego Lorento zieleń/jesion I
Powrót