Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu — najlepsze sposoby na zatrzymanie ciepła w domu!

03.10.2022

Koniec września i początek października to czas, w którym zaczyna się sezon grzewczy. Rosnące ceny opału, prądu i gazu ziemnego zmuszają mieszkańców do poszukiwania sposóbów na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania. Czy da się obniżyć rachunki, jednocześnie nie rezygnując z komfortu spędzania czasu w ciepłym domu? Jakie działania przed uruchomieniem instalacji i w czasie sezonu grzewczego pomogą portfelom? Zobacz razem z nami, na co warto zwrócić uwagę, by dom był zawsze ciepły, a rachunki nie spędzały snu z powiek.

 

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Skąd się biorą straty ciepła?

2. O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy ogrzewać dom w sezonie grzewczym?

3. Jak zatrzymać energię cieplną w pomieszczeniach?



 

Skąd się biorą straty ciepła?

Zanim przystąpimy do opisywania sposobów na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, warto przyjrzeć się przyczynom strat ciepła. Ogromną rolę w prawidłowym, ekologicznym i oszczędnym ogrzewaniu gazowym, elektrycznym lub tradycyjnym będzie miało ocieplenie budynku. Prawidłowo ocieplony budynek dobrze będzie zatrzymywał ciepło, straty energii będą niższe, zatem łatwiej będzie zaoszczędzić na ogrzewaniu i rachunkach.

Oprócz braku lub źle wykonanego ocieplenia ogromne straty energii cieplnej generowane są przez wadliwą instalację grzewczą oraz nieprawidłowo działającą wentylację. Ciepło uciekać może też przez nieuszczelnione drzwi i okna. Wysokie rachunki mogą być też wynikiem złych nawyków w ogrzewaniu domu lub mieszkania, warto zatem zmienić też przyzwyczajenia — nie raz drobne błędy, popełniane w czasie sezonu grzewczego, znacząco mogą zwiększać wysokość rachunków.

 

jak zaoszczędzić w sezonie grzewczym?

 

O czym należy pamiętać, zanim zaczniemy ogrzewać dom w sezonie grzewczym?

Zanim rozpocznie się sezon na ogrzewanie pomieszczeń, warto zadbać o to, by być do niego odpowiednio przygotowanym. Prawidłowe przygotowanie się do sezonu grzewczego, sprawdzenie instalacji, naprawa i uszczelnianie okien i drzwi pomogą zmniejszyć rachunki, zwiększą efektywność ogrzewania i zapewnią komfort mieszkańcom.

Ciepły, prawidłowo ogrzany dom lub mieszkanie będą miejscami przytulnymi i zachęcającymi.

Regularny przegląd instalacji grzewczej i wentylacji

Prawidłowo działająca instalacja grzewcza sprawia, że koszty ogrzewania podłogowego lub tradycyjnego są zdecydowanie niższe. Przed sezonem grzewczym koniecznie sprawdź, czy instalacja działa prawidłowo.

Szczególnie ważne jest to, by instalacja była czysta. Osadzający się pył i brud powoduje trudności w przekazywaniu ciepła, co może powodować znaczne straty energii. Przed sezonem dokładnie wyczyść instalację, skupiając się szczególnie na stanie kotła grzewczego.

Przeglądu możesz dokonać sam, ale warto też zdać się na fachową pomoc. Oszczędne ogrzewanie gazowe, elektryczne lub tradycyjne przy sprawnej instalacji będzie o wiele, wiele łatwiejsze.

Uszczelnienie okien i drzwi

Duże straty energii generuje stolarka otworowa, czyli drzwi i okna. Zadbaj o to, by były odpowiednio uszczelnione. Z nieszczelnymi oknami i drzwiami naprawdę nie ma co liczyć na niższe rachunki. Zimne powietrze będzie stale wpadało do wnętrza domu, ciężej zatem będzie osiągnąć w pokojach poziom komfortowej temperatury. Oszczędzanie energii cieplnej to zatem szczelne okna i drzwi.

Koniecznie uszczelnij okna i drzwi. Możesz zrobić to samodzielnie — montaż uszczelek nie jest trudny, a potrafi przynieść ogromne efekty. Aby wykryć, czy okno lub drzwi są nieszczelne, przejedź ręką wzdłuż linii futryny okiennej lub drzwiowej. Jeśli uszczelki są zużyte, będą przepuszczały chłodne powietrze, które bez problemu wyczujesz na swojej skórze. W takim wypadku należy uszczelki wymienić.

Montaż ekranów zagrzejnikowych

Oszczędzenie ciepła to również sprytne zabiegi, które kierują ciepłe powietrze tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, czyli do wnętrza pokoi. Komfort cieplny można zwiększyć, zakładając za tradycyjne grzejniki specjalne ekrany cieplne, które kierują ciepło właśnie do wnętrza pomieszczeń. W taki sprytny sposób można oszczędzać na ogrzewaniu.

Aby oszczędzać ciepło, warto też regularnie odkurzać i czyścić grzejniki. Warstwa kurzu może powodować straty ciepła, dlatego dobrze jest ją z grzejników po prostu usunąć. Dzięki temu ciepło trafi nie na kurz, ale do pokoju, czyli dokładnie tam, gdzie jest potrzebne.

 

komfort cieplny w domu i mieszkaniu

 

Jak zatrzymać energię cieplną w pomieszczeniach?

Przegląd instalacji, ekrany zagrzejnikowe oraz uszczelnienia to dobre sposoby na oszczędzanie ciepła. Co jeszcze można zrobić? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ważne też będą działania, których dokonuje się już w sezonie. Jeśli system ogrzewania jest sprawny, a uszczelki odpowiednie, dobre nawyki pomogą oszczędzić na ogrzewaniu gazowym, elektrycznym lub tradycyjnym.

Odpowiednia temperatura — pomieszczenia i preferencje użytkowników

Oszczędzanie energii cieplnej to także odpowiednie nawyki. Dobrze jest zapewniać sobie optymalną temperaturę, ale lepiej jest dostosowywać ją do potrzeb domowników. Optymalna temperatura w dzień jest zwykle o kilka stopni wyższa niż w nocy, wieczorami warto zatem nieco skręcić kaloryfery. Dobrze jest też obniżyć temperaturę w domu lub mieszkaniu wtedy, gdy jest się poza domem.

Jeśli utrzymujesz stałą temperaturę w domu, niezależnie od pory dnia i tego, czy jesteś w domu, czy nie — czas zmienić nawyki. Dostosuj ogrzewanie do trybu życia, a wysokość rachunków mile Cię zaskoczy.

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń w sezonie zimowym

Wietrzenie pokoi jest niezwykle ważne: pomaga zachować świeżość powietrza, dba o zdrowie i samopoczucie mieszkańców, zmniejsza też ryzyko zachorowań wirusowych i bakteryjnych. Zimą jest to szczególnie istotne. Jak jednak wietrzyć pokoje, by utrata ciepła była jak najmniejsza?

Gdy za oknem mróz długotrwałe wietrzenie może powodować ogromną utratę ciepła i duże zużycie paliwa. Lepiej jest wietrzyć krótko i mocno, otwierając okno na oścież na kilka lub kilkanaście minut. Naturalna cyrkulacja powietrza sprawi, że chłodniejsze powietrze dostanie się do pokoju i wyprze z niego gorące powietrze, jednak sam pokój nie wyziębi się tak łatwo. Zgromadzona w ścianach, podłodze, suficie, a nawet meblach energia cieplna szybko uwolni się do wywietrzonego pokoju, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie świeżo i ciepło.

Właściwe ustawienie mebli

Ogrzewanie olejowe, ogrzewanie gazowe, elektryczne lub tradycyjne zapewniają ciepło w domu albo mieszkaniu. Ciepło przenosi się na sprzęty i może być również przez nie blokowane. Zatem zmniejszysz rachunki również dzięki temu, że odpowiednio urządzisz pomieszczenie i ustawisz w nim meble.

Musisz mieć świadomość, że ustawione tuż przy grzejniku meble będą blokowały ciepło i utrudniały ogrzanie pokoju. Nie dostawiaj zatem mebli do samego grzejnika — pozostaw 10 - 15 cm przerwy, dzięki której ciepło będzie roznosiło się efektywniej po pomieszczeniu.

Korzystanie z energii słonecznej — zasłanianie i odsłanianie okien

Ciepło, które generujesz za pomocą instalacji, jest głównym sposobem ogrzewania w zimie, ale nie oznacza to, że nie możesz korzystać z innych źródeł, by obniżyć własne rachunki. Dobrze jest wykorzystać promienie słoneczne, by podnieść temperaturę w domu. W słoneczne dni odsłoń firanki, wpuszczając do środka jak najwięcej naturalnego ciepła. Nocą postępuj odwrotnie — zasłaniaj okna, by straty ciepła były jak najmniejsze.

Powrót