Jak zaprojektować szafę wnękową? Inspiracje i porady

13.03.2019

To rozwiązanie aranżacyjne stało się bardzo popularne, zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu, gdzie każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Szafa wnękowa w sypialni ułatwi utrzymanie czystości oraz porządku. Jak zaprojektować szafy do sypialni, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję? Przeczytaj i sprawdź.

Zbierz dokładne wymiary samej wnęki

Zanim zaczniesz rysować projekt, warto poznać wymiary miejsca, w którym szSzafa wnękowa i jej projekt.afa ma ostatecznie zostać postawiona.

  • Długość

Najczęściej wynosi tyle, ile wysokość ścian. Zdarzają się jednak takie wnęki, które są krótsze. Warto się temu przyjrzeć i uwzględnić wszystkie wyjątki od reguły w projekcie szafy.

  • Szerokość

Określa przede wszystkim to, ile miejsca masz do zagospodarowania. Jeśli wnęka jest o wiele szersza niż sądziłaś, można obok szafy postawić coś jeszcze: wieszak, biurko lub toaletkę. Jeśli jednak długość tej przestrzeni nie przekracza standardowych wymiarów szafy stojącej, nie warto kombinować.

  • Głębokość wnęki

To jedna z najważniejszych wartości, która określa przede wszystkim użyteczność szafy. Standardowa głębokość powinna liczyć około 70 centymetrów.

Etap projektowania szafy wnękowej

Jeśli poznałeś już wszystkie wymiary wnęki, warto przenieść je na kartkę papieru. Po tym wszystkim warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami, które składają się na wygląd oraz funkcjonalność szafy wnękowej.

Co chcesz zmieścić w szafie wnękowej?

Trudno jest zaprojektować szafę, kiedy nie wiemy, co chcemy w niej przechowywać. Właśnie dlatego, aby wykorzystać w stu procentach każdą, nawet najmniejszą powierzchnię wnęki, lepiej zastanów się, do czego jest ci potrzebna.

Szafa wnękowa ma zmieścić twoje ubrania

Zastanów się, czy chcesz wszystkie poskładać w kostkę i umieścić na półkach, czy będzie też potrzebny drążek. Umieść go na wysokości, która równa jest z długością płaszcza zimowego. Dzięki temu każda rzecz będzie estetycznie wisieć, a nie zgięta w pół zbierać kurz z dna szafy.

Wszystkie buty na widoku

W szafie wnękowej można również zaprojektować dodatkowe półki na buty, dzięki którym wszystkie będą na widoku. Jeśli nie chcesz poświęcać pieniędzy na drewno, służące do zbudowania konstrukcji, możesz kupić specjalne, przeźroczyste pudełka na wymiar i w nich schować obuwie.

Oprócz ubrań…

Ciekawym pomysłem jest przechowywanie bielizny lub biżuterii w specjalnych, długich i szerokich szufladach. Dla odpowiedniego efektu montuje się w nich oświetlenie punktowe.

Sprzęty gospodarstwa domowegoSzafa wnękowa w sypialni lub pokoju dziennym.

Umówmy się, że odkurzacz nie jest zbyt estetyczny, podobnie jak deska do prasowania czy samo żelazko, zwłaszcza gdy stoją luzem w niezagospodarowanym kącie pokoju. Jeśli planujesz przechowywać je w szafie, możesz przeznaczyć dla nich specjalnie półki wykonane na wymiar. Będą nie tylko wskazówką dla tych, którzy ciągle zapominają, gdzie dane sprzęty mają swoje miejsce w domu. Tego rodzaju miejsce do przechowywania stosuje się również z bardziej prozaicznego powodu: aby nie tracić dodatkowych centymetrów tam, gdzie i tak nic się nie zmieści, a maksymalnie wykorzystać pojemność wnęki.

Dobierz odpowiednie wyposażenie

Jeśli sporządziłeś listę rzeczy, które schowasz w swojej szafie wnękowej, teraz należy dobrać do nich odpowiedni sposób przechowywania. Dobrze rozplanowane wnętrze oraz jego elementy mogą przedłużyć żywotność nie tylko odzieży, ale też sprzętów domowych. Deska do prasowania przechowywana w szafie, a nie w zakurzonym kącie, będzie czystsza, a dzięki temu dłużej będzie spełniać swoją funkcję. W zależności od potrzeb, możesz wybrać:

  • Drążki – potrzebne do wiszących rzeczy. Obecnie na rynku można znaleźć również drążki umieszczone na wysokości około metra, które służą do wieszania spodni.
  • Półki – na nich poskładasz wszystkie swetry, golfy i inne podobne rzeczy. Na odpowiednio głębokich znajdzie się również miejsce na żelazko lub pudła z ozdobami świątecznymi czy inne podobne gadżety.
  • Szuflady – na bieliznę, a nawet biżuterię. Z odpowiednimi żłobieniami, a nawet innowacyjne ze specjalnym podświetleniem.
  • Dodatkowe lampy – montowane nie tylko w szufladach, ale również przy drążkach, aby bez potrzeby nie włączać światła górnego. Niektóre z nich wyposażone są w fotokomórki, które działają tylko wtedy, gdy otworzysz szafę.

Zewnętrzna część szafy wnękowej

Powinieneś wziąć pod uwagę dwa elementy: drzwi oraz lustro.

Drzwi

Pamiętaj, że zabiorą trochę miejsca w szafie. Te przesuwne, drewniane, z prowadnicami na dole i na górze zajmują około 3 centymetry głębokości.

Lustro

Do takich drzwi najczęściej montuje się również lustro. Jego kształt i rozmiar możesz wybrać sam. Pamiętaj jedynie o praktyczności: im będzie większe, tym trudniej je wyczyścić.

Powrót