Jak zaaranżować salon feng shui?

09.12.2023

Aranżacja salonu zgodnie z zasadami feng shui może wprowadzić do naszego życia harmonię, równowagę i pozytywną energię. Feng shui to dawna chińska filozofia, a także sztuka urządzania i życia, która skupia się na stworzeniu przestrzeni sprzyjającej dobremu samopoczuciu i równowadze energetycznej.

Wprowadzenie zasady feng shui salon mogą okazać się idealną opcją dla tych, którzy czują się zestresowani, zmęczeni lub zniechęceni. Aranżacja salonu feng shui to odpowiedź na nasze problemy ze złym samopoczuciem. Warto urządzić salon feng shui nawet wtedy, gdy nie jesteśmy przekonani do tej filozofii — takie aranżacje są urokliwe i dobrze się w nich odpoczywa, pokój dzienny jest zatem przyjemniejszy dla relaksu.

Jak zaaranżować salon feng shui? Przede wszystkim postawmy na porządek, minimalizm oraz odpowiednie kolory feng shui i dodatki. Dobrze też znać najważniejsze zasady feng shui — o nich opowiemy również w naszym artykule.

 

salon feng shui

 


W tym artykule:

1. Aranżacja salonu feng shui, czyli porządek i przestrzeń

2. Znaczenie kolorów feng shui a zasady aranżacji salonów

3. Yin i yang a zasady aranżacji salonu według feng shui

4. Oświetlenie salonu zgodne z zasadami feng shui

5. Zasady harmonii we wnętrzu feng shui

6. A może zaaranżować dom feng shui?



 

Aranżacja salonu feng shui, czyli porządek i przestrzeń

Feng shui podkreśla znaczenie przestrzeni i porządku. Salon według zasad feng shui powinien być pomieszczeniem przestronnym, w którym panuje funkcjonalny minimalizm, a każda rzecz ma swoje miejsce i przeznaczenie. Dzięki temu aranżacja wnętrz feng shui sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Według tych wskazówek feng shui łatwo zaaranżować piękne, nowoczesne salony.

Upewnijmy się, że salon jest przestronny, a meble ustawione są w sposób umożliwiający swobodny przepływ energii chi, a także swobodne przejście i dostęp do każdego elementu. Pokój dzienny nie powinien być przeładowany rzeczami, zatem, jeśli salon jest mały, nie wstawiajmy tam masywnych mebli. Unikajmy zagraconych i ciasnych przestrzeni, które mogą zakłócać harmonię.

Zasady aranżacji feng shui opierają się na odpowiednim ustawieniu mebli, ale też na wspominanym wyżej przepływie energii chi. Dobry przepływ energii to najważniejsza zasada feng shui, na tym opiera się właściwie cała filozofia tego nurtu. Według feng shui wszystko ma energię chi, a jej dobry przepływ zapewnia spokój i dobrobyt. Nie zastawiajmy zatem wejść i okien w salonie meblami, nie otaczajmy też szczelnie stolika kawowego fotelami i kanapami. Przepływ energii musi być płynny, w feng shui meble powinny stać odpowiednio daleko od siebie.

Ważne jest ustawienie mebli względem siebie. Równowaga aranżacji będzie zachowana, gdy do każdego mebla będziemy mieć swobodny dostęp i nie będziemy się musieli między nimi przeciskać. Dzięki temu można zaaranżować wnętrze o niewielkich rozmiarach w bardzo funkcjonalny sposób.

 

salon w stylu feng shui

 

Znaczenie kolorów feng shui a zasady aranżacji salonów

Dobór kolorów ma kluczowe znaczenie w feng shui. Odpowiednie barwy mogą zrelaksować, uspokoić i wyciszyć albo wręcz przeciwnie — pobudzić i ożywić. Na czym tam naprawdę nam zależy w naszym pokoju dziennym? Jeśli zwykle mamy ciężkie, przytłaczające dni w pracy, wyciszenie będzie najlepszą opcją, jeśli jednak nasza praca jest nudna, można zastosować ożywione kolory feng shui.

Zwykle jednak stosujmy stonowane kolory, takie jak beże, brązy czy błękity, które sprzyjają relaksowi. Unikajmy intensywnych, agresywnych kolorów, zwłaszcza czerwieni w salonie, ponieważ mogą one wprowadzać nadmiar energii. Jeśli chcemy ożywić nieco swój salon, stosujmy zielenie, które są ożywiającym, a jednocześnie bardzo stonowanym kolorem.

Wybierając kolory, czy to ścian, czy tapicerki foteli nowoczesnych, czy nawet dodatków, unikajmy jaskrawych odcieni i bardzo wyrazistych barw, które mogą wprowadzić chaos do aranżacji.

 

jak zaaranżować nowoczesny salon?

 

Yin i yang a zasady aranżacji salonu według feng shui

Feng shui zaleca utrzymanie równowagi między energią yin (spokojną, ziemską) a yang (dynamiczną, aktywną). Stosujmy zrównoważone elementy dekoracyjne, takie jak miękkie poduszki i ostre linie mebli, aby stworzyć harmonię w salonie. Aranżacja feng shui salonu to sprytnie dobierane do siebie kontrasty, które pięknie prezentują się w przestrzeni.

Jeśli ściany są ciemniejsze, feng shui meble powinny być jasne i odwrotnie. Dekoracje feng shui powinny być oszczędne i stonowane, ale widoczne w salonie.

 

fotele do salonu

 

Oświetlenie salonu zgodne z zasadami feng shui

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element feng shui. Wybierajmy naturalne, miękkie światło, unikajmy nadmiernego oświetlenia i zbyt jasnych lamp. Również dbajmy o to, aby pomieszczenie było dobrze oświetlone, co przyczyni się do poprawy energii w salonie.

Umiejscowienie salonu względem stron świata będzie w tym wypadku ważne. Salony od stron południowych to dobrze oświetlone naturalnym światłem pomieszczenia, z kolei północne salony będą ciemniejsze — w takim przypadku należy zadbać o odpowiednią ilość światła sztucznego. Dobra energia w domu to też wynik oświetlenia, oczywiście to naturalne jest dla nas lepsze.

 

salon z kanapą

 

Zasady harmonii we wnętrzu feng shui

Odpowiednie ustawienie według zasad feng shui jest ważne tak samo, jak to, jakie właściwie elementy są ustawiane. Można ustawić sofę i fotele uszaki przy stoliku kawowym, ale trzeba pamiętać o tym, by zostawić odpowiednio dużo miejsca na przejście. Nie inaczej sprawa ma się z dekoracyjnymi elementami — tutaj również należy zadbać o przestrzeń i minimalizm.

Jakie dodatki będą najlepsze? Zdecydowanie dodajmy do salonu rośliny doniczkowe i inne naturalne elementy, aby wprowadzić do przestrzeni świeżość i pozytywną energię. Rośliny oczyszczają powietrze i tworzą przyjemne otoczenie, co jest zgodne z filozofią feng shui. Reprezentują też pięć elementów feng shui, czyli drewno, metal, ogień, wodę oraz ziemię. To doskonały dodatek do salonu.

Co ciekawe, lustra feng shui mają ogromne znaczenie w takich aranżacjach. Dobrze ustawione lustra odbijają piękne widoki, zwiększając przepływ energii qi. Według szkoły feng shui nie powinno się luster ustawiać naprzeciw drzwi, gdyż energia wtedy opuszcza pomieszczenie.

Dobór dodatków jest ważny tak samo, jak kolor ścian lub pięć żywiołów. Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowo podkreślający filozofię feng shui salon, zdecyduj się na symbole feng shui jako dodatki.

Dodatki są ważne, ale ważne jest też to, by ukryć lub usunąć elementy, które nie zgadzają się z zasadą pięciu żywiołów, energią qi lub ogólnymi zasadami feng shui. Zminimalizujmy koniecznie obecność elektroniki w salonie. Ograniczmy ilość telewizorów, komputerów i innych urządzeń, które generują nadmierną aktywność. To pomoże stworzyć spokojne miejsce do relaksu.

 

salon feng shui

 

A może zaaranżować dom feng shui?

Możesz urządzić wnętrze feng shui nie tylko w salonie, ale też w innych pomieszczeniach. Harmonia natury, spokój i wyciszenie to elementy, które możesz dzięki feng shui wprowadzić też do kuchni, łazienki feng shui lub nawet ogrodu feng shui. Pamiętaj, że ważny jest zarówno układ pomieszczeń, jak i minimalizm oraz przestrzeń. Jasne kolory do pokoju, lustra harmonia oraz unikanie chaosu to najważniejsze zasady feng shui.

 


 

Zainspiruj się!

 

Jak zaaranżować wnętrza w fińskim stylu?

Wypoczynek do salonu - sofa czy narożnik?

Jak zaaranżować wnętrza w stylu mocca café?

Powrót