Jak zbudować grill z wędzarnią?

03.06.2021

Uwielbiasz smak wędzonych i grillowanych potraw? Klasyczne grille do ogrodu nie spełniają wszystkich Twoich oczekiwań? Jeśli tak, to na pewno chcesz dowiedzieć się, jak zbudować własną wędzarnię. Ten łatwy i przyjemny projekt pomoże Ci samodzielnie wykonać to zadanie i cieszyć się smakiem wędzonych posiłków każdego dnia!

W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w łatwy sposób zbudować grill z wędzarnią. Jeśli chcesz stworzyć kolejny projekt do swojego ogrodu, który doceni rodzina, przyjaciele i wszyscy Twoi goście zbuduj z nami grill z wędzarnią! Dzięki niemu zapewnisz sobie wymarzony smak potraw i przyjemny relaks w ogrodzie.

 

wędzarnia

 


W tym artykule:

1. Jak działa wędzarnia?

2. Jakie są rodzaje wędzarni?

3. Budowa wędzarni krok po kroku



 

Jak działa wędzarnia?

Wędzenie to niezwykła technika kulinarna, która od setek lat pomaga ludziom konserwować żywność taką jak mięsa, ale też sery oraz ryby, a także dodawać wędzonym potrawom wyrazistego dymnego aromatu. Smak wędzonych potraw zależy od gatunku drewna użytego w procesie obróbki.

Do wędzenia najczęściej używa się drewna z drzew liściastych. Nie należy natomiast stosować drzew iglastych, ze względu na silne stężenie związków żywicznych, które nadają produktom gorzkawego smaku i wyjątkowo niemiłego zapachu. Ponadto w procesie ich spalania powstają duże ilości sadzy, która bywa trojąca. Wyjątkiem w tym zakresie są gałązki jałowca.

Warto pamiętać, że drewno musi być zdrowe i czyste, pozbawione pleśni i próchna. Najczęściej do wędzenia wykorzystuje się wiśnię, jabłoń, olchę, klon, winorośl, buk, dąb, jesion, akację, lipę i brzozę.

 

wedzarnie do ogrodu

 

Jakie są rodzaje wędzarni?

Istnieje kilka rodzajów wędzenia i wędzarni. Zobacz, jakie wędzarnie możesz zakupić i jak czym może różnić się proces wędzenia. Standardowo wyróżnia się trzy rodzaje wędzenia:

Wędzenie gorące

Klasyczny proces wędzenia na ciepło polega na wystawieniu żywności na działanie dymu o wysokiej temperaturze — nawet do 90°C. Cały proces trwa kilka godzin. W tym czasie wędzony produkt uzyskuje charakterystyczny, intensywny aromat.

Wędzenie zimne

Obróbka na zimno jest trudniejsza. Dym trzeba schłodzić, tak by przez długi czas jego temperatura utrzymywała się na poziomie 15°C- 20°C. Przy tej metodzie wędzenie trwa średnio kilka dni.

Bardzo ważna w całym procesie jest wysoka wilgotność powietrza. Regulować ją można poprzez delikatne moczenie drewna. Dziki temu wędzone produkty, zyskują większą szlachetność i doskonałą jakość.

Warto również zadbać o to, by otoczenie wędzarni było chłodniejsze od dymu i utrzymywało wilgotność powietrza na poziomie około 80%.

Wędzenie cieple

Pewnym kompromisem między obiema poprzednimi metodami jest obróbka na ciepło, jednak w znacznie niższej temperaturze ok. 22-40°C. Ten rodzaj obróbki często stanowi wstęp do wędzenia gorącego.

Do ciepłego wędzenia używa się trocin z twardego drewna delikatnie skropionego wodą, by uzyskać odpowiednią wilgotność. W tej metodzie możemy wędzić produkty do 24 godzin.

 

wędzarnia ogrodowa

 

Budowa wędzarni krok po kroku

Zacznij od rozplanowania wyglądu i układu wędzarni. Określ, czy będzie ona pionowa, czy z kanałem. Warto poszukać gotowego projektu — takich wiele znaleźć można w internecie. Praktyczne porady i podpowiedzi, znajdziesz również na forach wędzarniczych. Tradycyjne grille węglowe, gazowe czy betonowe coraz częściej przekształcane są w przydomowe wędzarnie.

Krok 1. Przygotuj miejsce i fundament na którym stanie wędzarnia

Solidne fundamenty są bardzo ważne. Podłoże pod konstrukcję wędzarni musi być naprawdę stabilne. Możesz zastosować klasyczną wylewkę. Doskonale sprawdzą się również pustaki betonowego zwane również pustakami żużlowymi. To idealna podstawa pod wędzarnię. Pustaki są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.

Do wykonania solidnej podstawy potrzeba około dwóch tuzinów żużlowych bloków. Przed umieszczeniem ich w ziemi, utwórz cementową warstwę powierzchniową. Ta warstwa pomoże zwiększyć żywotność i trwałość konstrukcji wędzarni.

Teraz wystarczy uformować pustaki w kwadratową bryłę. Pozostaw otwór z jednej strony na poziomie gruntu na rurę wędzarni (inaczej rurę spalinową). Rura będzie podłączana do paleniska, dzięki czemu przeniesie dym wprost do komory.

Krok 2. Rozplanuj palenisko i wymiary komory wędzarniczej

Najważniejszą częścią każdej wędzarni jest palenisko. To ono determinuje temperaturę, ilość wydzielanego dymu, rodzaj wydzielanych substancji. Palenisko powinno być szersze od komory. W przypadku wędzarni z kanałem dymnym palenisko często umieszczane jest w ziemi – tak samo, jak sam kanał. Zadbaj o to, abyś miał do niego łatwy dostęp – będzie wygodniej dodawać drzewo i usuwać żar.

Zbuduj palenisko z drewna i otocz je cegłami. Upewnij się, że jest podłączone do rury wychodzącej z komory grzewczej. Zbuduj lub zainstaluj drzwi na skrzyni z drewnem, zanim ją zamkniesz. W ten sposób możliwe jest całkowite zamknięcie paleniska podczas pracy.

Krok. 3 Materiał na wędzarnię i budowę komory wędzarniczej

Możesz wybierać spośród wielu różnych materiałów. Popularną opcją jest cedr, ponieważ jego oleje są odporne na gnicie. Niektórzy do budowy używają surowego drzewa z uszczelką chroniącą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Inni wybierają podstawową tarcicę strukturalną. Materiał jest głównie kwestią budżetu i preferencji.

Możesz wybrać jeden z gotowych modelów wędzarni, które oferują sklepy ogrodnicze. Taki produkt może przypominać drewniane pudełko lub budę psa. Konstrukcję wystarczy umieścić na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Jeśli chcesz dodatkowo poprawić wygląd i funkcjonalność swojej wędzarni, zbuduj duży dach. Dzięki takiej konstrukcji, ​drewno opałowe wykorzystywane do obróbki możesz przechowywać tuż obok komory bez obaw, że zamoknie podczas złej pogody.

Nadszedł czas na ostatnie poprawki. Będziesz musiał dokończyć mocowanie całego drzewa do komory i do dachu, który przykryje drewno opałowe. Możesz zrobić mały pokład nad ceglanym paleniskiem, aby podpalić drewno i połączyć je z drewnianymi słupkami podtrzymującymi dach. Następnie zbuduj lub zainstaluj drzwi.

Powrót